Projekty
Spotkanie z Prezydentem Miasta, warsztaty i pożegnanie
Dnia 11 grudnia 2019 r. delegacja z Usola Syberyjskiego wraz z Dyrektorem Szkoły Wojciechem Domańskim udała się na spotkanie z Prezydentem Miasta Ostrołęki. Goście i uczniowie towarzyszący zostali podjęci w ciepły sposób. W trakcie spotkania wywiązała się rozmowa na temat sytuacji Polaków zamieszkujących daleką Syberię. Pani Dyrektor Iuliia Domashenko zapewniła, że Polacy mają zapewnioną naukę języka polskiego, którego z własnej woli uczą się także dzieci niemające polskich korzeni. Poza językiem polskim wspomina się również młodzieży i mieszkańcom tamtejszych miejscowości o wkładzie polskich badaczy w badania nad Bajkałem. Pan Prezydent Łukasz Kulik spytał się, co najbardziej zapadnie młodzieży w pamięci z pobytu w Polsce. W odpowiedzi usłyszał, że polska gościnność ale przede wszystkim bliski kontakt z naszą młodzieżą.
 
Po wzajemnej wymianie upominków zaproszona młodzież udała się do ZSZ Nr 4, gdzie pod okiem p. Anny Krasnej i p. Magdaleny Kacperek brała udział w warsztatach kulinarnych. Młodzież przygotowała nasze regionalne potrawy, którymi poczęstowała opiekunów i dyrekcję.
 
Wieczorem na zaproszenie klasy I bp młodzież wybrała się wspólnie na kręgle, gdzie w atmosferze wzajemnej życzliwości mogli spróbować swoich sił w boowlingu. Instrukcji udzielał nasz uczeń Filip Terlik (kl. I bp), który ma duże osiągnięcia w tej dyscyplinie sportu.
 
Następnego dnia 12 grudnia 2019 r.  p. Jan Mironczuk i klasa 2b zabrała delegację na zwiedzanie Ostrołęki. Zwiedzający mogli dotknąć ostrołęckiej historii i miejsc ważnych dla naszego miasta. Po czym udali się do Muzeum Kultury Kurpiowskiej, gdzie zobaczyli cenne eksponaty naszej ziemi a także wzięli udział w warsztatach muzealnych poprowadzonych przez p. Agnieszkę Kowalewską.
 
Po południu goście wraz z naszą młodzieżą i nauczycielami zaangażowanymi w projekt zostali zaproszeni na uroczysty i pożegnalny posiłek w Sali bankietowej „Arkadia”. Nie zabrakło ciepłych słów refleksji i … świątecznych upominków.
 
W długą drogę powrotną młodzież wraz z opiekunami wyruszyła w piątek 13 grudnia. Na lotnisku raz jeszcze padły ciepłe słowa, wzruszające gesty i zapewnienia, że być może jeszcze się spotkamy.
 
Regulamin wyboru uczniów na wyjazdy- ERASMUS+

 

projekt1.jpg Pełen tekst regulaminu

 

 

 
Edukacyjna wycieczka do Warszawy delegacji z Usola Syberyjskiego
10 grudnia br. goście z Usola Syberyjskiego z uczniami naszej szkoły wybrali się na wycieczkę edukacyjną po Warszawie.
 
Głównymi punktami programu było zwiedzanie Placu Zamkowego i Starówki. Młodzież wraz z opiekunami mogła usłyszeć o ważnych wydarzeniach historycznych związanych z miastem oraz zobaczyć zabytkowe budynki. Stanęła także pod Kolumną Zygmunta III Wazy w Warszawie.
 
Następnie uczniowie wraz z gośćmi udali się do gmachu Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie zostali powitani przez profesora Krzysztofa Rączkę byłego dziekana Wydziału Prawa i Administracji oraz obecnego Sędziego Sądu Najwyższego. Na uczelni mogli m. in. zwiedzić Salę Złotą i Salę Senatu im. Wojciecha Szweykowskiego Pierwszego Rektora Uniwersytetu. Została im również przybliżona bogata oferta uczelni i jej dotychczasowe osiągnięcia na polu badań i nauki.
 
Wspólny posiłek zjedliśmy w klimatycznej restauracji na Starym Mieście po czym udaliśmy się do Królewskiego Ogrodu Światła w Wilanowie, gdzie w bajecznej scenerii mogliśmy podziwiać świetlne i muzyczne kompozycje.
 
Nasz wyjazd zakończył się wizytą w galerii handlowej, której nie mogli nie odwiedzić nasi goście. Świąteczna atmosfera i niezliczona ilość ofert były dość silną pokusą, by ominąć ten punkt programu :)
 
Opiekę nad młodzieżą sprawowali:  p. Elżbieta Mironczuk, p. Krzysztof Jankowski oraz opiekunowie z Usola Syberyjskiego:  p. Magdalena Kafara, p. Iuliia Domashenko i p. Olga Pozderina.
 
 
Kurpiowskie Powitanie Gości z Usola Syberyjskiego
191209 Powitanie gosciDelegacja gości z Usola Syberyjskiego została oficjalnie przywitana przez Dyrektora Szkoły Wojciecha Domańskiego 9 grudnia 2019 r. Dyrektor wyraził swoją radość, iż pomimo tak wielkiej odległości spotkanie doszło do skutku. W imieniu młodzieży głos zabrała Klaudia Bogdańska, która podkreśliła, iż społeczność II Liceum Ogólnokształcącego jest otwarta na młodzież z „dalekiej Syberii”. W imieniu gości głos zabrała Dyrektor Szkoły Gimnazjum Nr 1 w Usolu Syberyjskim Pani Iuliia Domashenko, która podziękowała za zaproszenie i za podjęcie trudu organizacyjnego tego wydarzenia przez naszą szkołę.
 
W bogatym programie artystycznym Chór Cantilena przybliżył gościom region kurpiowski. Pan Henryk Gadomski w barwny sposób wyjaśnił, iż Kurpie zachowały swoją odrębność kulturową na regionalnej mapie Polski. Wyjaśnił, że język kurpiowski ma swój charakter i stanowi żywy pomnik kultury. Przemyślany dobór utworów zaznajomił młodzież z charakterystycznymi dla naszego regionu ale i Ojczyzny pieśniami o różnorakiej tematyce. Pojawiły się wątki patriotyczne, regionalne ale i świąteczne, które wpisały się w zbliżający się czas Bożego Narodzenia. W wystąpieniu Pana Henryka Gadomskiego nie zabrakło również opisu stroju kurpiowskiego, który swoim kolorytem i specyfiką zainteresował gości. Podczas uroczystości powitania wystąpiły również pary taneczne z Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpianka” z Kadzidła oraz zagrała kapela – artyści naszego regionu, którzy przybyli na specjalne zaproszenie Pana Henryka Gadomskiego.
 
Na uroczystość przybył również prezes Związku Kurpiów p. Mirosław Grzyb, który nawiązał do historii zsyłek Polaków na Syberię, w tym również mieszkańców naszej ziemi. Wyraził on wdzięczność, że język polski i kultura nadal są krzewione w miejscu, gdzie los rzucił naszych przodków.
 
Na koniec uroczystości wicedyrektor Krzysztof Jankowski podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się uświetnienie tej uroczystości i przedstawił uczniom naszej szkoły i zaproszonym gościom cele projektu „Rodzina polonijna” a następnie przybliżył dalszy harmonogram pobytu zaproszonych gości w naszej szkole i mieście.
 
Po zrobieniu wspólnej fotografii  uczniowie udali się na zajęcia. Tego dnia młodzież z Usola Syberyjskiego wraz z uczniami klasy I bp mieli okazję uczestniczyć w warsztatach historycznych, geograficznych i językowych poprowadzonych przez nauczycieli naszej szkoły:  p. Elżbietę Mironczuk, p. Lidię Górską i p. Anastazję Dzwonnik-Załęską. Podczas warsztatów poznali historię i położenie naszego miasta ale musieli również zmierzyć się z językiem polskim w formie ciekawych ćwiczeń.
 
Wizyta gości z Usola Syberyjskiego

W dniach 8-13 grudnia w ramach projektu "Razem dla Edukacji" społeczność naszej szkoły gościć będzie Przyjaciół - Dyrekcję, nauczycieli oraz uczniów z Usola Syberyjskiego.

Uroczyste przywitanie gości odbędzie się 9 grudnia o godz. 10.00 w sali gimnastycznej, podczas którego wystąpi m. in. chór CANTILENA z programem regionalno-patriotycznym oraz reprezentacja Zespołu Piesni i Tańca Kurpianka z Kadzidła. Ze względu na wyjątkowy czas pojawią się również akcenty świąteczne.

W trakcie kilkudniowego pobytu goście m. in. odwiedzą Warszawę, poznają nasze miasto, złożą wizytę w Urzędzie Miasta, zwiedzą Muzeum Kurpiowskie i Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Młodzież z Usola Syberyjskiego w ramach współpracy oraz integracji będzie miała okazję uczestniczyć (wspólnie z młodzieżą polską) w zajęciach historii, języka polskiego i geografii. Nie zabraknie wspólnych biesiad, warsztatów kulinarnych, rozmów, śpiewów, wymiany doświadczeń ... Mamy nadzieję, że nawiążą się nowe przyjaźnie, a przede wszystkim, że poczują się wśród nas jak w rodzinie.