Arch.Cant.08/09
Poniedziałek, 30 Listopad 2009 11:28


Pracowity rok CANTILENY rozpoczęty

Oprawą muzyczną uroczystej Mszy Sw. w ostrołęckiej Farze z udziałem sztandarów i społeczności szkolnej I i II LO 1 września CANTILENA rozpoczęła kolejny XXVI rok funkcjonowania. Rok zapowiada się bardzo pracowicie;- już w najbliższych dniach 7, 8, 9 września Chór udaje sie na warsztaty artystyczne do Ośrodka "RUSAŁKA" w Warchałach k/ Szczytna.
Celem warsztatów jest dopracowanie artystyczne 12 pieśni kurpiowskich w opracowaniu chóralnym, które jeszcze w bieżącym roku kalendarzowym zostaną nagrane na płytę CD. Organizacja warsztatów stała się możliwa dzięki stypendium artystycznemu, które CANTILENA otrzymała w czerwcu b.r. od Prezydenta Ostrołęki. Wydanie płyty z pieśniami kurpiowskimi zawdzięczamy zaangażowaniu Związku Kurpiów.


Warsztaty artystyczne CANTILENY

W dniach 7 - 9 września w odbyły się warsztaty artystyczne CANTILENY w pięknie położonym Ośrodku Wczasowym "Rusałka" w Warchałach. "Szlifowano" szczegóły melodyczno-rytmiczne 12 pieśni kurpiowskich w opracowaniu chóralnym dyrygenta Chóru a także program na XXIX Ogólnopolski Konkurs Chórów. Intensywnej i bardzo owocnej pracy sprzyjały doskonale warunki do wypoczynku i rekreacji, jakie zapewnia Ośrodek. Organizacja warsztatów stała się mozliwa dzięki stypendium artystycznemu Prezydenta Miasta, które Chór otrzymał w czerwcu b.r. i częściowej odpłatności rodziców Chórzystek.
Opracowane pieśni kurpiowskie w wersji chóralnej znajdą się na kolejnej płycie CANTILENY, która jeszcze w bieżącym roku kalendarzowym wyda Związek Kurpiów przy wsparciu finansowym Samorządu Woj. Mazowieckiego.

Fotorelacja


Koncert w Szczytnie

W minioną sobotę 27 września 2008 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Szczytnie odbył się koncert CANTILENY w ramach dorocznych VIII Dni Kultury Kurpiowskiej na Mazurach. W programie złożonym z 12 utworów chóralnych znalazło się 7 pieśni kurpiowskich w opracowaniu chóralnym dyrygenta Chóru, które jeszcze w bieżącym roku kalendarzowym znajdą się na płycie CD " Pieśni Kurpiowskie". Partie solowe wykonała tegoroczna absolwentka II LO Kasia Bałdyga, która prowadziła cały koncert. W duetach wystąpiły: Ewelina Mizerek, Iwona Perzanowska, Magda Kordek i Ewelina Nowak. Był to bardzo udany koncert. Po raz pierwszy z CANTILENĄ wystąpiło 7 dziewcząt z tegorocznego naboru uzupełniającego, a mianowicie: Ilona Jankowska, Joanna Kacprzak, Angelika Kiełczewska, Ewelina Pabich, Klaudia Podeszwa, Beata Szurnicka, Paulina Szydlik.
W drodze do Szczytna Chór zatrzymał się w Zagrodzie Kurpiowskiej w Kadzidle, w celu wykonania zdjęć na płytę CD i publikację "Pieśni Kurpiowskie w wykonaniu CANTILENY".
Organizatorem koncertu był Związek Kurpiów i Miejski Ośrodek Kultury w Szczytnie.

Fotorelacja


CANTILENA na uroczystości z udziałem Prezydenta RP

W miniony piątek 24 października CANTILENA stanowiła oprawę muzyczną uroczystej Liturgii Mszy Św. w ostrołęckiej Farze poprzedzającej odsłonięcie i poświęcenie Pomnika Ofiarom Komunizmu. W koncelebrowanej Mszy Św. pod przewodnictwem J.E. Biskupa Łomżyńskiego Stanisława Stefanka uczestniczył Prezydent RP Lech Kaczyński i Ministrowie z kancelarii Prezydenta. Uczestnicy tej podniosłej patriotyczno-religijnej uroczystości / rodziny zamordowanych, przedstawiciele władz Miasta, Powiatu, Województwa , harcerze, wojsko, liczni mieszkańcy Ostrołęki wysłuchali także przed Mszą Św. programu utworów patriotycznych i religijnych w wykonaniu CANTILENY. Było to wyjątkowe przeżycie także dla Chóru, a zwłaszcza dla kolejnej / sporej / grupy nowoprzyjętych Chórzystek, dla których był to pierwszy występ z CANTILENĄ, a mianowicie: Marta Danelska, Ola Dudzic, Asia Kaczyńska, Kasia Kaczyńska, Ewa Łuba, Marta Madrak, Ewelina Orłowska, Gosia Persa, Ewa Puchalska, Marta Stepnowska, Asia Trojanowska, Klaudia Żark, Patrycja Tyszka, Iza Laskowska. Zyczymy nowoprzyjętym Chórzystkom satysfakcji z uczestnictwa w CANTILENIE


Widziałam ja Orła...

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości CANTILENA przygotowała program muzyczny o treści patriotyczno-żołnierskiej. Znalzły się w nim nie tylko pieśni żołnierskie z okresu powstań narodowych, jak "Pieśń wygnańców", "Piechota", "Marsz I Brygady", "Wojenko, wojenko..."ale i współczesne kompozycje, jak "Moja piosnka", "Nasze miejsce na ziemi" a także wykonany po raz pierwszy przez Ewelinę Mizerek z Chórem nastrojowy utwór "Widziałam ja Orła.." Dla kolejnej grupy Chórzystek był to pierwszy występ z Chórem / Ilona Perzanowska, Joanna Łada, Justyna Łada,Paulina Boruch, Anna Długołęcka, Milena Karaśkiewicz, Ewa Pierzchanowska /.

Fotorelacja.


Program Norwidowski Cantileny

Wkrótce repertuar utworów chóralnych do tekstów C.K.Norwida - Patrona Szkoły, wzbogaci się o nowy utwór do mniej znanego filozoficznego tekstu - "CHWILA MYŚLI" Przypomnijmy, że od 25 lat w tzw. "żelaznym repertuarze" CANTILENY jest "MOJA PIOSNKA", - utwór wykonywany w najważniejszych koncertach, między innymi podczas pielgrzymki Papieża Jana Pawła II w Łomży w 1991 roku, podczas koncertów zagranicznych w Kamieńcu Podolskim / Ukraina /, w Meppen, Bookeloch / Saksonia Dolna / , w Finale Ogólnopolskiego Konkursu Chórów, podczas uroczystości patriotyczno-religijnej w Ostrołęce z udziałem Prezydenta RP Lecha Kaczynskiego. Od kilku lat w stałym repertuarze Chóru jest także inny utwór do słów C.K. Norwida -"FORTEPIAN CHOPINA". Te dwa norwidowskie utwory a także dwa inne, a mianowicie "ŚLAD" do słów Dionizego Maliszewskiego i "INWOKACJĘ" Adama Mickiewicza z muzyką współczesnego kompozytora polskiego Józefa Świdra, CANTILENA wykonała podczas dorocznej uroczystośi poświęconej C.K. Norwidowi w minioną sobotę 15 listopada. W programie wystąpiła gościnnie wyjątkowo zasłużona dla CANTILENY , wieloletnia solistka Chóru, a aktualnie studentka polonistyki na Uniwersytecie w Warszawie - Kasia Baldyga. Program prowadziła Klaudia Podeszwa - śpiewająca w Chórze od września bieżacego roku.

Fotorelacja1 oraz Fotorelacja2


Jest kolejna płyta CANTILENY

W czwartkowy wieczór- 11 grudnia w Muzeum Kultury Kurpiowskiej na uroczystym koncercie zaprezentowana została kolejna płyta CANTILENY zatytułowana " Jadą goście, jadą ..." Nazwa płyty to tytuł / incipit / pierwszej z 16 pieśni kurpiowskich opracowanych na 2 - 3 głosy przez dyrygenta Chóru - Henryka Gadomskiego i wykonanych przez CANTILENĘ. Zaprezentowane podczas koncertu wybrane utwory z tej płyty, a także utwory o tematyce Bożonarodzeniowej, między innymi "Koleda dla nieobecnych" Z. Preiznera czy "Kołysanka Bożonarodzeniowa" węgierskiego kompozytora Lajosa Bardosa spotkały się z serdecznym przyjęciem przybyłych Gości zaproszonych przez Związek Kurpiów / wydawcę płyty / , Muzeum Kultury Kurpiowskiej i Chór CANTILENA. Wiele serdecznych słów pod adresem CANTILENY skierowali, między innymi: Marian Krupiński - radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Stanisław Kubeł - Starosta Ostrołęcki, Grzegorz Płocha - Wceprezydent Ostrołęki, Mirosław Grzyb - Prezes Zwiiązku Kurpiów.
Wraz z płytą ukazała się publikacja zawierająca partytury opracowanych 16 pieśni kurpiowskich znajdujących się na płycie CD i mająca ten sam tytuł co płyta - "Jadą goście, jadą..." W 26 letniej historii Chóru jest znaczące wydarzenie.

Fotorelacja


CANTILENA po raz 20 wygrała w Warszawie

12 lutego b.r. w Warszawie odbył się Konkurs Chórów Szkolnych a’ Cappella Woj. Mazowieckiego. W kategorii chórów żeńskich do lat 21 nasz Chór pod dyrekcją Henryka Gadomskiego zdobył Puchar Mazowieckiego Kuratora Oświaty za I miejsce i nominację do Finału Centralnego w Bydgoszczy.
W tej największej i prestiżowej imprezie chóralnej było to już 20 zwycięstwo. W tegorocznej edycji CANTILENA wystąpiła w maksymalnym 50 osobowym składzie w którym połowę stanowią chórzystki przyjęte w bieżącym roku szkolnym.
W programie złożonym z 5 utworów znalazły się współczesne kompozycje polskich kompozytorów, a mianowicie:
- Gawot gramatyczny -Andrzeja Huńdziaka
- Inwokacja - Józefa Świdra do słów Adama Mickiewicza
- O zalotach oczarowanych - Stanisława Wiechowicza
- Sielanka - Lucjana Laprusa
- Zimno – ciepło - Romualda Kraszewskiego.
Serdecznie gratuluję Chórowi kolejnego sukcesu i życzę powtórzenia sukcesu z ostatniego Finału Centralnego – zdobycia Złotego Kamertonu w Bydgoszczy.

Dyrektor Szkoły
Ryszard Kaliszewski

Fotorelacja


Jest Finał !!!

28 lutego b.r. Rada Artystyczna II etapu Ogólnopolskiego Konkursu Chórów a' Cappella Dzieci i Młodzieży złożona z profeserów Akademii Muzycznych Łodzi, Poznania, Bydgoszczy,po wysłuchaniu nagrań chórów - laureatów przesłuchań wojewódzkich Konkursu postanowiła zaprosić do Finału Centralnego w Bydgoszczy 17 chórów z całej Polski reprezentujących różne kategorie wiekowe Wśród Finalistów jest także CANTILENA. Warto dodać, że na etapie wojewódzkim w dniu 12 lutego w Warszawie aż 6 chórów w różnych kategoriach wiekowych uzyskało I miejsce w swojej kategorii i nominację do Finału. Jednakże tylko 2 chóry spośród 6 nominowanych otrzymalo zaproszenie do Finału - nasz Chór i Chór Dziecięcy Ośrodka Kultury w Wieliszewie. Jak widać selekcja byla wyjątkowo ostra - tym bardziej cieszy zaproszenie nas do Finału.


Sukces CANTILENY

Kolejnym sukcesem naszego chóru CANTILENA pod dyrekcją Pana Henryka Gadomskiego zakończył się XXIX Ogólnopolski Konkurs Chórów a'Cappella. Ta największa i najbardziej prestiżowa impreza chóralna zakończyła się Finałem Centralnym w minioną niedzielę 5 kwietnia w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, w którym uczestniczyło 17 chórów wyłonionych drogą eliminacji przeprowadzonych w 16 województwach, a następnie zweryfikowanych przez Centralną Komisję Artystyczną na podstawie nagrań z tych eliminacji. CANTILENA występująca w kategorii żeńskich chórów młodzieżowych do lat 21, pomyślnie przeszła prze te dwa etapy, a następnie w ścisłym Finale zdobyła Srebrny Medal - Srebrny Kamerton za II miejsce, potwierdzając trwającą od wielu lat wysoką formę artystyczną plasując nasz chór w ścisłej krajowej czołówce.

Składam serdeczne podziękowania za ogromny wysiłek twórczy i gratulacje z tytułu uzyskania tak zaszczytnych wyników wszystkim dziewczętom i dyrygentowi chóru - Panu H.Gadomskiemu.

Fotorelacja

Dyrektor szkoły - R.Kaliszewski


Koncert Laureatów z udziałem CANTILENY

28 kwietnia w sali koncertowj Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia odbył się koncert laureatów XXIX Ogólnopolskiego Konkursu Chórów a' Cappella i XIII Mazowieckiego Konkursu Szkolnych Zespołów Instrumentalnych. CANTILENA wystąpiła jako laureat I miejsca na etapie wojewódzkim i II miejsca w Finale Centralnym Ogólnopolskiego Konkursu Chórów. Okazały Puchar Mazowieckiego Kuratora Oświaty wraz z nagrodą rzeczową odebrała delegacja w składzie: Dyrektor Szkoły - Pan Ryszard Kaliszewski, Dyrygent Chóru - Pan Henryk Gadomski, Współprzewodniczące Samorządu Chóru: Paulina Szurnicka i Sylwia Krawczyk. W uroczustości zorganizowanej przez Mazowieckie Kuratorium Oświaty udział wzięli, między innymi : Kurator Oświaty i pracownicy Kuratorium odpowiedzialni za pracę pozalekcyjną, przedstawiciele Sejmiku Woj. Mazowieckiego, przedstawiciele władz samorządowych miast i gmin, dyrektorzy Szkół, ktore uczestniczyły w tegorocznych konkursach muzycznych.

Fotorelacja


CANTILENA w hołdzie Św. Brunonowi z Kwerfurtu

W minioną sobotę 16 maja b.r. w Kościele pw. Zbawiciela Świata w Ostrołęce odbyło się Jubileuszowe spotkanie nauczycieli, wychowawców, katechetów i pracowników oświaty z terenu Diecezji Łomżyńskie z okazji Tysiąclecia męczeńskiej śmierci Św. Brunona - patrona Diecezji Łomżyńskiej. Głównym punktem Spotkania była uroczysta Msz Św. koncelebrowana pod przew. J.E. Ks. Biskupa Tadeusza Bronakowskiego. Oprawę muzyczną stanowiły połączone Chóry: Chór CANTILENA i Ostrołęcki Chór Nauczycielski. Wykonano między innymi dwa utwory o treści związanej ze Św. Brunonem, a mianowicie: SŁAWNY W MĘCZENNIKÓW GRONIE i WITAJ ŚWIĘTY MĘCZENNIKU. Psalmy wykonały w duecie: Asia Kacprzak i Ewlina Mizerek, która wykonała także partię solową w utworze PANIS ANGELICUS.

Fotorelacja


CANTILENA na Jubileuszu XV lecia 2 Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. T.

30 maja b.r. brała udział w Jubileuszu XV lecia 2 Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. T. Halika w Ostrołęce. W części oficjalnej Chór wykonał Hym Państwowy i Gaude Mater Polonia. Deszcz zakłócił dalszy przebieg uroczystości zorganizowanej na nie zadaszonym dziedzińcu szkolnym. W tej sytuacji zrezygnowano z części artystycznej, w której oprócz CANTILENY miał wystąpić Zespół z Wrocławia prezentującej muzykę i tańce indiańskie.

Fotorelacja.


Pracowita końcówka roku dla CANTILENY

17 czerwca w malowniczo położonej miejscowości Czarnia k/ Myszyńca - w pobliżu Rezerwatu Kurpiowskiej Puszczy Zielonej - odbyły się warsztaty artystyczne Chóru CANTILENA poświecone:
a/ "doszlifowaniu" programu dla uczestników I Światowgo Zjazdu Kurpiów i Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego w Kadzidle w dniu 19 czerwca,
b/ nauce nowego repertuaru.
18 czerwca odbyła sie sesja nagraniowa. Zarejestrowane zostało kolejnych 7 utworów chóralnych, które wraz z nagranymi wcześniej, znajdą się na płycie CD, być może jeszcze w bieżącym roku kalendarzowym.
19 czerwca CANTILENA uczestniczyła w uroczystości otwarcia I Światowego Zjazdu Kurpiów i Międznarodowego Festiwalu Folklorystycznego w Kadzidle:
a/ oprawa muzyczna uroczystej Liturgii Maszy Sw. w Kościele pw. Świętego Ducha
b/ koncert pieśni kurpiowskich w opracowaniu chóralnym dla uczestników I światowego Zjazdu Kurpiów w Centrum Kultury Kurpiowskiej.