II LO w Ostrołęce
Kurpiowskie Powitanie Gości z Usola Syberyjskiego
Razem dla Edukacji
Wpisany przez Agnieszka Pragacz   
191209 Powitanie gosciDelegacja gości z Usola Syberyjskiego została oficjalnie przywitana przez Dyrektora Szkoły Wojciecha Domańskiego 9 grudnia 2019 r. Dyrektor wyraził swoją radość, iż pomimo tak wielkiej odległości spotkanie doszło do skutku. W imieniu młodzieży głos zabrała Klaudia Bogdańska, która podkreśliła, iż społeczność II Liceum Ogólnokształcącego jest otwarta na młodzież z „dalekiej Syberii”. W imieniu gości głos zabrała Dyrektor Szkoły Gimnazjum Nr 1 w Usolu Syberyjskim Pani Iuliia Domashenko, która podziękowała za zaproszenie i za podjęcie trudu organizacyjnego tego wydarzenia przez naszą szkołę.
 
W bogatym programie artystycznym Chór Cantilena przybliżył gościom region kurpiowski. Pan Henryk Gadomski w barwny sposób wyjaśnił, iż Kurpie zachowały swoją odrębność kulturową na regionalnej mapie Polski. Wyjaśnił, że język kurpiowski ma swój charakter i stanowi żywy pomnik kultury. Przemyślany dobór utworów zaznajomił młodzież z charakterystycznymi dla naszego regionu ale i Ojczyzny pieśniami o różnorakiej tematyce. Pojawiły się wątki patriotyczne, regionalne ale i świąteczne, które wpisały się w zbliżający się czas Bożego Narodzenia. W wystąpieniu Pana Henryka Gadomskiego nie zabrakło również opisu stroju kurpiowskiego, który swoim kolorytem i specyfiką zainteresował gości. Podczas uroczystości powitania wystąpiły również pary taneczne z Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpianka” z Kadzidła oraz zagrała kapela – artyści naszego regionu, którzy przybyli na specjalne zaproszenie Pana Henryka Gadomskiego.
 
Na uroczystość przybył również prezes Związku Kurpiów p. Mirosław Grzyb, który nawiązał do historii zsyłek Polaków na Syberię, w tym również mieszkańców naszej ziemi. Wyraził on wdzięczność, że język polski i kultura nadal są krzewione w miejscu, gdzie los rzucił naszych przodków.
 
Na koniec uroczystości wicedyrektor Krzysztof Jankowski podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się uświetnienie tej uroczystości i przedstawił uczniom naszej szkoły i zaproszonym gościom cele projektu „Rodzina polonijna” a następnie przybliżył dalszy harmonogram pobytu zaproszonych gości w naszej szkole i mieście.
 
Po zrobieniu wspólnej fotografii  uczniowie udali się na zajęcia. Tego dnia młodzież z Usola Syberyjskiego wraz z uczniami klasy I bp mieli okazję uczestniczyć w warsztatach historycznych, geograficznych i językowych poprowadzonych przez nauczycieli naszej szkoły:  p. Elżbietę Mironczuk, p. Lidię Górską i p. Anastazję Dzwonnik-Załęską. Podczas warsztatów poznali historię i położenie naszego miasta ale musieli również zmierzyć się z językiem polskim w formie ciekawych ćwiczeń.
 
Wycieczka „Śladami Żydów w Ostrołęce”
Szkoła
Wpisany przez Agnieszka Pragacz   
191212 ZydziW dniu 12 grudnia br. uczniowie kl. IIB  zorganizowali i przeprowadzili wycieczkę „Śladami Żydów w Ostrołęce” dla gości z Usoli Syberyjskich – uczniów tamtejszego gimnazjum oraz ich polskich gospodarzy. Uczniowie kl. IIB , jak rasowi przewodnicy, poprowadzili gości do najważniejszych miejsc dla Żydów ostrołęckich – plac Bema (dawny Rynek), restauracja „Diamentowa” (w miejscu Wielkiej Synagogi), róg ulic Gomulickiego i Sowiej (stał tam bejt ha-midrasz),  plac 1 Maja (dawny Targ Koński), ulice Kilińskiego, Mazowiecka, Łęczysk, Poznańska (obejmujące rewir żydowski), pomnik pamięci ostrołęckich Żydów przy ul. Poznańskiej, w którym zostały wmurowane fragmenty macew ze znajdującego się w tym miejscu żydowskiego cmentarza (kirkutu). W ostatnim wymienionym miejscu uczniowie i ich goście zostawili kamienie, zgodnie z żydowską tradycją.
 
Opisana powyżej wycieczka była elementem realizacji projektu „Szkoła Dialogu”. W jego ramach przyjeżdżały dwie trenerki z Warszawy, które w dniach 26-27 września i 16-17 października prowadziły z uczniami warsztaty przybliżające żydowską kulturę, a zwłaszcza uwrażliwiające polskich uczniów na relacje polsko-żydowskie, zwłaszcza w historii regionalnej. Uczniowie zapoznali się również z publikacjami na temat historii Żydów ostrołęckich (głównie opracowanie Jana Mironczuka "Żydzi w powiecie ostrołęckim do I wojny światowej").
 
Ostateczna realizacja projektu – sporządzenie Sprawozdania wraz z materiałami potwierdzającymi realizację-przyniesie tytuł „Szkoły Dialogu”, potwierdzony dyplomem i elektronicznym banerem do umieszczenia na stronie internetowej Szkoły. Zaangażowani nauczyciele i uczniowie zostaną zaproszeni na Galę Szkoły Dialogu 10 marca 2020r. do Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.
 
Konkurs wiedzy na temat HIV i AIDS
Szkoła Promocji Zdrowia
Wpisany przez Agnieszka Pragacz   
1 grudnia z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Walki z AIDS.
 
Z tej okazji na holu głównym naszej szkoły klasa Icp przygotowała wystawkę mówiącą o profilaktyce HIV/AIDS. Można też było poszerzyć swoją wiedzę na ten temat czytając różne materiały informacyjne w postaci ulotek i książeczek edukacyjnych.
 
Został przeprowadzony również szkolny konkurs wiedzy dotyczący problematyki HIV/AIDS. Jego celem jest uświadomienie jak ważną rolę w profilaktyce zachorowań odgrywa wiedza o drogach zakażenia i sposobach zapobiegania. Test pisały klasy 1cp i 2c.
 
Wyniki konkursu poznaliśmy 11 grudnia, a wśród najlepszych znaleźli się:
z klasy Icp
- I miejsce – Julia Puścian
- II miejsce – Gabriela Żebrowska
- III miejsce – Julia Żebrowska
z klasy IIc
- I miejsce – Karolina Marzewska
- II miejsce – Dominika Misiak
- III miejsce – Małgorzata Białobrzewska
 
Nagrodzonym osobom gratulujemy wiedzy, a wszystkich zapraszamy do udziału w kolejnych edycjach konkursu.
 
Mistrzostwa Polski w Bowlingu
Aktualności
Wpisany przez Agnieszka Pragacz   
zdjcie1.jpg 
Bardzo się cieszymy, że uczeń naszej szkoły Filip Terlik z klasy 1bp zdobył tytuł Indywidulnego Mistrza Polski juniorów kat.15. Były to jego pierwsze mistrzostwa.
 
Po 6 grach eliminacyjnych udało mu się zająć 3 miejsce na 11 osób. W finale wygrał 7 punktami (140-133).
 
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
 
MIKOŁAJKI NA SPORTOWO
Sport
Wpisany przez Agnieszka Pragacz   
6 grudnia w Hali Sportowej im. A. Gołasia w Ostrołęce odbyła się IX edycja akcji charytatywnej MIKOŁAJKI NA SPORTOWO na rzecz Dzieci z Domu Dziecka w Ostrołęce i Polaków na Kresach.
 
Imprezę uroczyście otworzyli Wicedyrektor II LO im. C.K Norwida w Ostrołęce pan Krzysztof Jankowski oraz prezes klubu UKS Clan w Ostrołęce Halina Pierzchała.
 
Celem imprezy była popularyzacja różnorodnych form aktywności fizycznej, promowanie aktywnego i zdrowego stylu życia. Ważnym elementem wydarzenia była zbiórka upominków mikołajkowych dla potrzebujących.
W programie nie zabrakło konkurencji sportowo-rekreacyjnych tj. bieg na 30 metrów, bieg na 30 metrów przez płotki, pchnięcie kulą, pięcioskok, zwis na drążku nachwytem przy ugiętych rękach, koszykówka indywidualnie oraz bieg na 1000 metrów w czapce Mikołaja. Ponadto można było zmierzyć ciśnienie i zobaczyć prezentację z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej na fantomach.
 
Zwycięzców poszczególnych konkurencji sportowo-rekreacyjnych wyróżniono dyplomami i skromnymi upominkami w czterech kategoriach wiekowych, a przy tej okazji zawodników UKS Clan za osiągnięcia sportowe w roku 2019 oraz aktywne uczestnictwo w zajęciach i zawodach lekkoatletycznych w ramach realizacji projektu finansowanego przez Prezydenta Ostrołęki oraz programu „Klub” finansowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.
 
Nagrody wręczali: Wiceprezydent Ostrołęki pan Maciej Kleczkowski, Przewodniczący Rady Miasta Ostrołęki pan Wojciech Zarzycki, Dyrektor MZOS-TiIT w Ostrołęce pan Jarosław Napiórkowski.
 
Dzięki wszystkim zaangażowanym w organizację imprezy oraz hojności naszych wspaniałych darczyńców udało się zebrać wiele świątecznych podarunków. Ofiarność dobrych ludzi sprawiła, że zebrane dary zostały przekazane dla podopiecznych Domu Dziecka w Ostrołęce i Polaków na Kresach.
 
Wszystkim, którzy włączyli się w organizację tak szczytnej akcji: uczestnikom, współorganizatorom, partnerom, sponsorom, kibicom i wspaniałym darczyńcom bardzo dziękujemy.
 
Organizatorzy: Zarząd, trenerzy, członkowie i zawodnicy UKS Clan oraz Dyrekcja, nauczyciele i społeczność II LO im. C.K. Norwida w Ostrołęce.
 
Uczennica naszego liceum najlepsza w tenisie stołowym w mieście
Sport
Wpisany przez Agnieszka Pragacz   
5 grudnia w hali sportowej przy ulicy Partyzantów w Ostrołęce odbyły się kobiece mistrzostwa miasta szkół średnich w tenisie stołowym.
W zawodach wystartowało 36 zawodniczek z siedmiu ostrołęckich szkół ponadpodstawowych.
 
Puchar prezydenta Łukasza Kulika trafił w ręce Ilony Zalewskiej uczennicy klasy 2g, która nie miała sobie równych.
 
Serdecznie gratulujemy i życzymy  dalszych sukcesów.
 
 
Wizyta gości z Usola Syberyjskiego
Razem dla Edukacji
Wpisany przez Agnieszka Pragacz   

W dniach 8-13 grudnia w ramach projektu "Razem dla Edukacji" społeczność naszej szkoły gościć będzie Przyjaciół - Dyrekcję, nauczycieli oraz uczniów z Usola Syberyjskiego.

Uroczyste przywitanie gości odbędzie się 9 grudnia o godz. 10.00 w sali gimnastycznej, podczas którego wystąpi m. in. chór CANTILENA z programem regionalno-patriotycznym oraz reprezentacja Zespołu Piesni i Tańca Kurpianka z Kadzidła. Ze względu na wyjątkowy czas pojawią się również akcenty świąteczne.

W trakcie kilkudniowego pobytu goście m. in. odwiedzą Warszawę, poznają nasze miasto, złożą wizytę w Urzędzie Miasta, zwiedzą Muzeum Kurpiowskie i Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Młodzież z Usola Syberyjskiego w ramach współpracy oraz integracji będzie miała okazję uczestniczyć (wspólnie z młodzieżą polską) w zajęciach historii, języka polskiego i geografii. Nie zabraknie wspólnych biesiad, warsztatów kulinarnych, rozmów, śpiewów, wymiany doświadczeń ... Mamy nadzieję, że nawiążą się nowe przyjaźnie, a przede wszystkim, że poczują się wśród nas jak w rodzinie.

 
« PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie »

Strona 7 z 142