Cantilena
CANTILENA na inauguracji Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Kadzidle
Poniedziałek, 13 Luty 2023 12:00

wycinanka

9 lutego b.r. w Centrum Kultury Kurpiowskiej w Kadzidle Chór CANTILENA stanowił oprawę muzyczną uroczystego otwarcia Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Na program złożyły się utwory wybrane z repertuaru opracowanego w bieżącym roku szkolnym z udziałem także Chórzystek klas pierwszych i grupy męskiej uczniów II LO. Oprócz Hymnu Studenckiego GAUDEAMUS IGITUR wykonanego na początku uroczystości, w dalszej kolejności wykonano: 2 pieśni kurpiowskie z obrzędu weselnego w opracowaniu chóralnym i w dialekcie kurpiowskim: JADÓ GOŚĆE, WYSŁA Z KOŚĆÓŁECKA, utwór do słów wybitnej kurpiowskiej poetki Marianny Staśkiewicz – SŁÓNECKO WĘDRUJE, a następnie : MOJA OJCZYZNA – do słów C.K. Norwida, PIEŚŃ PORANNĄ – do słów Jana Pawła II Papieża, utwór kompozytora barokowego – Oracjo Vechi : GOODE LA TERRA EL MARE ( Radość Ziemi i Morzu). Partię solową wykonała pięknym głosem Amelia Tyc. Program prowadziła, z dużą swobodą i wdziękiem – Martyna Duda.

            Dziękując Chórowi za piękny program, Gospodarz Gminy Kadzidło inicjator pierwszego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w gminie wiejskiej pow. ostrołęckiego, Wójt Gminy Kadzidło Dariusz Łukaszewski, wręczył Chórowi niezwykły upominek: wycinankę kurpiowską z wkomponowaną ( wyciętą w papierze) nazwę „ Cantilena”.

ZDJĘCIA

Zmieniony: Poniedziałek, 13 Luty 2023 12:10
 
Koncerty CANTILENY w okresie Świąt Bożego Narodzenia 2022/2023
Poniedziałek, 23 Styczeń 2023 14:24

Cantilena smallJak co roku, od wielu już lat, CANTILENA przygotowała program złożony z kolęd, pastorałek i pieśni o tematyce Bożonarodzeniowej. Pewnym novum tegorocznego programu stanowiły nie tylko kolędy nowe lub w nowym opracowaniu ale także to, że Chór wystąpił w nowej formule wykonawczej, po raz pierwszy jako Chór Mieszany CANTILENA poszerzony o grupę męską – pięciu mężczyzn, uczniów II LO.

Program złożony z 9 kolęd, 3 pastorałek, 2 pieśni o tematyce Bożonarodzeniowej i Noworocznej, a także stosownych recytacji wykonano podczas 3 koncertów, a mianowicie:  więcej ...

Zmieniony: Poniedziałek, 13 Luty 2023 11:40
Więcej…
 
Podziękowanie Marszałka Woj. Mazowieckiego - Adama Struzika dla Chóru CANTILENA
Czwartek, 17 Listopad 2022 09:53

1.__IMG_1473_Copy.jpg10 listopada b.r w Urzędzie Gminy Lelis odbyło się uroczyste w spotkanie organizatorów Dożynek Województwa Mazowieckiego; - przedstawicieli władz Urzędu Marszałkowskiego wraz z Marszałkiem Adamem Struzikiem, Starostwa Powiatowego w Ostrołęce wraz ze Starostą Ostrołęckim Stanisławem Kubłem, Urzędu Gminy Lelis, Proboszcza Parafii Lelis, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce wraz z Dyrektorem Muzeum Panią Marią Samsel, przedstawicieli policji i straży pożarnej a także kierownicy zespołów artystycznych.( Pamiętne Dożynki z udziałem CANTILENY odbyły się 4 września b.r._)
Brałem udział w tym spotkaniu i z satysfakcją przyjąłem gratulacje i podziękowanie Marszałka Adama Struzika dla Chóru CANTILENA za pięknie wykonaną oprawę Liturgii Mszy Św. Dziękczynnej, koncelebrowanej pod przewodnictwem J.E Biskupa ks. Tadeusza Bronakowskiego. Obecny na tym spotkaniu ksiądz Proboszcz Parafii Lelis ponowił zaproszenie Chóru CANTILENA do Lelisa z koncertem Kolęd i Pastorałek w okresie Bożonarodzeniowym.
Z prawdziwą satysfakcją przekazuję Wam, Dziewczęta CANTILENY, gratulacje i podziękowania Organizatorów Dożynek Województwa Mazowieckiego.
Henryk Gadomski

Zmieniony: Czwartek, 17 Listopad 2022 09:56
 
Dożynki Wojewódzkie z udziałem CANTILENY
Wtorek, 06 Wrzesień 2022 07:29

W niedzielę 4 września w Lelisie CANTILENA stanowiła oprawę muzyczną uroczystej Mszy św. Dziękczynnej rolników województwa mazowieckiego za tegoroczne zbiory zbóż, zwane tradycyjnie "dożynkami". W drugiej części uroczystości "Dzielenie chlebem" Chór wykonał program złożony z 5 utworów na Chór z towarzyszeniem skrzypiec do tekstów kurpiowskiej poetki Marianny Staśkiewicz z muzyką dyrygenta Chóru. Partię skrzypiec wykonała znakomita młoda skrzypaczka z Kadzidła Magdalena Konieczek. Przygotowanie obszernego programu w okresie wakacji wymagało dużego wysiłku Chóru. Ze względów obiektywnych ( wakacje) nie wszystkie Chórzystki mogły wziąć udział w przygotowaniu i wykonaniu tego szczególnego programu. Znakomite warunki, które Chórowi zapewnili organizatorzy tej wielkiej imprezy ( m.in. bardzo dobre, profesjonalne nagłośnienie) sprzyjały bardzo dobremu zaprezentowaniu Chóru zarówno w repertuarze religijnym jak i świeckim. Podziękowanie Marszałka Woj. Mazowieckiego Pana Adama Struzika a także Biskupa Łomżyńskiego J. E . Tadeusza Bronakowskiego, za pięknie wykonany program sprawiły Chórzystkom i dyrygentowi dużą satysfakcję artystyczną. Z przyjemnością przekazuję Wam Dziewczęta CANTILENY gratulację od wielu osób, z różnych powiatów woj. mazowieckiego uczestniczących w tej uroczystości dożynkowej.

Zmieniony: Czwartek, 08 Wrzesień 2022 13:44
 
Panie Profesorze, gratulujemy!
Piątek, 29 Lipiec 2022 06:50

nagr MEN   Z ogromną przyjemnością przekazujemy informację o osiągnięciach pana profesora Henryka Gadomskiego – dyrygenta chóru CANTILENA. Nauczyciel o najdłuższym stażu i największym dorobku zawodowym został uhonorowany w dn. 24 maja 2022 roku prestiżową nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za upowszechnianie kultury ludowej.

   Prezydent Miasta Ostrołęki również wyróżnił Pana Profesora za całokształt wieloletniej twórczości w dziedzinie muzyki. W ten sposób doceniony został trud pana Gadomskiego włożony w prowadzenie chóru CANTILENA, który niedawno obchodził jubileusz 40 – lecia swojego istnienia. Ponadto Kapituła powołana przez pana prezydenta Łukasza Kulika podkreśliła zasługi pana Henryka Gadomskiego na rzecz promowania kultury kurpiowskiej poprzez działalność w stowarzyszeniach kulturalnych oraz liczne publikacje regionalistyczne, m. in. Mówimy po kurpiowsku: elementarz do nauki dialektu kurpiowskiego czy Puszcza Kurpiowska w pieśni.

   Ponadto pan Henryk Gadomski otrzymał nagrodę patrona II LO C.K. Norwida PROMETHIDION ustanowioną przez Radę Pedagogiczną naszej szkoły. Dyrygent CANTILENY został ten sposób wyróżniony za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechnianiu kultury i sztuki.


Serdecznie gratulujemy Panu Profesorowi osiągnięć i życzymy kolejnych sukcesów.

 

promet 2lo

Zmieniony: Piątek, 29 Lipiec 2022 09:16
 
Jubileusz 40lecia chóru szkolnego Cantilena
Piątek, 17 Czerwiec 2022 07:36

Jubileusz 40 lecia Chóru CANTILENA, który miał miejsce 14 czerwca b.r w Ostrołęckim Centrum Kultury, był dużym wydarzeniem kulturalnymi w Ostrołęce i w Regionie. Uroczystość była okazją do nadania CANTILENIE odznaczenia Marszałka Województwa PRO MASOVIA „Za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego” Na przestrzeni 40 lecia Chór odniósł wiele sukcesów artystycznych rangi ogólnopolskiej, między innymi: czterokrotnie zdobył Złoty Kamerton w finałach Ogólnopolskiego Konkursu Chórów Szkolnych, Grand Prix Ogólnopolskiego Turnieju Chóralnego „ O MIECZ JURANDA”, Grand Prix Mazowieckiego Festiwalu Pieśni Patriotycznej TOBIE OJCZYZNO – Nagrodę Marszałka Sejmu RP i wiele innych. CANTILENA odbyła cztery zagraniczne podróże artystyczne ( Ukraina, Niemcy), prezentując polską muzykę chóralną, w tym także opracowania chóralne ludowej pieśni kurpiowskiej. W uznaniu zasług Chóru w dziedzinie poszerzania oferty kulturalnej mieszkańcom Miasta Ostrołęki i Regionu Chór jest odznaczony przez Radę Miasta Ostrołęki Złotą Odznaką Zbiorową ZA ZASŁUGI DLA MIASTA OSTROŁĘKI ( 2002 r). Posiada także Odznakę Zbiorową nadaną przez Wojewodę Ostrołęckiego ZA ZASŁUGI DLA WOJEWÓDZTWA OSTROŁĘCKIEGO (1992 r), a także Nagrodę Prezesa Związku Kurpiów – statuetkę KURPIK 2007 w kat. Muzyka i Taniec.
Na wypełnionej po brzegi sali zasiedli przyjaciele Chóru, samorządowcy z województwa, miasta Ostrołęki, powiatu i gmin, duchowieństwo, przedstawiciele szkół i organizacji, Kurpie, mieszkańcy Miasta i Regionu. Do stworzenia niezwykłej, rodzinnej atmosfery w dużej mierze przyczyniły się byłe Chórzystki, które spontanicznie dzieliły się swoimi wspomnieniami a także w Finale Koncertu Jubileuszowego włączyły się do aktualnego składu Chóru tworząc 90 osobową grupę, która wykonała w bardzo efektowny sposób z akompaniamentem organowym Stanisława Kubła ( ucznia II LO) : HYMN CHÓRÓW i GAUDE MATER POLONIA.
Podczas Jubileuszowej uroczystości nie zabrakło gratulacji i podziękowań, mów okolicznościowych, wygłoszonych przez lokalnych samorządowców, przez osoby związane z Chórem, wspomagające przez lata działalność Chóru, wspierających i zwyczajnie przyjaciół Chóru. Na wniosek Dyrygenta Chóru i Dyrektora II LO, Marszałek Województwa Mazowieckiego wyróżnił Specjalnym Dyplomem z okazji Jubileuszu 40 lecia Chóru CANTILENA, 24 osoby, które na przestrzeni 40 lat wspierały i wspomagały Chór w jego działalności artystycznej. W imieniu Marszałka Województwa nagrody i odznaczenia wręczał Samorządowiec Wojewódzki, wielki przyjaciel Chóru CANTILENA – Pan Mirosław Augustyniak.
Podczas Jubileuszu odbyła się także promocja okolicznościowej, 160 stronicowej publikacji w twardej oprawie: „40 lecie Chóru CANTILENA”autorstwa dyrygenta Chóru, zawierająca swoiste spojrzenie w przeszłość nie tylko założyciela i dyrygenta Chóru ale także 24 byłych Chórzystek z okresu 40 lat, ilustrowane ponad 130 zdjęciami.
Dyrygent Chóru wraz z Chórzystkami CANTILENY serdecznie dziękują:
- Marszałkowi Województwa Mazowieckiego Panu Adamowi Struzikowi za odznaczenie Chóru Medalem PRO MASOVIA i wyróżnienie Honorowym Dyplomem Okolicznościowym 24 osób wspierających i wspomagających Chór CANTILENA w w okresie 40 lecia. Dziękują także Radnemu Samorządu Wojewódzkiego Panu Mirosławowi Augustyniakowi, który w imieniu Marszałka wręczał wymienione odznaczenie i wyróżnienia,
- Prezydentowi Miasta Ostrołęki, Panu Łukaszowi Kulikowi za wsparcie finansowe publikacji „40 Lecie Chóru CANTILENA”,
- Dyrekcji i Pracownikom II LO tworzącym Komitet Organizacyjny Jubileuszu 40 lecia Chóru CANTILENA , którego pracami kierował Dyrektor II Liceum Pan Krzysztof Jankowski, za ogrom włożonej pracy, w przygotowanie niezapomnianego , wielkiego wydarzenie w Mieście i Regionie w dniu 14 czerwca b.r. – Jubileuszu 40 Lecia Chóru CANTILENA. Jednocześnie wyrażamy ogromną wdzięczność za uhonorowanie dyrygenta Chóru Nagrodą Patrona Szkoły C.K. Norwida PROMETHIDION „Za wybitnie osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej i upowszechnianiu kultury i sztuki”
- Ostrołęckim mediom społecznościowy: Redakcji „Moja Ostrołęka”, Redakcji„ eOstrołęka” i Redakcji Radia „OKO” za obszerną informację o Jubileuszu z bogatym serwisem zdjęciowym,
- Dyrektorowi Ostrołęckiego Centrum Kultury Panu Tadeuszowi Wiśniewskiemu i Zespołowi za udostępnienie sali widowiskowej i zapewnienie pomocy technicznej przy organizacji uroczystości.
Organizatorzy Jubileuszu

Materiał video z uroczystości.

 

Zmieniony: Wtorek, 16 Sierpień 2022 13:57
 
Dzień Kultury Kurpiowskiej w II LO
Środa, 25 Maj 2022 12:30

24 maja b.r.  w naszej Szkole po raz kolejny zorganizowano spotkanie ze sztuką kurpiowską.
Było to swoistego rodzaju podsumowanie realizacji zagadnień edukacji regionalnej występujących  w programach niektórych przedmiotów szkolnych a także Biblioteki Szkolnej, zajęć pozalekcyjnych. Punktem kulminacyjnym było spotkanie społeczności szkolnej (uczniowie, nauczyciele) z wybitnymi twórcami i artystami kurpiowskimi. Otwierając szkolną uroczystość w sali gimnastycznej, udekorowanej po kurpiowsku, Dyrektor Szkoły Krzysztof Jankowski podkreślił znaczącą rolę edukacji regionalnej w wychowaniu młodzieży.
    Program uroczystości obejmował różne formy aktywności artystycznej młodzieży naszej Szkoły, nasycone treścią ludowej sztuki kurpiowskiej, a mianowicie:
- chóralne i solowe wykonania pieśni kurpiowskich – Chór CANTILENA i soliści: Wiktoria Drężewska i Stanisław Kubeł;
- gadki kurpiowskie – Karolina Suchecka i Maria Budniak;
- tańce kurpiowskie – Maria Gawrych i Paweł Kamiński, Wiktoria Giers i Wiktor Pabich, Maria Budniak i Jakub Jeleniewski.
    Tancerzom przygrywała jedna z najlepszych aktualnie kapel kurpiowskich w składzie: Ryszard Maniurski – harmonia pedałowa, Henryk Ćwintal – skrzypce, Barbara Nakielska – bębenek obręczowy.     
    Wybitni twórcy kurpiowscy prezentowali swoje wyroby sztuki użytkowej i udzielali odpowiedzi na pytania związane z procesem twórczym swoich wyrobów, a mianowicie:
- Czesława Lewandowska i Zuzanna Suchcicka- haft, koronka;
- Wiesław Kuskowski – wyroby plecionkarskie z wikliny i korzenia.
    Prowadzący program, Henryk Gadomski przedstawiając historię i teraźniejszość Kurpiowszczyzny, zwrócił uwagę na rolę kurpiowskich towarzystw społeczno kulturalnych i artystycznych zespołów folklorystycznych w kultywowaniu tradycyjnych obrzędów a także w promocji sztuki kurpiowskiej.
    Organizatorami świątecznego spotkania ze sztuką kurpiowską byli nauczyciele: Anna Sobiech, Krystyna Kowalska wraz z uczniami kl I b  i Henryk Gadomski z Chórem CANTILENA

 
« PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie »

Strona 1 z 16