Erasmus+
Odznaka Jakości eTwinning
Wtorek, 31 Maj 2022 06:40

eTwinning 2022 midiZ radością informujemy, że nasza szkoła otrzymała Krajową Odznakę Jakości eTwinning za projekt "Europe's Eyes - Inspiration Innovation Integration". Odznaka ta jest przyznawana przez Krajowe Biuro eTwinning tym nauczycielom, których praca w ramach partnerstwa uznawana jest za wyróżniającą w naszym kraju. Stanowi uznania dla nauczycieli i uczniów za zaangażowanie w działania poświęcone eTwinningowi. Dla uczniów jest wspaniałą motywacją do dalszej pracy, a dla szkoły prestiżem i wyrazem otwarcia się na współpracę europejską.

Projekt został oceniony pod kątem następujących kryteriów: innowacyjność pedagogiczna i kreatywność, integracja z programem nauczania, komunikacja i wymiana informacji pomiędzy szkołami partnerskimi, współpraca pomiędzy szkołami partnerskimi, wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych, trwałość i możliwość ponownego wykorzystania.

Zmieniony: Wtorek, 31 Maj 2022 06:48
 
WYJAZD DO HISZPANII W RAMACH ERASMUS+
Środa, 20 Kwiecień 2022 06:41

W ramach realizacji projektu Erasmus+ „Europe’s Eyes - Inspiration, Innovation, Integration”, w dniach 26 marca - 1 kwietnia 2022 dziewięcioro uczniów z klasy 3cp odwiedziło szkołę BERRIO-
OTXOA IKASTETXEA w Bilbao w Hiszpanii.
Oprócz uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Ostrołęce, w wymianie uczestniczyli również uczniowie Ludwig-Erhard-Berufskolleg z Paderborn (Niemcy) oraz LEGT Anatole
de Monzie z Bazas (Francja).
Młodzież pracowała w grupach międzynarodowych, a efektem tej współpracy były prezentacje multimedialne dotyczące podobieństw i różnic kulturowych oraz językowych pomiędzy krajami
partnerskimi. Następnie, każdy miał szansę sprawdzić swoją wiedzę rywalizując z rówieśnikami podczas udziału w interaktywnym quizie. Ponadto, młodzież z Polski, Niemiec i Francji miała okazję spotkać się z nieco młodszymi uczniami szkoły goszczącej i opowiedzieć im o programie Erasmus+, swoich krajach oraz odpowiedzieć na liczne pytania młodych Hiszpanów.
Poza aktywnym uczestnictwem w zajęciach w szkole i możliwością uczestniczenia w życiu codziennym nastolatków w Hiszpanii, był też czas na zwiedzanie i wycieczki edukacyjno-krajoznawcze. Zwiedzanie
Bilbao z przewodnikiem, oprócz poznania historii miasta, pozwoliło na rozwijanie kompetencji językowych. Międzynarodowa grupa została zaproszona do ratusza miejskiego, gdzie w sali obrad, uczestnicy wymiany mogli poczuć się jak parlamentarzyści Kraju Basków.
W trakcie wycieczki do Bermeo, położonego nad Zatoką Biskajską, młodzież wzięła udział w konkursie fotograficznym na najlepsze selfie, połączonym z rozwiązywaniem zagadek dotyczących miasteczka.
Nagrody otrzymała grupa, która wykazała się największym sprytem i kreatywnością.
Ogromne wrażenie wywarła na wszystkich wizyta w „Muzeum Pokoju” w Gernice, gdzie można było podziwiać autentycznych rozmiarów reprodukcję obrazu Pabla Picassa Guernica będącego nie tylko wybitnym dziełem sztuki, ale również antywojenną ikoną i symbolem sprzeciwu wobec wojny i jej brutalności, co w obecnej sytuacji nabrało szczególnego znaczenia.
Program pobytu był bardzo intensywny, więc nasi uczniowie wrócili nieco zmęczeni ale zadowoleni.
Telefony zapełniły się kontaktami do nowych znajomych z krajów partnerskich, a serca wspomnieniami licznych wspólnie spędzonych chwil. Gdy lądowaliśmy w Warszawie, przywitał nas śnieg, o którym zdążyliśmy już zapomnieć przebywając w słonecznej Hiszpanii ;-)

Zmieniony: Środa, 20 Kwiecień 2022 06:55
 
Wyjazd do Francji w ramach Erasmus+
Czwartek, 09 Grudzień 2021 08:19


IMG_20211130_094104618.jpg

Pomimo pandemii – udało się! Na przełomie listopada i grudnia dziesięcioro uczniów z klasy 3cp przebywało we Francji w ramach realizacji projektu Erasmus+ "Europe's Eyes - Inspiration, Innovation, Integration". Szkołą goszczącą było Lycee Anatole de Monzie w Bazas. Oprócz II Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Ostrołęce, w wymianie uczestniczyli również uczniowie BERRIO-OTXOA IKASTETXEA z Bilbao w Hiszpanii oraz Ludwig-Erhard-Berufskolleg z Paderborn w Niemczech.

Główne zagadnienie, któremu poświęcona była ta mobilność, stanowiła ochrona środowiska naturalnego w Europie. Młodzież ze wszystkich szkół partnerskich pracowała w grupach międzynarodowych, porównywała podejście mieszkańców swoich krajów do zmian klimatu oraz prezentowała inicjatywy lokalne. Efektem ich działań były ciekawe i pouczające prezentacje multimedialne, plakaty, filmiki, a nawet krótki spektakl oraz wiersz. Ponadto, uczniowie mieli okazję uczestniczyć w zajęciach lekcyjnych oraz obserwować codzienne życie szkolne w Lycee Anatole de Monzie.

Młodzież z Polski, Niemiec, Francji i Hiszpanii uczestniczyła w grze miejskiej umożliwiającej poznanie Bazas w atrakcyjny sposób, a następnie została zaproszona przez burmistrza do Le Polyèdre na uroczyste powitanie i poczestunek. Przez cały tydzień swojego pobytu, uczniowie mieszkali u rodzin goszczących, dzięki czemu moli doskonalić swoje umiejętności komunikacji w języku angielskim, a także poznawać zwyczaje i tradycje Francji. Cały pobyt był bardzo intensywny, ponieważ oprócz zajęć w szkole, odbywały się wycieczki edukacyjno – krajoznawcze. Zwiedziliśmy miasto Arcachon, położone nad Zatoką Arcachon oraz Wydmę Piłata – najwyższą wydmę w Europie. Z jednej jej strony mogliśmy podziwiać ogromne sosnowe lasy, a z drugiej Zatokę Arcachon i Ocean Atlantycki. Odwiedziliśmy także Bordeaux, nazywane „Miastem mostów” czy też „Paryżem w wersji mini”. Pokazano nam La Recyclerie du Bazadais – miejsce, w którym stare rzeczy dostają drugie życie w nowym domu. Mieliśmy również okazję poznać etapy przetwórstwa plastiku w firmie Persohn SA zlokalizowanej w Bazas. Po tak intensywnym tygodniu pełnym wrażeń, trudno było rozstać się z nowymi przyjaciółmi i zakończyć tę przygodę.

Nasi uczniowie chętnie uczestniczyli w zajęciach integracyjnych i projektowych. Wykazali się dużym zaangażowaniem w realizację zadań, za co serdecznie dziękujemy! Zdobyte doświadczenie z pewnością posłuży im w przyszłości.

Zmieniony: Czwartek, 09 Grudzień 2021 08:27
Więcej…
 
Europe's Eyes - spotkanie zarządczo-szkoleniowe
Piątek, 01 Październik 2021 08:31

W ubiegłym tygodniu, w ramach projektu Erasmus+ Europe's Eyes, gościliśmy w naszej szkole nauczycieli z Hiszpanii, Francji i Niemiec.
Poniedziałek oraz wtorek upłynęły pod znakiem szkoleń, spotkań z uczniami oraz wymiany doświadczeń. Koordanatorzy projektu dyskutowali na temat przyszłości projektu w obliczu pandemii i planowali dalsze działania. Uczestniczyli także w szkoleniach, prowadzonych przez p. Arkadiusza Szyszkę, p. Ludmiłę Manns, p. Ińakiego Oar-Arteta oraz uczniów kl. 3dg. Nauczyciele ze szkół partnerskich spotkali się z uczniami z kl. 3cp, biorącymi udział w projekcie. Przedstawili im prezentacje swoich szkół i miast oraz odpowiedzieli na wiele pytań. Nie zabrakło także elementów pozwalających gościom lepiej poznać nasze miasto, takich jak wspólny spływ Narwią, wizyta w Muzeum Kultury Kurpiowskiej połączona z warsztatami wycinankarskimi, próbowanie regionalnych potraw oraz spacery ulicami miasta. W środę zwiedziliśmy Warszawę, odkrywaliśmy uroki i legendy Starego Miasta oraz Pałacu w Wilanowie. Nasza stolica oraz jej historia zauroczyła nauczycieli ze szkół partnerskich.
W piątek nadszedł czas pożegnań. Padło mnóstwo ciepłych słów i podziękowań, nie zabrakło także wzruszeń. Wszyscy wyrazili nadzieję, że uda nam się spotkać w listopadzie we Francji.
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które pomogły w realizacji wizyty. Było to niezwykłe doświadczenie, pozytywne i pouczające, które na długo pozostanie w naszej pamięci.

Zmieniony: Poniedziałek, 04 Październik 2021 13:59
 
Mobilność wirtualna w Polsce
Środa, 23 Czerwiec 2021 11:23

inernationalGroup.jpgPomimo pandemii, uczestnicy projektu Erasmus+ nie stracili kontaktu z rówieśnikami ze szkół partnerskich w Niemczech, Francji i Hiszpanii. W miejsce niemożliwej do zrealizowania w tym roku szkolnym tradycyjnej wymiany młodzieży, odbyła się ona w formie wirtualnej.
Uczniowie pracowali nad zagadnieniem bezpieczeństwa w internecie.Tworzyli krzyżówki z hasłami związanymi z różnymi niebezpieczeństwami w sieci, a sami rozwiązywali krzyżówki stworzone przez rówieśników ze szkół partnerskich. Następnie przygotowali prezentacje ilustrujące wybrane zagrożenia.
Bez wątpienia media społecznościowe odgrywają bardzo ważną rolę w życiu nastolatków. Dlatego też kolejne zadanie dotyczyło właśnie tego problemu. Uczniowie w grupach międzynarodowych uczestniczyli w wideokonferencjach, podczas których pod okiem nauczyciela - koordynatora rozmawiali na temat korzyści i ryzyka związanych z portalami społecznościowymi.Efektem tej współpracy były prezentacje multimedialne przedstawiające zagadnienie z perspektywy młodzieży z różnych krajów.
Kolejny dzień mobilności poświęcony był tworzeniu filmików wideo zawierających wskazówki, jak mądrze korzystać z mediów społecznościowych.Każda grupa nagrała własny filmik, w trakcie którego udzielali rówieśnikom porad, na co zwrócić szczególną uwagę, aby być świadomym użytkownikiem portali internetowych. Jeden z nich można obejrzeć tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=FpRnqTn_Kaw
Ostatniego dnia mobilności odbyło się międzynarodowe webinarium, podczas którego rolę ekspertów pełnili uczniowie. Podzielili się z rówieśnikami swoją wiedzą, prezentując i objaśniając obsługę różnych przydatnych aplikacji (m.in.dotyczących edycji zdjęć i filmów).
Z pewnością wydarzenie to stanowiło wspaniałą okazję nie tylko do pogłębienia wiedzy i refleksji nad bezpiecznym podejściem do korzystania z dobrodziejstw internetu, ale też szlifowania języka angielskiego i pogłębienia znajomości z kolegami i koleżankami ze szkół partnerskich.

 

 

 

Więcej…
 
EUROPE’S EYES
Czwartek, 29 Październik 2020 18:09

Niestety pandemia koronawirusa pokrzyżowała nasze plany związane z realizacją projektu - wyjazd do Hiszpanii przewidziany na marzec 2020 nie mógł się odbyć. Nie poddajemy się jednak i staramy się realizować założone cele projektu on-line. Kontynuujemy współpracę ze szkołami partnerskimi wykorzystując technologie informacyjno-komunikacyjne, a efekty naszych działań systematycznie zamieszczamy na platformie Twinspace. Obecnie pracujemy nad zagadnieniem dotyczącym zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu. Nie tracimy nadziei, że wkrótce uda nam się spotkać w Bilbao!

 
« PoczątekPoprzednia12NastępnaOstatnie »

Strona 1 z 2