Cantilena
O pieśniach kurpiowskich w TVP3

24 stycznia TVP 3 wyemitowała program – film o kulturze muzycznej Kurpiów. Do programu zaproszony został nauczyciel naszej szkoły – Pan Henryk Gadomski. Pan Profesor Gadomski jest znanym etnomuzykologiem, badaczem, dokumentalistą i popularyzatorem kurpiowskiej pieśni ludowej. Jest autorem wielu publikacji m.in.: 3 tomowego dzieła Puszcza Kurpiowska w pieśni z rękopisów ks. W. Skierkowskiego, Śpiewnika kurpiowskiego zawierającego 200 pieśni kurpiowskich ( nuty i tekst w dialekcie kurpiowskim).
Wypowiedzi Pana Henryka dotyczące kurpiowskich pieśni ilustrowane są fragmentami z koncertów zasłużonego dla kultury polskiej Zespołu Pieśni i Tańca KURIANKA z Kadzidła.
Serdecznie zachęcam do obejrzenia ciekawego filmu, który można wykorzystać np. na lekcjach wiedzy o kulturze, godzinach wychowawczych itp.

Wojciech Domański

 
Nabór uzupełniający do CANTILENY zakończony

img 2879 1024W gronie CANTILENY serdecznie witamy Chórzystki z klas pierwszych II Liceum. Zakończył się nabór uzupełniający, który cyklicznie, powtarza się na początku każdego roku szkolnego, a w przypadku CANTILENY – od 1982 roku! Chór został założony 38 lat temu przy Studium Nauczycielskim na bazie którego w 1988 roku powstało II LO.
    Bogata historia Chóru, a tym bardziej znaczące w skali kraju osiągnięcie w ogólnopolskich konkursach chóralnych, między innymi 4 krotnie ZŁOTY KAMERTON – Złoty Medal za I miejsce w finale Centralnym Ogólnopolskiego Konkursu Chórów Bydgoszczy ( 2007 r, 2012 r, 2014 r., 2016 r.) zobowiązuje do utrzymania wysokiego poziomu artystycznego Chóru.
    Stawiane wymagania adeptkom sztuki wokalnej są wysokie ale realne. Tegoroczny nabór uzupełniający, którego efektem jest przyjęcie 25 uczennic klas pierwszych, napawa dużym optymizmem i nadzieją na wzbogacenie dorobku Chóru ( koncerty, nagrania) o wartościowe i piękne wykonania utworów chóralnych kompozytorów dawnych i współczesnych.
    A oto 25 wspaniałych Dziewcząt CANTILENY uczennic klas pierwszych II LO im. C.K. Norwida w Ostrołęce ( w kolejności alfabetycznej)
Budniak Maria, Dawid Amelia, Dolata Julia, Drężek Agata, Duda Martyna, Duszaka Alicja, Gaj Emilia,Gąsior Natalia, Korczakowska Dominika, Kowalczyk Aleksandra, Koziatek Maja, Kurpiewska Alicja, Łaszkiewicz Antonina, Mroczkowska Oliwia, Mróz Sandra, Niedźwiecka Małgorzata, Nowocińska Oliwia, Piórecka Oliwia, Rydel Aleksandra, Sobiech Aleksandra, Suchecka Anna, Szczepanek Zuzanna, Szok Magdalena, Tomczak Julia, Zaborowska Oliwia.

    Wszystkim nowoprzyjętym Chórzystkom życzę szybkiej integracji w CANTILENIE i satysfakcji z działalności artystycznej.
                            Dyrygent Chóru CANTILENA
                                Henryk Gadomski

 
CANTILENA pracowicie rozpoczęła nowy rok szkolny.

  Tradycyjnie od wielu lat szkolną uroczystość inaugurującą rok szkolny poprzedziła uroczysta Msza Św. w najstarszej ostrołęckiej Świątyni - w Kościele p.w. Nawiedzenia NMP ( Fara) dla społeczności szkolnej I i II Liceum Ogólnokształcącego. Tak było i tym razem mimo niesprzyjających okoliczności związanych z ograniczeniami i długą przerwą w nauce wymuszoną przez trwającą pandemię Covid 19. Dziewczęta CANTILENY poświęciły sporo czasu w ostatni dzień sierpnia, żeby przygotować program oprawy uroczystej Liturgii. I powiodło się znakomicie. Oprócz stałych części Mszy św. (KYRIE, GLORIA, ALLELUJA, SANCTUS, AGNUS DEI) Chór wykonał kilka pieśni liturgicznych, w tym po raz pierwszy utwór pt. "Wspaniały Dawco Miłości" ( na Ofiarowanie) z recytacją Patrycji Łasiewickiej. Psalmy   pięknie wykonała Kasia Giers.                                        

  Po południu w tym samym dniu, w kolejną rocznicę wybuchu II wojny światowej, CANTILENA brała udział w oprawie muzycznej miejskiej uroczystości patriotyczno - religijnej w Kościele p.w. Św. Franciszka z Asyżu.                       

  Mimo ogromnego wysiłku fizycznego w tym dniu związanego także z dojazdem wielu Chórzystek spoza Ostrołęki, na twarzach Dziewcząt nie widać było zmęczenia lecz radość z pięknie wykonanego programu i zapał do nauki i podnoszenia artystycznych umiejętności na wyższy poziom. Brawo Dziewczęta!
     

Zdjęcia w Farze – Pan Grzegorz Zawrotny                                

Zdjęcia w kościele pw. Św. Franciszka -  Chórzystki: Patrycja Łasiewicka i Krysia  Cholewa

 
Koncert Kolęd dla Rodziców uczniów II LO

IMG_20200120_162901_Copy_2.jpg20 stycznia 2020 r. odbył się Koncert Kolęd dla Rodziców uczniów II LO. Na wstępie Wicedyrektor II LO Pan Krzysztof Jankowski serdecznie powitał przybyłych Rodziców i przedstawił specyfikę pracy Chóru podkreślając rolę tego rodzaju zajęć dla wszechstronnego rozwoju Chórzystek a także znaczenie dla promocji Szkoły w środowisku. Tego poniedziałkowego popołudnia w świątecznie udekorowanej sali gimnastycznej zabrzmiały najpiękniejsze , znane i lubiane polskie kolędy, m.in.: JEZUS MALUSIEŃKI, BRACIA PATRZCIE JENO, LULAJŻE JEZUNIU, DZISIAJ W BETLEJEM a także nowe, w tym roku po raz pierwszy wykonane: OD NIEBIOSÓW i PIEŚŃ NOWOROCZNA. Wspólne wykonanie kolędy BÓG SIĘ RODZI zakończyło koncert, który prowadziła Wiktoria Kowalczyk – Przewodnicząca Samorządu Chóru CANTILENA Koncertem dla Rodziców CANTILENA zakończyła kolędowanie w okresie Bożonarodzeniowym 2019 – 2020 wypełnione koncertami: 17 grudnia 2019 r. na spotkaniu opłatkowym nauczycieli z Ostrołęki z powiatu ostrołęckiego w sali bankietowej Pensjonatu WIOLETTA 20 grudnia 2019 r. na Wigilii Szkolnej II LO 19 stycznia 2020 r. Koncert Noworoczny w Kościele pw. Nawiedzenia NMP ( Fara) 20 stycznia 2020 r. Koncert dla Rodziców uczniów II LO

 
Noworoczny Koncert CANTILENY w Farze

200119 koncert19 stycznia 2020 r. w ostrołęckie Farze CANTILENA wraz z Ostrołęckim Chórem Nauczycielskim stanowiła oprawę muzyczną Mszy Św. a następnie, po Mszy Św., połączone Chóry dały koncert kolęd i pieśni o tematyce Bożonarodzeniowej. Oprócz znanych i lubianych kolęd: JEZUS MALUSIENKI, GDY ŚLICZNA PANNA, W ŻŁOBIE LEŻY, licznie zgromadzona publiczność usłyszała między innymi najnowsze kompozycje dyrygenta Chóru, a mianowicie: OD NIEBIOSÓW na motywach pieśni renesansowej i NOWOROCZNE ŻYCZENIA do słów Władysława Reymonta a także w nowym opracowaniu BRACIA PATRZCIE JENO, GLORIA SOL DEO i inne kolędy
Psalmy podczas Liturgi wykonały w duecie: Daria Kaczyńska i Kasia Giers. Program Koncertu prowadziła Wiktoria Kowalczyk, która sprawdziła się także w roli recytatorki

 
Kolędowanie CANTILENY rozpoczęte

IMG_20191217_174805_Copy_Copy.jpg17 grudnia w sali bankietowej Pensjonatu WIOLETTA program kolęd i pastorałek wykonała CANTILENA zaproszona przez nauczycieli z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego zrzeszonych w Związku Zawodowym SOLIDARNOŚĆ. Miła i serdeczna atmosfera jaka panowała podczas Wigilijnego Spotkania Opłatkowego w pięknej sali a także bardzo dobra akustyka sali, sprawiły, że Chór śpiewał lekko i swobodnie i mógł zróżnicowaną dynamiką, tempem i  artykulacją malować nastroje zawarte w polskich kolędach od radosnej fanfarowej "Gloria Soli Deo" do pełnej zadumy "Jezus Malusieńki".

Program prowadziła z dużą swobodą i wdziękiem – Wiktoria Kowalczyk, która takkże wykonała recytacje wraz z Patrycją Łasiewicką. Duet: Kasia Giers i Daria Kaczyńska poprowadził wspólny z widownią śpiew kolędy „ Cicha noc”.
Obdarowana słodyczami CANTILENA może uznać swoją pierwszą kolędę w tegorocznym okresie Bożonarodzeniowym, za bardzo udaną.

Zdjęcia: Grzegorz Zawrotny.

 
Narodowe Święto Niepodległości 2019

191111 Dzien niepodleglosci8 listopada ( piątek) w Hali Widowiskowo-Sportowej im. A. Gołasia zebrała się społeczność szkolna II LO by o godz. 11.11 włączyć się do ogólnopolskiej akcji: SZKOŁA DO HYMNU wykonując wszystkie ( 4) zwrotki Polskiego Hymnu Narodowego a następnie uczestniczyć w programie słowno - muzycznym przygotowanym przez Szkolny Chór CANTILENA. Muzyczną część programu stanowiło 12 pieśni z okresu narodowych powstań i odzyskania niepodległości po ponad stuletniej niewoli. O niektórych z nich, jak np.: MARSZ OBOZOWY czy WARSZAWIANKA, można powiedzieć to, co Robert Schuman, wielki kompozytor niemiecki, przyjaciel F. Chopina, powiedział o Etiudzie c – moll zwanej „REWOLUCYJNĄ” F. Chopina, a mianowicie, że „... są to kwiaty ukryte w armatach”. Za ich publiczne wykonanie groziła zsyłka na Sybir ,a mimo zakazu były wykonywane, zagrzewały do walki powstańców Powstania Kościuszkowskiego, Listopadowego, Styczniowego, Legionistów i żołnierzy AK. W programie znalazły się, poprzedzone interesującym komentarzem ,pieśni pełniące oprócz MAZURKA DĄBROWSKIEGO rolę hymnu do roku 1927 czyli do czasu przyjęcia Mazurka Dąbrowskiego za Polski Hymn Narodowy, a były to: WARSZAWIANKA, ROTA ( do słów M. Konopnickiej i z muz. F. Nowowiejskiego), BOŻE, COŚ POLSKĘ ( A. Felińskiego) i MARSZ I BRYGADY. Uczestnicy świątecznego spotkania mieli okazję dowiedzieć się ciekawej historii HYMNU MIASTA OSTROŁĘKI ( Pieśń o Gen. J. Bemie), którego autorem jest absolwent Gimnazjum i Liceum im Króla S. Leszczyńskiego w Ostrołęce – obecnie I LO), bestialsko zamordowany przez gestapowców niemieckich w 1941 roku w obozie koncentracyjnym w Działdowie)

Poetyckie teksty o treści patriotycznej, m.in. autorstwa C.K. Norwida, wykonali : Patrycja Łasiewicka i Jakub Białobrzewski. Partie solowe wokalne z dużą swobodą wykonały; Kasia Giers i Daria Kaczyńska. Program prowadziła Wiktoria Kowalczyk.
Tradycyjnie już, podczas szkolnej uroczystości Narodowego Święta Niepodległości, odbyła się uroczysta zmianą pocztów sztandarowych II LO uczestniczących w ważnych uroczystościach szkolnych a także miejskich.

Uroczystość miejska
11 listopada w Kościele Poklasztornym pw. Św Antoniego Padewskiego miała miejsce uroczysta Msza Św. Dziękczynna koncelebrowana pod przew. J.E. Biskupa Łomżyńskiego Ks. Bronakowskiego. Uczestniczyły władze samorządowe i administracyjne Miasta Ostrołęki , poczty sztandarowe ostrołęckich szkół, instytucji, stowarzyszeń, organizacji społecznych, kulturalnych. Oprawę muzyczną Liturgii stanowił nasz Chór Szkolny CANTILENA w połączeniu z Ostrołęckim Chórem Nauczycielskim. Połączonym Chórami dyrygował H. Gadomski. Psalmy wykonały w duecie nasze niezawodne Chórzystki: Kasia Giers i Daria Kaczyńska. Bezpośrednio po Mszy Św. odbyła się uroczystość złożenia kwiatów przed Pomnikiem Czwartaków poległych w bitwie pod Ostrołęką w 1831 r. zakończona ROTĄ w wykonaniu połączonych Chórów.
W uroczystości szkolnej i miejskiej Chórzystki CANTILENY wykonały łącznie 19 utworów. Dla 29 Chórzystek klas pierwszych stanowiących 2/3 aktualnego składu całego Chóru, było to trudne zadanie, z którego wywiązały się bardzo dobrze.

 
« PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie »

Strona 1 z 14