Biblioteka
„Od liberatury do liberackości utworów Cypriana Kamila Norwida.”
Wtorek, 21 Grudzień 2021 14:29

 

IMG_20211209_105110.jpg

9 grudnia w naszej bibliotece gościliśmy panią Barbarę Zakrzewską - emerytowaną nauczycielkę języka polskiego i angielskiego, poetkę nagradzaną w ogólnopolskich konkursach literackich. Podzieliła
się z nami swoją pasją, którą jest liberatura. Jako autorka wielu tekstów liberackich pisarka zaznajomiła słuchaczy z genezą, odmianami i twórcami liberatury oraz podjęła rozważania na temat: „Od liberatury do liberackości utworów Cypriana Kamila Norwida.”.
Uczestnicy spotkania - klasa III b wraz z polonistką Anastazją Dzwonnik – Załęską mieli niecodzienną okazję zobaczyć, że dzieła tego typu mogą przybrać dowolny kształt, od tradycyjnego woluminu – aż po książkę-harmonijkę, powieść na luźnych kartkach w pudełku czy poemat w butelce.
Młodzież zapoznała się z niezwykłymi książkami Radosława Nowakowskiego – polskiego liberata – m. in. z tuleją czy książka fruwającą. W utworach liberackich bowiem ważny jest nie tylko tekst, warstwa słowna, ale również typografia, konstrukcja, format i kształt. Uczestnicy spotkania byli szeroko zainteresowani i przejęci wystawą liberatury oraz historiami, w których pisarka podejmowała temat naszego patrona Cypriana Kamila Norwida.
Podsumowaniem spotkania było stwierdzenie młodzieży - liberatura jest nieoczywista, kreatywna, inspirująca, niejednoznaczna i zaskakująca.

Zmieniony: Środa, 22 Grudzień 2021 11:55
 
Spotkanie ze Stanisławem Kałuckim
Środa, 08 Grudzień 2021 12:34

poczta.wp.jpg7 grudnia 2021 r. po raz kolejny gościliśmy Stanisława Kałuckiego – znanego w Ostrołęce pisarza i twórcę wierszy, przede wszystkim dla dzieci. Opublikował także
tomiki poezji oraz liczne baśnie i opowiastki opiewające uroki ziemi kurpiowskiej.
W spotkaniu z klasą I E przedstawił swoje najnowsze dokonania, a mianowicie powieść napisaną z myślą o młodzieży – o Indianach Ameryki Północnej pt. „Shanda i Old Iron Muscles”. Pan Stanisław opowiadał, że inspiracją do jej napisania była podróż do Puszczy Amazońskiej, gdzie zwiedził Nową Gwineę. Książka w większości oparta jest na faktach. Młodzież zafascynowana była opowieściami o podróżach pisarza i
życiem Indian.
Pisarz przedstawił także swoją najnowszą publikację "Kłusownicy i strażnicy", opartą głównie na wspomnieniach z okresu, kiedy był komendantem wojewódzkim Państwowej Straży Rybackiej w woj. ostrołęckim, a później pełnił funkcję komendanta Posterunku Terenowego w Ostrołęce Państwowej Straży Rybackiej w Warszawie. Książka to dwadzieścia dwa opowiadaniami, które mówią o kłusownictwie oraz jego zwalczaniu na wodach śródlądowych, na Narwi i Bugu. Należy podkreślić, że jest to pierwsza publikaja w Polsce podejmująca temat kłusownictwa słodkowodnego. Młodzież wyszła ze spotkania bogata w nowe doświadczenia, wiedzę i refleksje, bowiem
spotkania z ciekawymi ludźmi to jedna z form propagowania wiedzy o regionie i nie tylko. Nic nie zastąpi żywego kontaktu młodzieży z kimś, kto swoją pracą i zaangażowaniem społecznym tworzy krajobraz kulturowy naszej ”Małej ojczyzny”.

Zmieniony: Środa, 08 Grudzień 2021 12:38
 
Konkurs fotograficzny "Jesienny portret z książką" rozstrzygnięty.
Czwartek, 02 Grudzień 2021 17:54

PLAKAT ROZSTRZYGNIĘCIE midiZ radością informujemy, iż III edycja konkursu fotograficznego "Jesienny portret z książką" została rozstrzygnięta.


Zwycięzcami konkursu zostali:
Marta Tyszka z klasy 1 c (I miejsce)
Izabela Trzcińska z klasy 3 bp (II miejsce)
Aleks Górski z klasy 2 a (III miejsce)
Julia Ostrowska z klasy 2 e (wyróżnienie)


Triumfatorom GRATULUJEMY.
Zwycięzcy otrzymają dyplomy i nagrody rzeczowe - zakupione w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Celem konkursu była m. in.: promocja książek wraz ze sztuką fotografii, jako kreatywnego sposobu spędzania wolnego czasu, rozwijania zainteresowań, uzdolnień
i wrażliwości artystycznej.

Zmieniony: Czwartek, 02 Grudzień 2021 17:58
 
I Ty możesz mieć wpływ na księgozbiór szkolnej biblioteki
Niedziela, 21 Listopad 2021 20:37

Nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe na zakup nowości wydawniczych w ramach Narodowego Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025. Program ma na celu, przede wszystkim, wzbogacenie księgozbioru biblioteki (o książki niebędące podręcznikami), w szczególności książki historyczne poświęcone, m.in. historii Polski XX wieku oraz lektury szkolne.
W związku z powyższym zwracamy się z prośbą o podanie propozycji książek, które Waszym zdaniem, powinny znaleźć się w naszej szkolnej bibliotece. W tym celu można zgłosić się do biblioteki lub wypełnić poniższy formularz.

Link do formularza: ANKIETA

Z niecierpliwością czekamy na Wasze propozycje!

Zmieniony: Poniedziałek, 22 Listopad 2021 07:31
 
Zmierz się z lekturą
Wtorek, 16 Listopad 2021 15:34

PLAKAT_ZMIEZRZ_SIE_Z_LEKTURĄ.jpg


Konkurs czytelniczy Zmierz się z lekturą - organizowany w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Drodzy Uczniowie tym razem proponujemy Wam zmierzenie się z ulubioną lekturą i liczymy, że podejmiecie się tego wyzwania.
Przygotowaliśmy dla Was trzy tytuły do wyboru:
• "Antygonę" Sofoklesa
• "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego
• "Lalkę" Bolesława Prusa.
. W ramach powtórzenia utrwalonych wiadomość, a być może i poszerzenia zdobytej wiedzy, serdecznie zapraszamy do udziału w tym konkursie.

Termin przeprowadzenia konkursu to 30-11-2020 r. (wtorek), godz. 14.00 . Wszystkich zainteresowanych prosimy o zgłoszenie chęci uczestnictwa w bibliotece szkolnej do dnia 25 listopada 2021 r.

Najlepsi otrzymają dyplomy i nagrody rzeczowe - zakupione w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

 

Zmieniony: Wtorek, 16 Listopad 2021 15:35
 
« PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie »

Strona 1 z 17