Razem dla Edukacji
Film podsumowujący projekt "Razem dla edukacji"
Czwartek, 08 Lipiec 2021 08:59

usole podsumowanie

Zmieniony: Czwartek, 08 Lipiec 2021 09:07
 
Nagrodzeni w konkursie „Polscy badacze Syberii”
Piątek, 05 Luty 2021 09:08

W związku z realizacją projektu „Rodzina Polonijna” w naszej szkole odbył się konkurs „Polscy badacze Syberii”. Do konkursu przystąpili  uczniowie klasy 2bp, bezpośrednio zaangażowani w realizację projektu.  Zadaniem uczestników było dotarcie do źródeł i wyszukanie wiadomości na temat dokonań polskich naukowców na obszarze Syberii.  Zebrany materiał, uczestnicy konkursu zawarli w samodzielnie opracowanych prezentacjach. Te podlegały ocenie merytorycznej. Po rozstrzygnięciu konkursu zostały wręczone nagrody i wyróżnienia ufundowane przez MEN ze środków przeznaczonych na realizację powyższego zadania. Wyróżnieni uczniowie otrzymali Trylogię Syberyjską, a także tablety graficzne, kamery internetowe i powerbanki. Prace uczniów zostały nagrane na specjalnie przygotowaną płytę CD-ROM. Nad przygotowaniem i realizacją konkursu czuwali nauczyciel historii p. Elżbieta Mironczuk i wicedyrektor szkoły p. Krzysztof Jankowski.

 
Jak uczniowie naszej Szkoły obcowali z kulturą kurpiowską, poznając tradycję i obyczaje własnego regionu.
Piątek, 15 Styczeń 2021 17:20

20201208_111855.jpgW dniach 4 - 8 grudnia 2020 r. odbyły się regionalne warsztaty on-line "Zajęcia w gwarze kurpiowskiej i elementy folkloru kurpiowskiego", które realizowane były w ramach projektu "Rodzina polonijna. Współpraca szkół funkcjonujących w systemach oświaty innych państw oraz organizacji społecznych za granicą prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim ze szkołami w Polsce".
Liczba uczestników warsztatów przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Uczniowie z dużym zainteresowaniem poznawali i rozwijali wiedzę o kulturze własnego regionu, w powiązaniu z tradycjami własnej rodziny. Twórczyni ludowa - Marianna Pokora nie tylko z ogromnym zaangażowaniem wykonywała ozdoby kurpiowskie, ale mówiąc gwarą prezentowała własny regionalny strój oraz opowiadała o tradycji i obyczajach panujących na Kurpiach.

 

Zmieniony: Wtorek, 19 Styczeń 2021 08:04
Więcej…
 
Wirtualna wizyta w Muzeum Narodowym w Warszawie
Czwartek, 14 Styczeń 2021 09:22

thumbnail2.jpgW czasie Pandemii działalność Muzeum Narodowego w Warszawie została ograniczona a planowane wizyty zawieszone. Zaistniała natomiast okazja, by zobaczyć i zapoznać się z wieloma eksponatami czy wystawami on-line. Korzystając z tej szansy  nawiązaliśmy bezpośredni kontakt z działem edukacji, by zaproponować naszym uczniom wirtualne zwiedzanie. 18 grudnia 2020 r. uczniowie klasy 1b wzięli udział w dwóch ciekawych lekcjach przeprowadzonych on-line przez pracowników Muzeum Narodowego w Warszawie. W ramach projektu „Rodzina polonijna” odbyły się dwa wykłady i  warsztaty pt. „Sztuka Średniowiecza”( Pani Monika Jabłońska ) i „Plakat jako tekst kultury. Kanon lektur szkolnych”(Pani Maja Piotrowska-Krawczyk). Zajęcia dostarczyły młodzieży cennej wiedzy i sprawiły ogromną radość. Lekcje zostały sfinansowane z środków otrzymanych od MEN na realizacje zadania: „Rodzina polonijna” i wpisują się w realizację programu współpracy szkół o różnych systemach edukacyjnych.

 Zdjęcie autorstwa Adama Grycaka.

Poniżej fotografia większego rozmiaru.

Zmieniony: Piątek, 29 Styczeń 2021 09:51
Więcej…
 
WARSZTATY TEATRALNE UCZNIÓW KLASY 2BG
Środa, 13 Styczeń 2021 17:10
thumbnail3.png21 grudnia uczniowie klasy 2bg uczestniczyli w warsztatach teatralnych on-line zorganizowanych przez Teatr Wierszalin z Supraśla.
 Młodzież wcześniej obejrzała sztukę „Dziady. Noc Druga” zrealizowaną na podstawie dramatu A. Mickiewicza „Dziady” cz. III. Ten wyjątkowy spektakl wywołał wśród uczniów wielkie emocje, o których mogli porozmawiać podczas warsztatów teatralnych. Reżyser, p. Piotr Tomaszuk, w niezwykle obrazowy sposób przedstawił okoliczności powstania dramatu Mickiewicza, niektóre fakty z biografii romantyka, a także elementy składowe przedstawienia, tj. scenografia, muzyka i instrumenty czy gra aktorska. Uczniowie poznali twórców spektaklu oraz aktorów, mogli też zadawać pytania. Najbardziej interesowała ich symbolika rekwizytów, takich jak kości i łańcuchy, rola kobiet w sztuce oraz muzyka tworząca niezwykły, magiczny nastrój, gdyż twórcy sięgnęli po instrumenty dawne (lira korbowa) oraz arie operowe Mozarta.
 
Podczas warsztatów młodzież poszerzyła wiedzę na temat dramatu A. Mickiewicza oraz jego współczesnej wizji teatralnej. To było niezwykle interesujące spotkanie, które na pewno pozostanie w pamięci.
 
Warsztaty teatralne odbyły się w ramach projektu „Rodzina polonijna”.
Zmieniony: Piątek, 29 Styczeń 2021 09:56
 
« PoczątekPoprzednia123NastępnaOstatnie »

Strona 1 z 3