II LO w Ostrołęce
Projekt „Razem dla Edukacji”
Razem dla Edukacji
Wpisany przez Agnieszka Pragacz   

logo.jpg

Projekt jest finansowany ze środków otrzymanych od MEN na realizacje zadania: „Rodzina polonijna. Współpraca szkół funkcjonujących w systemach oświaty innych państw oraz organizacji społecznych za granicą prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim ze szkołami w Polsce”

Projekt „Razem dla Edukacji” powstał z myślą o osobach uczęszczających do szkół w Polsce i uczących się języka polskiego, historii i kultury poza Macierzą na wszystkich szczeblach edukacyjnych. Każda szkoła w ramach przedsięwzięcia realizowała swój własny program, przygotowywała go w oparciu o specyfikę i profil pracy własnej placówki, jej mocne strony i zapotrzebowania, przez co powstały zindywidualizowane, autorskie i w pełni nowatorskie programy, ukierunkowane na rozwój współpracy polsko – polonijnej.

Najważniejszym priorytetem inicjatorów „Razem dla Edukacji” było zachęcenie młodych ludzi do nauki języka polskiego i poznania polskiego dziedzictwa narodowego.
Partnerstwa szkół to nie tylko nauka języka, kultury i tradycji, to również kuźnia młodych talentów, kuźnia polskiej tożsamości. Ważnym filarem podejmowanych w projekcie działań są dlatego zadania ukierunkowane na kształtowanie polskiej tożsamości poprzez promowanie polskiej tradycji poza granicami kraju oraz rozwijanie u młodych ludzi kompetencji humanistycznych, kognitywnywnych, językowych i artystycznych.

 
Finał Konkursu „Czas na Twój głos!”
Szkoła
Wpisany przez Agnieszka Pragacz   
191204 konkursMiło nam poinformować, że 4 grudnia 2019 roku, podczas odbywającego się na Wydziale Prawa i Administracji UW Finału Konkursu „Czas na Twój głos!”, uczennice klasy IIB: Aleksandra Krawczyk i Zuzanna Piekarska uzyskały wyróżnienie, de facto II miejsce.
 
Kolejność była następująca:
- I nagroda - LO im. Lelewela w Warszawie,
- wyróżnienie: II LO im. C.K. Norwida w Ostrołęce oraz LO w Kielcach.
 
Finał konkursu polegał na publicznym wystąpieniu na auli UW i zaprezentowaniu stanowiska w/s przymusu wyborczego.
Nasze uczennice pokonały m.in. zespoły z takich LO w Warszawie, jak im. Batorego, Czackiego, Władysława IV, Staszica.
Ola i Zuzanna otrzymały dyplomy od z-cy Rzecznika Praw Obywatelskich dr Anny Machińskiej i prof. Marka Zubika, dotychczasowego sędziego TK, a także nagrody.
 
Serdecznie gratulujemy.
 
Opiekunem dziewcząt jest Jan Mironczuk.
 
Mazowieckie Igrzyska Młodzieży Szkolnej Unihokeja
Sport
Wpisany przez Agnieszka Pragacz   

4 grudnia 2019 roku, odbyły się XXII Mazowieckie Igrzyska Młodzieży Szkolnej Unihokeja w ramach Licealiady w Czerwinie. Nasza szkoła zajęła II miejsce, tym samym miło nam poinformować, że jesteśmy drugim zespołem na Mazowszu.

Drużyna wystąpiła w składzie:
1.Klaudia Bogdańska 3F
2.Patrycja Romaska 3F
3.Weronika Kuśmierczyk 3G
4. Katarzyna Zglejc 3G
5.Magdalena Bogdańska 2F,
6.Ewelina Duszak 2F,
7.Julia Kowalczyk 3E,
8.Wiktoria Pojawa 3E.

Wszystkim dziewczętom serdecznie gratulujemy.

Opiekun zespołu jest Paweł Czartoryski.

 
WYJAZD MŁODZIEŻY DO NIEMIEC W RAMACH PROJEKTU ERASMUS+
Erasmus+
Wpisany przez Agnieszka Pragacz   

 

logo erasmus

W dniach 15 - 22 listopada 2019 r. dziesięcioro uczniów z klasy 1cp przebywało w Niemczech w ramach realizacji projektu Erasmus+ "Europe's Eyes - Inspiration, Innovation, Integration". Szkołą goszczącą był Ludwig-Erhard-Berufskolleg w Paderborn (Niemcy). Oprócz II Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Ostrołęce, w wymianie uczestniczyli również uczniowie BERRIO-OTXOA IKASTETXEA z Hiszpanii oraz LEGT Anatole de Monzie z Bazas we Francji.

191115 NiemcyCelem wyjazdu było omówienie zagadnień związanych z tematyką Unii Europejskiej. Młodzież ze wszystkich szkół partnerskich pracowała w grupach międzynarodowych i omawiała takie tematy jak "Europa - kiedyś i teraz", "Najważniejsi politycy UE", "Historia Unii Europejskiej" oraz "Co Europa znaczy dla Ciebie?". Ponadto, uczniowie mieli okazję uczestniczenia w wybranych zajęciach lekcyjnych oraz obserwacji codziennego życia szkolnego w niemieckim Ludwig-Erhard-Berufskolleg. 

Młodzież z Polski, Hiszpanii, Francji i Niemiec została zaproszona przez burmistrza miasta Paderborn do ratusza miejskiego na uroczyste powitanie, w trakcie którego przybliżono nam historię miasta. Następnie, uczestnicy wzięli udział w grze miejskiej. Przez cały tydzień swojego pobytu, uczniowie mieszkali z rodzinami goszczącymi, dzięki czemu mogli usprawnić swoje umiejętności komunikacji w języku angielskim. Był też czas na wycieczki edukacyjno-krajoznawcze - zwiedziliśmy byłą kopalnię węgla Zeche Zollverein w Essen, fabrykę Volkswagena oraz park krajobrazowy Bergparks Wilhelmshöhe w Kassel, który wpisany jest na listę dziedzictwa narodowego UNESCO. Spacerowaliśmy również po urokliwym mieście Münster oraz odwiedziliśmy muzeum komputerów HNF w Paderborn.

Mimo, że program pobytu był intensywny, nasi uczniowie wrócili zadowoleni. Chętnie uczestniczyli we wszystkich zajęciach integracyjnych oraz projektowych. Poznali mnóstwo nowych osób i nawiązali przyjaźnie. Wykazali się dużym zaangażowaniem w realizację zadań, za co serdecznie dziękujemy! Zdobyte doświadczenie z pewnością posłuży im w przyszłości.
A. Młynarczyk i S. Rochaczewska.

 
Eliminacje szkolne olimpiad przedmiotowych z nauk humanistycznych i społecznych
Szkoła
Wpisany przez Agnieszka Pragacz   
W ciągu listopada odbyły się eliminacje szkolne olimpiad przedmiotowych z nauk humanistycznych i społecznych, w których uczestniczyło łącznie 29 uczniów. W pracach Komisji Szkolnej pod przewodnictwem Jana Mironczuka uczestniczyły: Elżbieta Mironczuk i Emilia Lewandowska.
 
W wyniku oczekiwanych wymogów olimpijskich i postępowania Komisji, kwalifikacje do etapu okręgowego uzyskali:
a/ XLVI Olimpiada Historyczna: Juliusz Siemiątkowski (IBG), Julia Sobocińska (IIB), Krystyna Cholewa (IBP), Łukasz Zyśk (IIIB)
b/ LVI Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym: Aleksander Juchniewicz (IIG),
c/ XXII Olimpiada Wiedzy o Prawie: Wiktoria Andruchewicz (IIIB), Julia Hilarczuk (IIIB), Aleksandra Krawczyk (IIB),
d/ XV Olimpiada Wiedzy o UE: Małgorzata Jarząbek (IIB), Jakub Dobrzycki (IIB),
e/ VII Olimpiady Solidarności: Małgorzata Jarząbek (IIB), Jakub Dobrzycki (IIB).
 
Warto dodać, że:
a/ do eliminacji międzyszkolnych XIII Olimpiady "Losy żołnierza i oręża polskiego" zakwalifikowani zostali: Adam Banul (IFP), Jakub Jankowski (IBP)
b/ do II etapu konkursu "Wybieram wybory" (na Wydziale Prawa i Administracji UW) zakwalifikowani zostali: Aleksandra Krawczyk (IIB), Zuzanna Piekarska (IIB).
 
Wszystkim uczestnikom gratulujemy zapału, a zwycięzcom - sukcesu.
 
 
Międzyszkolny konkurs chemiczny „Budowa atomu”
Szkoła
Wpisany przez Agnieszka Pragacz   

13 listopada w ZSZ nr 4 w Ostrołęce odbył się międzyszkolny konkurs chemiczny „Budowa atomu”. Szkołę reprezentowali Julia Kotowska z klasy 1eg i Marcin Załęski z klasy 1ep. Uczestnicy wykazali się dużym zaangażowaniem i wiedzą chemiczną. Do sukcesu niewiele zabrakło, ale dziękujemy za udział i życzymy dalszych sukcesów.
Zdjęcia z konkursu można zobaczyć pod adresem

Opiekunem była pani Monika Kaliszewska.

 
Dr Karol Samsel o Wiktorze Gomulickim jako odkrywcy Cypriana Kamila Norwida
Biblioteka
Wpisany przez Agnieszka Pragacz   

191125 Samsel o Gomulickim25 listopada 2019 r. w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie z dr hab. Karolem Samselem.
W wydarzeniu uczestniczyła klasa II B wraz z wychowawcą Janem Mirończukiem. Spotkanie miało na celu przybliżenie uczniom sylwetki Wiktora Gomulickiego, wielkiego ostrołęczanina, jako odkrywcy Cypriana Kamila Norwida.
Nasz gość opowiadał o życiu i działalności Gomulickiego, podkreślając jego rolę w pokazaniu światu twórczości naszego patrona.

 
« PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie »

Strona 8 z 142