Historia szkoły
Rok szkolny 2023/2024
Czwartek, 04 Styczeń 2024 14:37
 • 4 września 2023 roku nasza szkoła zainaugurowała nowy rok szkolny 2023/2024 uroczystą Mszą Świętą w kościele pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Ostrołęce. Część oficjalna uroczystości wraz ze ślubowaniem uczniów klas pierwszych odbyła się w Hali Widowiskowo-Sportowej im. A. Gołasia. Uroczystość uświetnił występ szkolnego chóru Cantilena pod kierunkiem Pana Henryka Gadomskiego, a na zakończenie w krótkiej części artystycznej wystąpił zespół House of estate.

Foto:

 • 19 września 2023 r. w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 im J. Psarskiego w Ostrołęce odbył się turniej piłki nożnej METALÓWKA CUP, w którym wzięło udział 6 drużyn z ostrołęckich szkół ponadpodstawowych.2 LO im. C.K. Norwida reprezentował zespół w składzie: Borys Ciężar (klasa 3g), Franciszek Jastrzębski (3f), Chomentowski Jakub (2b), Bandorowicz Piotr (2f), Dobkowski Kacper (3f), Krawczyk Wiktor (2h), Grądzki Bartosz (2h), Pabich Kacper (4d), Sęk Tomasz (4d), Wasyk Jakub (4d). Nasza drużyna, trenowana przez p. Pawła Czartoryskiego, w finale zmierzyła się z reprezentacją gospodarzy. Wynik 1:0 zapewnił piłkarzom naszej szkoły puchar i I miejsce w całym turnieju.

Foto:

 • 23 września 2023 r., w pierwszym dniu rozpoczynającego się Europejskiego Tygodnia Sportu, na stadionie miejskim w Ostrołęce, działający przy naszej szkole UKS Clan, zorganizował Test Coopera dla Wszystkich. Była to już ósma edycja Testu, służąca do oceny poziomu wydolności organizmu społeczności lokalnej. Test polegał na 12-minutowym nieprzerwanym biegu. W tegorocznej edycji uczestniczyła rekordowa liczba uczestników – 140 osób

Foto:

 • 27 września 2023 r. reprezentacja samorządu uczniowskiego naszej szkoły brała udział w warsztatach zorganizowanych przez Młodzieżową Radę Miasta Ostrołęka "Współtworzymy i integrujemy się". Uczestnicy mieli okazję poznać swoich rówieśników działających na rzecz społeczności szkolnej, podzielić się wiedzą, doświadczeniem, oraz ciekawymi pomysłami.

Foto:

 • 28 września 2023 r. Młodzieżowa Rada Miasta Ostrołęki z Karolem Maciejewskim na czele zorganizowała „Ostrołęcki Dzień Młodzieży” na hali widowiskowo – sportowej im. Arkadiusza Gołasia w Ostrołęce.  Naszą szkołę reprezentowały Alicja Kiernozek z klasy 2f oraz Alicja Ostrowska z klasy 2g. Około godz. 15.30 na Placu Wolności przy Kupcu zakopany został „Wehikuł Czasu”

Foto:

 • 29 września 2023 r. odbyły się Mistrzostwa Ostrołęki w Indywidualnych Biegach Przełajowych zorganizowane przez Szkolny Związek Sportowy. Na najwyższym miejscu podium stanął uczeń II LO Szymon Sadłowski z klasy IIIa wygrywając zdecydowanie na dystansie 1500 m. Szymon awansował do etapu międzypowiatowego.
 • W ostatnim tygodniu września 2023 r. uczniowie klas pierwszych naszej szkoły uczestniczyli w wyjazdach integracyjnych do Waplewa. W pięknej mazurskiej scenerii poznawali się nawzajem, nawiązywali przyjaźnie, które maja szansę przetrwać długie lata, integrowali się w zespołach klasowych, by każdy uczeń znalazł w grupie swoje miejsce. Pierwszoklasiści podzieleni na grupy uczestniczyli w zajęciach rozwijających umiejętności współpracy w grupie oraz budujących zaufanie do siebie nawzajem. Grupy rywalizowały ze sobą o tytuł Gwiazdy Mazur dla najlepszego zespołu i najlepszej klasy.

Foto:

 • W dniach 2-4 października 2023 r. uczniowie i nauczyciele naszego liceum wyruszyli w wyjątkową podróż przez czas i przestrzeń dzięki projektowi „Innowacyjna Historia: nowe technologie w służbie edukacji”. Projekt ten wprowadził uczniów w świat historycznych wydarzeń dzięki wykorzystaniu technologii wirtualnej rzeczywistości. Uczestniczy obejrzeli dwa filmy: „Kartka z powstania” i „Wiktoria 1920”.
 • 6 października 2023 r. odbyły się Mistrzostwa Ostrołęki w Sztafetowych Biegach Przełajowych zorganizowanych przez Szkolny Związek Sportowy. Drużyny z II LO wygrały rywalizację, zarówno w kategorii dziewcząt, jak i chłopców i zakwalifikowały się do zawodów międzypowiatowych.

Foto:

 • 11 października 2023 r., na dwa dni przed oficjalnymi uroczystościami 35-lecia istnienia i działania naszego liceum, na Hali im. A. Gołasia zostało zorganizowane, pod kierownictwem Pani Dyrektor Beaty Kotowskiej, radosne świętowanie dla całej społeczności szkolnej. Nie zabrakło akcentów związanych z naszym Patronem: naklejki na ubrania, quiz wiedzy o Norwidzie, ścianka do robienia zdjęć i cytaty, którymi udekorowane zostały stoły z poczęstunkiem (każda klasa przygotowała coś smacznego). Imprezie towarzyszyły: muzyka, śpiew i taniec. Na zakończenie kilkuset uczniów wspólnie zatańczyło „belgijkę”.

Foto:

 • 13 października 2023 r. obchodziliśmy jubileusz 35-lecia naszej szkoły. Uroczystości rozpoczęliśmy Mszą Świętą sprawowaną przez J.E. ks. biskupa Janusza Stepnowskiego oraz koncelebransów ks. Krzysztofa Łapińskiego, ks. Jacka Kotowskiego a także ks. Szymona Kurpiewskiego oraz ks. Sebastiana Urbańskiego – absolwentów naszej Alma mater. Specjalnie na tę okoliczność, przygotowane przez Dyrektora Szkoły Krzysztofa Jankowskiego teksty wprowadzenia i komentarzy, podkreśliły wagę wydarzenia i przywołały istotne dla szkoły momenty. W oprawę liturgiczną czynnie zaangażowani byli uczniowie i nauczyciele naszej szkoły. W liturgii uczestniczył m.in. Poseł na Sejm Rzeczypospolitej, pan Arkadiusz Czartoryski. Doniosłość wydarzenia podkreślił występ chóru CANTILENA pod dyrekcją p. Henryka Gadomskiego.

Foto:

Po Mszy Św., oficjalna część obchodów jubileuszu szkoły, w gronie przedstawicieli ostrołęckich urzędów, instytucji i placówek oświatowych oraz wielu innych podmiotów, z którymi współpracujemy, odbyła się w  Ostrołęckiem Centrum Kultury. Dyrektor Szkoły Krzysztof Jankowski przywitał gości i przedstawił rys historyczny liceum z uwzględnieniem wyzwań, jakie stoją przed szkołą. Jubileusz zbiegł się z Dniem Edukacji Narodowej i z 250. rocznicą powołania KEN. Była to zatem wyjątkowa okazja, by wyróżnić nauczycieli i pracowników, którzy z rąk Dyrektora Szkoły i Prezydenta Miasta otrzymali nagrody.

Foto1:

Foto2:

Podczas obchodów jubileuszowych 35-lecia nasza szkoła otrzymała wyjątkowe wyróżnienie od Marszałka Województwa Mazowieckiego. 13 października 2023 r. został nadany naszej szkole Medal Pamiątkowy „PRO MASOVIA”, który jest potwierdzeniem, że realizacja zadań podejmowanych przez całą społeczność II Liceum Ogólnokształcącego przyczynia się do rozwoju Mazowsza w zakresie kulturalnym i społecznym. Medal „PRO MASOVIA” otrzymały także indywidualnie Panie Wicedyrektor Beata Kotowska, Anastazja Dzwonnik-Załęska i Izabela Skrzecz, a także Pan Jan Mironczuk.

Foto:

Jednym z ważnych punktów uroczystości była promocja książki o dziejach liceum, pracy zbiorowej, zaprezentowanej przez  Prezesa Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego oraz nauczyciela historii w naszej szkole, dr hab. pana Jana Mironczuka.

Ukoronowaniem wydarzenia była Akademia przygotowana przez panie polonistki Agnieszkę Wołosz, Anetę Mroczkowską i Joannę Banaszek, która zabrała nas w podróż w poszukiwanie szczęścia.

Po części oficjalnej uczestnicy spotkali się w Sali Kameralnej, gdzie czekał na nich okolicznościowy tort i słodki poczęstunek. Była to świetna okazja do rozmów i spotkań.

 • W październiku po raz kolejny w naszej szkole odbyła się akcja w ramach projektu #KOMÓRKOMANIA pod patronatem Fundacji DKMS, której celem jest edukacja społeczności szkolnej w zakresie dawstwa szpiku oraz rejestracja w bazie potencjalnych Dawców szpiku.
 • 20 października maturzyści naszej szkoły wzięli udział w pielgrzymce maturzystów diecezji łomżyńskiej na Jasną Górę. poza wspólną modlitwą, nie zabrakło czasu na spacer po urokliwych zakątkach Jasnej Góry, zwiedzanie muzeów jasnogórskich i odkrywanie tajemnic tego miejsca.

Foto:

 • 20 października 2023 r. odbyła się I część I etapu Olimpiady Języka Angielskiego, w której brało udział blisko 45 tysięcy młodzieży. Olimpiada to konkurs obejmujący wiedzę gramatyczną, słownictwo, a także elementy wiedzy o krajach angielskojęzycznych (kultura, literatura, historia, sztuka, sport).
  Do następnego etapu Olimpiady Komitet Główny zakwalifikował jedną uczennicę 2 LO: Karolinę Dauksza z klasy 3F.
 • 27 października 2023 roku odbyły się w Ostrołęce Międzypowiatowe Biegi Przełajowe zorganizowane przez Szkolny Związek Sportowy. Szymon Sadłowski, uczeń klasy 3a II LO w Ostrołęce, w biegu na dystansie 1500 m uplasował się na 4 miejscu. Szymon awansował do finału wojewódzkiego.

Foto:

 • 10 listopada 2023 r. na frontonie II Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Ostrołęce została odsłonięta tablica upamiętniająca pana Jana Górzyńskiego, nauczyciela muzyki, który prowadził zajęcia w Liceum Pedagogicznym, mieszczącym się w murach naszej szkoły. Inicjatywę upamiętnienia podjęli absolwenci liceum, których Jan Górzyński nauczał. Po odsłonięciu pamiątkowej tablicy uczestnicy wysłuchali okolicznościowego koncertu przygotowanego przez Szkolny Chór Cantilena pod dyrekcją Pana Henryka Gadomskiego.

Foto:

 • 10 listopada 2023 r. , w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, społeczność szkolna II Liceum złożyła hołd naszym Rodakom, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości po 123 latach niewoli. W odświętnie udekorowanej szkolnej sali gimnastycznej Chór Szkolny CANTILENA i uczniowie klasy III G i II H zaprezentowali program słowno muzyczny złożony z pieśni i wierszy o treści patriotyczno – żołnierskiej.

O godz. 11.11 młodzież szkolna i nauczyciele włączyli się do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do Hymnu” wykonując Polski Hymn Narodowy. Zgodnie z tradycją Szkoły, podczas uroczystości Narodowego Święta Niepodległości, dokonano zmiany składów Pocztu Sztandarowego.

Foto:

 • 10 listopada 2023r odbył się w naszej szkole Ogólnopolski Turniej Wiedzy z Chemii. OTW jest konkursem dla wszystkich uczniów chcących sprawdzić swoją wiedzę z danego przedmiotu, rozwinąć swoje zainteresowania. Najwyższy wynik uzyskał Krzysztof Kowalewski.
 • 11 listopada 2023 r. odbyły się uroczystości z okazji Święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Obchody rozpoczęła Msza Św. odprawiona w Sanktuarium św. Antoniego w Ostrołęce, po której uczestnicy udali się pod Pomnik Czwartaków, by oddać cześć poległym. Następnie, w Ostrołęckim Centrum Kultury w Ostrołęce, miała miejsce Uroczysta Sesja Rady Miasta, podczas której zostały wręczone odznaczenia i medale. Pośród czterech odznaczonych osób znalazł się nasz nauczyciel, dr hab. Pan Jan Mironczuk, Prezes Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego, który otrzymał odznakę „Za zasługi dla Miasta Ostrołęki”.

Foto:

 • 14 listopada 2023 r. w ramach obchodzonego w Polsce Dnia Czystego Powietrza uczniowie naszej szkoły przygotowali plakaty i prezentacje dotyczące jakości powietrza i troski o klimat.
 • 15 listopada klasa 1f uczestniczyła w warsztatach pt. “Mnemotechniki – jak zapamiętywać i uczyć się efektywnie” zorganizowanych przez Bibliotekę Pedagogiczną w Ostrołęce. Podczas warsztatów uczniowie mieli szansę dowiedzieć się, co to są mnemotechniki oraz zdobyć praktyczne umiejętności pozwalające na skuteczniejsze zapamiętywanie informacji oraz skuteczniejsze uczenie się.

Foto:

 • 17 listopada 2023 r. w konkursie organizowanym z okazji obchodów jubileuszu 650-lecia miasta przez Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Ostrołęce wszystkie nasze drużyny zdobyły miejsca na podium.

W kategorii szkół ponadpodstawowych:

I miejsce: Julia Golan, Michalina Jamka kl. 1f

II miejsce: Kinga Dudziak, Olga Długołęcka kl. 1h

III miejsce: Sebastian Bałazy, Jan Makowski kl. 1f

Nasi utalentowani uczniowie przygotowali prezentacje oraz film video w temacie "Wirtualny przewodnik po Ostrołęce dla rodaka i cudzoziemca", w których przedstawili zalety naszego miasta i zachęcili do jego odwiedzenia.

Foto:

 • W dniach 31 października do 21 listopada 2023 r. w sali numer 11, uczniowie naszej szkoły mogli obejrzeć wystawę poświęconą postaci jednego z Żołnierzy Niezłomnych - Stanisława Sojczyńskiego „Warszyc”, który za swoją działalność niepodległościową po II wojnie światowej został przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Łodzi skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano w 1947 roku. Wystawa poświęcona Stanisławowi Sojczyńskiemu posłużyła uczniom klas pierwszych i drugich do przygotowania projektów przedmiotowych pod kierunkiem nauczycieli historii – Małgorzaty Lubeckiej i Elżbiety Mironczuk w ramach przedmiotu historia i teraźniejszość.
 • 21 listopada w Zespole Szkół Nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej odbyła się uroczystość uhonorowania najlepszych uczniów z terenu podległego Mazowieckiemu Kuratorowi Oświaty Delegatura w Ostrołęce. Nasza uczennica, Marta Kołodziejska z klasy 4d została stypendystką Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2023/24. Marta znalazła się w gronie 50 najzdolniejszych uczniów z powiatów: ostrołęckiego, ostrowskiego, makowskiego, przasnyskiego i wyszkowskiego.

Foto:

 • BohaterOn- włącz historię! Głównym celem akcji było upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocja historii Polski XX wieku. Projekt, z wykorzystaniem metody dramy, bazując na historii Powstańców, wzmacniał poczucie tożsamości narodowej, budował wrażliwość społeczną, a także rozwijał emocje, wyobraźnię i fantazję uczestników. Zwieńczeniem projektu było napisanie i wysłanie żyjącym Powstańcom Warszawskim 77 kartek z życzeniami.
 • 25 listopada 2023 r. odbyła się w Ostrołęckim Centrum Kultury uroczysta Gala z okazji 65 rocznicy Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża. Uczniowie naszej szkoły stworzyli oprawę artystyczną uroczystości, do której scenariusz napisała p. Justyna Mościcka, a prezentację multimedialną przygotowała p. Elżbieta Mironczuk. Nasza szkoła w dowód uznania za bezinteresowne wspieranie działań PCK otrzymała pamiątkowy medal oraz dyplom za zajęcie IV m. w XII edycji rejonowego turnieju Młoda krew ratuje życie.

Foto:

 • 4 grudnia 2023 r. odbyła się szkolny etap Olimpiady Lingwistyki Matematycznej. W całej Polsce przystąpiło do I etapu 4667 uczniów. W II LO w etapie szkolnym (28 IX) brały udział 42 osoby. Do etapu okręgowego OLM Komitet Główny Olimpiady zakwalifikował 535 uczniów, a wśród nich dwóch uczniów naszej szkoły: Maria Kaszuba - kl. 1e, Szymon Mierzejek - kl. 3a
 • 5 grudnia 2023 r. odbyła się, organizowana przez Związek Kurpiów, V edycja Olimpiady Wiedzy o Kurpiach. W kategorii zespołowej II miejsce zajęła reprezentacja naszego LO, zaś uczennica naszej szkoły, Amelia Dawid wywalczyła także III miejsce w kategorii indywidualnej.
 • 5 grudnia 2023 r. po raz pierwszy w naszej szkole odbył się Maraton Pisania Listów – akcja organizowana przez Amnesty International corocznie w okolicy 10 grudnia, kiedy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Miliony ludzi na całym świecie w tym samym czasie pisze listy do władz i decydentów w sprawach konkretnych osób. W akcję zaangażowani byli nauczyciele języka angielskiego, z ich pomocą nasi uczniowie napisali 92 listy, które zostały wysłane do ambasad poszczególnych państw.

Foto:

 • 5 grudnia 2023 r. na hali im. A. Gołasia odbyły się Mistrzostwa II Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Ostrołęce w Piłkę Nożną o Przechodni Puchar Dyrektora Szkoły. Po emocjonującym pojedynku, Przechodni Puchar Dyrektora Szkoły wywalczyła klasa 3F. Na drugim miejscu stanęła klasa 2F, a trzecie miejsce zajęła klasa 3G.

Foto:

 • 7 grudnia 2023 roku w II LO im. C. K. Norwida w Ostrołęce odbyło się podsumowanie imprezy charytatywnej: „Mikołajki na sportowo”, na rzecz dzieci z Domu Dziecka w Ostrołęce. Organizatorem imprezy był po raz trzynasty UKS „CLAN” działający przy II Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida w Ostrołęce. Podczas imprezy mikołajkowej wręczono wszystkim uczestnikom dyplomy uczestnictwa, podziękowania za aktywny udział w ministerialnym Programie Klub 2023 oraz podziękowania i nagrody za udział w akcji charytatywnej Mikołajki na sportowo 2023, dla zwycięzców konkursów sportowo rekreacyjnych oraz dla trzech najliczniejszych drużyn.

Foto:

Zmieniony: Piątek, 17 Maj 2024 06:53
 
« PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie »

Strona 1 z 22