Szkoła Promocji Zdrowia
Konkurs wiedzy na temat HIV i AIDS
Poniedziałek, 16 Grudzień 2019 12:23
1 grudnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Walki z AIDS.
 
Z tej okazji na holu głównym naszej szkoły klasa Icp przygotowała wystawkę mówiącą o profilaktyce HIV/AIDS. Można też było poszerzyć swoją wiedzę na ten temat czytając różne materiały informacyjne w postaci ulotek i książeczek edukacyjnych.
 
Został przeprowadzony również szkolny konkurs wiedzy dotyczący problematyki HIV/AIDS. Jego celem jest uświadomienie jak ważną rolę w profilaktyce zachorowań odgrywa wiedza o drogach zakażenia i sposobach zapobiegania. Test pisały klasy 1cp i 2c.
 
Wyniki konkursu poznaliśmy 11 grudnia, a wśród najlepszych znaleźli się:
z klasy Icp
- I miejsce – Julia Puścian
- II miejsce – Gabriela Żebrowska
- III miejsce – Julia Żebrowska
z klasy IIc
- I miejsce – Karolina Marzewska
- II miejsce – Dominika Misiak
- III miejsce – Małgorzata Białobrzewska
 
Nagrodzonym osobom gratulujemy wiedzy, a wszystkich zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu.
 
Akcja profilaktyczna z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu
Wtorek, 26 Listopad 2019 12:07

19 listopada 2019 r. już po raz dziesiaty odbyła się akcja promująca zdrowy styl życia z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu. W tym roku spotkanie odbyło się pod hasłem "Nie piję, nie palę więc czuję się doskonale".

Udział w happeningu wzięła młodzież klas pierwszych i drugich realizująca program Szkoły Promocji Zdrowia z II i III Liceum Ogólnokształcącego w Ostrołęce wraz z wychowawcami i dyrekcją.
W ramach profilaktyki zaproponowano młodzieży szereg wykładów:
- Skutki zdrowotne nadużywania alkoholu, który poprowadziła mgr Jolanta Zięba - opiekun medyczny programu,
- Lekomania jako zagrożenia współczesnego świata, który poprowadził mgr farmacji Mikołaj Zerhau,
- E-papierosy jako zagrożenie współczesnego świata, wykład poprowadziła lek. Renata Głębocka specjalista chorób płuc.
Dla uczestników happeningu przygotowano stoiska edukacyjne między innymi:
- badanie tlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz dwa kolory balonów: biały z kartą w środku płuc osoby niepalącej papierosy oraz  czarny z kartą w środku płuc osoby palącej papierosy,
- walizki edukacyjne oraz lalki mówiące o skutkach palenia tytoniu,
- możliwość skorzystania z narko i alkogogli,
- ulotki i plakaty dotyczące uzależnień.
Aby zachęcić młodzież do pogłębienia wiedzy dotyczących uzależnień zaproponowano udział w kilku konkursach. Do konkursu plastycznego przystąpiła niemal setka uczniów, zaś do quizów i testów wiedzy po 20 osób.

Wśród laureatów konkursu plastycznego pt: "Nie piję, nie palę więc czuję się doskonale" znalazły się uczennice naszej szkoły: Magdalena Górka - I miejsce, Aniela Pyskło - III miejsce. W quizie antynikotynowym: I miejsce drużyna - Julia Żebrowska i Karina Lubiejewska, II miejsce - Karolina Marzewska i Julia Mroczkowska.

Test wiedzy dotyczący skutków nadużywania alkoholu: II miejsce - Małgorzata Białobrzewska.
Natomiast w teście wiedzy o uzależnieniach od narkotyków i substancji psychoaktywnych, w tym dopalaczy III miejsce zajęła Ewa Merchel.

Spotkanie poprowadziła Beata Samorajska - koordynator programu.
Happening odbył się w sali konferencyjnej ostrołęckiego szpitala.

Zmieniony: Wtorek, 26 Listopad 2019 12:13
 
"Badanie dotykiem, najlepszym zdrowym nawykiem" - profilaktyki ciąg dalszy...
Piątek, 25 Październik 2019 12:16

191022 Badanie dotykiem

22 października w auli Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Ostrołęce koordynator programu Szkoła Promocji Zdrowia Pani Beata Samorajska wspierając Amazonki w walce z rakiem piersi zorganizowała happening społeczny.
Wysłuchano wykładu specjalisty radiologa oraz lekarza onkologa. Kolejnym etapem wydarzenia były warsztaty samobadania piersi, prowadzone przez położne. Ważnym elementem happenigu było rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pod hasłem: "Badanie dotykiem, najlepszym zdrowym nawykiem". Autorzy najciekawszych prac zostali nagrodzeni. Następnie uczniowie klas 1c (II LO) oraz 1d (III LO) udali się na oddziały szpitalne, rozdając różowe balony, będące symbolem Amazonek i walki z rakiem piersi oraz przekazując najistotniejsze informacje dotyczące profilaktyki przeciwnowotworowej.
W happeningu uczestniczył również dyrektor naszej szkoły Pan Wojciech Domański.

Zmieniony: Czwartek, 07 Listopad 2019 13:08
 
Szkoła Promocji Zdrowia na Marszu Różowej Wstążeczki
Piątek, 25 Październik 2019 12:14

191019 Marsz"My się raka nie boimy, skorupiaka zwyciężymy" - z tym hasłem na ustach, niosąc różowe wstążki i  balony uczniowie klasy 1cp pod opieką koordynatora Szkoły Promocji Zdrowia p. Beaty Samorajskiej i wychowawczyni p. Anety Mizerek - Ochenkowskiej w sobotę 19 października przeszli ulicami Ostrołęki. Wspólnie z Amazonkami przypominali lokalnej społeczności, jak ważną rolę w walce z rakiem piersi odgrywają badania profilaktyczne. Uczestnicy marszu wyruszyli spod "pałacyku" i przeszli ulicami Fieldorfa "Nila" i Kopernika na scenę przy DH "Kupiec", gdzie odbyła się dalsza część happeningu. Na scenie wystąpili min.: wiceprezydent Miasta Ostrołęki Maciej Kleczkowski, dr onkolog Katarzyna Dziak oraz p. Beata Samorajska po raz kolejny zachęcając do badań profilaktycznych, które niejednokrotnie ratują życie, ponieważ tylko wcześnie wykryty nowotwór jest wyleczalny.
Wydarzenie to miało wyjątkowy charakter ponieważ ostrołęckie Amazonki obchodziły w tym roku 25-lecie powstania klubu.

Zmieniony: Wtorek, 29 Październik 2019 16:52
 
XX Olimpiada Szkół Promocji Zdrowia
Wtorek, 28 Maj 2019 10:09

190528 XX Olimpiada SzPZ24 maja 2019 roku już po raz dwudziesty odbyła się Olimpiada Szkół Promocji Zdrowia młodzieży z województwa mazowieckiego.
„Program Szkoły Promocji Zdrowia" realizowany jest przez Samorząd Województwa Mazowieckiego od 1999 r. Służy przybliżeniu młodzieży wiedzy na temat prozdrowotnego stylu życia, kształtowaniu umiejętności rozumienia własnego rozwoju fizycznego, psychicznego i intelektualnego. Ma także za zadanie pomóc młodym ludziom w pozytywnej stymulacji własnego rozwoju, kształtowaniu odpowiedzialności za własne postępowanie wobec świata, przyrody, samego siebie i innych ludzi, podejmowaniu praktycznych działań na rzecz innych (opieka nad ludźmi chorymi, starymi, niepełnosprawnymi).

Tegoroczna edycja olimpiady pod hasłem "Nie piję, nie palę, więc czuję się doskonale" odbyła się w Warszawie. W zmaganiach sportowo-rekreacyjnych udział wzięły szkoły z Ciechanowa, Radomia, Siedlec, Płocka, Warszawy i Ostrołęki. Młodzież przygotowywała się do konkurencji pierwszej pomocy, kilku konkurencji sportowych i układu tanecznego.  

W najważniejszej dla młodzieży konkurencji tj: znajomości zasad udzielania pierwszej pomocy drużyna w składzie Dominika Misiak i Kinga Prusińska była najlepsza na Mazowszu. W ogólnej punktacji ostrołęcka Szkoła Promocji Zdrowia uległa 1 punktem warszawskiej Szkole Promocji Zdrowia.

Do tegorocznych zmagań młodzież była super przygotowana, za co serdecznie dziękujemy nauczycielom wychowania fizycznego, wychowawcom klas i opiekunowi medycznemu programu. Młodzieży gratulujemy sukcesów.

Korzystając z okazji zapraszamy Wszystkich na piknik pod hasłem „Zdrowie dla wszystkich”, który odbędzie się 1 czerwca 2019 r. w Parku Miejskim w godzinach 12.00 - 17.00.
    
Koordynator Programu Sz.P.Z - Beata Samorajska

Zmieniony: Czwartek, 30 Maj 2019 10:01
 
Konkurs wiedzy na temat HIV i AIDS
Wtorek, 12 Grudzień 2017 12:06

1 grudnia 2017 roku został przeprowadzony szkolny konkurs wiedzy dotyczący problematyki HIV/AIDS. Konkurs został zorganizowany już po raz ósmy, jego celem jest uświadomienie jak ważną rolę w profilaktyce zachorowań odgrywa wiedza o drogach zakażenia i sposobach zapobiegania. Test pisany był w dwóch klasach o tej samej godzinie.
Na holu głównym klasy Ic i IIc przygotowały wystawkę mówiącą o profilaktyce HIV/AIDS. Można też było poszerzyć swoją wiedzę na ten temat czytając różne materiały informacyjne w postaci ulotek i książeczek edukacyjnych.

Ogłoszenie wyników powyższego konkursu nastąpiło 7 grudnia. O wręczenie nagród poproszono wicedyrektora szkoły Panią Agnieszkę Wołosz oraz wychowawców klas w obecności koordynatora programu.

Osoby nagrodzone w konkursie wiedzy:
1. Dawid Puścian kl. 1c
2. Michał Papis kl. 1c
3. Mateusz Olszewski kl. 1c
wyróżnienie Natalia Bałdyga kl. 2c

Nagrodzonym osobom gratulujemy wiedzy a wszystkich zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu.

 
Akcja profilaktyczna "Piękniejszy świat, gdy używek brak!"
Poniedziałek, 20 Listopad 2017 09:55

171116 Promcja16 listopada 2017 r. już po raz ósmy odbyła się akcja promująca zdrowy styl życia z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu. W tym roku spotkanie odbyło się pod hasłem "Piękniejszy świat, gdy używek brak!". Zaproszona młodzież z ostrołęckich szkół i z powiatu mogła sprawdzić swoją wiedzę w testach i quizach dotyczących uzależnień od alkoholu, papierosów, narkotyków i substancji psychoaktywnych oraz uzależnień behawioralnych. Nie zabrakło również edukacji żywieniowej, nauki udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, testów sprawnościowych, występów artystycznych oraz tańców integracyjnych.
Wszystko to nie było by możliwe gdyby nie ludzie,którzy rozumieją potrzebę profilaktyki i promocji zdrowia,to dzięki nim kształtujemy postawy sprzyjające życiu bez substancji psychoaktywnych, uzależniających oraz przygotowujemy młodych ludzi, aby potrafili radzić sobie z problemami życiowymi i emocjonalnymi bez substancji chemicznych.
Dziękujemy Wszystkim za pomoc w organizacji spotkania i do zobaczenia za rok.

Koordynator Szkoły Promocji Zdrowia
Beata Samorajska

Zmieniony: Wtorek, 28 Listopad 2017 12:44
 
Konkurs plastyczny
Poniedziałek, 06 Listopad 2017 14:14

"Piękniejszy świat, gdy używek brak"

Celem konkursu plastycznego jest:

  • kształtowanie postaw sprzyjających życiu bez substancji psychoaktywnych i uzależniających,
  • zapobieganie: narkomanii, alkoholizmowi, paleniu papierosów, uzależnieniu od internetu i telefonu komórkowego,
  • życie bez nałogów.

Plakaty powinny mieć wymiary 60x80 lub 70x90. Technika wykonania jest dowolna.
Prace plastyczne składamy do dnia 14 listopada 2017r. do Pani Anety Mizerek-Ochenkowskiej lub Pani Marioli Rachubki.

Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 16 listopada 2017r. podczas akcji prozdrowotnej pod hasłem "Piękniejszy świat, gdy używek brak" w Zespole Szkół nr 5 w Ostrołęce.

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie wszystkich uczniów naszej szkoły. Czekają ciekawe nagrody.

Organizatorzy

Szkoła Promocji Zdrowia

Zmieniony: Poniedziałek, 06 Listopad 2017 14:21
 
Konkurs wiedzy na temat HIV i AIDS
Wtorek, 20 Grudzień 2016 14:07
1 grudnia 2016 roku o godz.8.50 został przeprowadzony szkolny konkurs wiedzy dotyczący problematyki HIV/AIDS. Konkurs został zorganizowany już po raz siódmy,jego celem jest uświadomienie jak ważną rolę w profilaktyce zachorowań odgrywa wiedza o drogach zakażenia i sposobach zapobiegania. Test pisany był w dwóch klasach o tej samej godzinie.
Na holu głównym klasy Ic i IIc przygotowały wystawkę mówiącą o profilaktyce HIV/AIDS. Można też było poszerzyć swoją wiedzę na ten temat czytając różne materiały informacyjne w postaci ulotek i książeczek edukacyjnych.
Ogłoszenie wyników powyższego konkursu nastąpiło 9 grudnia w sali nr 8. O wręczenie nagród poproszono wicedyrektora szkoły Panią Agnieszkę Wołosz oraz wychowawców klas w obecności koordynatora programu.

Osoby nagrodzone w konkursie wiedzy:
z klasy Ic
- I miejsce - Zofia Czartoryska
- II miejsce - Julia Samsel
- III miejsce - Wiktoria Frydrych
z klasy IIc
- I miejsce - Patrycja Gąska
- II miejsce - Natalia Nalewajk
- III miejsce - Dominik Puchalski
Nagrodzonym osobom gratulujemy wiedzy a wszystkich zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu. 

Zmieniony: Czwartek, 22 Grudzień 2016 10:47
 
VII akcja profilaktyczna "Napal się ... na życie"
Piątek, 18 Listopad 2016 11:08
17 listopada 2016 r. już po raz siódmy odbyła się akcja promująca zdrowy styl życia z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu. W tym roku spotkanie odbyło się pod hasłem "Napal się ... na życie". Zaproszona młodzież z ostrołęckich szkół i z powiatu mogła sprawdzić swoją wiedzę w testach i quizach dotyczących uzależnień od alkoholu, papierosów, narkotyków i substancji psychoaktywnych, uzależnień behawioralnych oraz od hazardu, który pojawiły się po raz pierwszy na tego typu akcji. Nie zabrakło również edukacji żywieniowej, badań profilaktycznych, nauki udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, testów sprawnościowych, występów artystycznych oraz tańców integracyjnych.
Wszystko to nie było by możliwe gdyby nie ludzie, którzy rozumieją potrzebę profilaktyki i promocji zdrowia, to dzięki nim kształtujemy postawy sprzyjające życiu bez substancji psychoaktywnych, uzależniających oraz przygotowujemy młodych ludzi, aby potrafili radzić sobie z problemami życiowymi i emocjonalnymi bez substancji chemicznych.
Dziękujemy Wszystkim za pomoc w organizacji spotkania i do zobaczenia za rok.
  

Koordynator Szkoły Promocji Zdrowia
Beata Samorajska
Zmieniony: Piątek, 18 Listopad 2016 12:52
 
« PoczątekPoprzednia12345NastępnaOstatnie »

Strona 1 z 5