Arch.Cant.07/08
Poniedziałek, 30 Listopad 2009 11:28


Pierwszy występ z CANTILENĄ

Dziewięć spośrod 20 dziewcząt przyjętych do Chóru z początkiem roku szkolnego 2007/2008 wystąpiło po raz pierwszy z CANTILENĄ w dniu 21 września w koncercie podczas otwarcia VII Mazwieckiej Olimpiady Szkół Promocji Zdrowia na Hali Sportowej im. A. Gołasia w Ostrołęce. Wiele osób, także uczestników Olimpiady z różnych miast, gratulowało nam pięknego programu, a zwłaszcza wykonania "MOJEJ PIOSNKI" J. Świdra do słów C.K. Norwida i "VIVA TUTTE" G. Giardiniego. Po raz pierwszy występujące z CANTILENĄ dziewczęta to
Elżbieta Chrzanowska, Justyna Choromańska, Marlena Kowalczyk, Anna Krupa, Anna Malon, Ewelina Mizerek, Agnieszka Mamajek, Iwona Perzanowska, Katarzyna Piórkowska. Wkrótce kolejne występy / 27.09, 7.10 /;- w kórych wezmą udział pozostałe dziewczęta przyjętę w bieżący roku szkolnym do Chóru. Życzymy im satysfakcji z pracy w CANTILENIE.

Fotorelacja


CANTILENA na ślubie byłej Chórzystki

W minioną sobotę / 29 września 2007 r. / w Kościele w Olszewie Borkach CANTILENA stanowiła oprawę muzyczną uroczystej Mszy Św. zaślubinowej byłej Chorzystki Magdaleny Łady i Macieja Cwalińskiego. Magdalena śpiewała w altach i pozostała w pamięci starszych Chórzystek i dyrygenta Chóru jako bardzo dobra Chórzystka i powszechnie lubiana koleżanka. Magdalenie i Maciejowi życzymy obfitości łas Bożych na nowej wspólnej drodze życia.
Dla kolejnych Chórzystek z klas pierwszych, a mianowicie: Pauliny Dziekonskiej, Oktawii Nasiadki, Patrycji Drabot i Oli Obrębskiej był to pierwszy występ z CANTILENĄ. Z okazji tej swoistej inauguracji w CANTILENIE życzymy im satysfakcji z pracy artystycznej jaką jest spiew chóralny.

Fotorelacja


CANTILENA na Jubileuszu 25 lecia Towarzystwa Przyjaciół Ostrołęki

W minioną niedzielę, 7 października odbył się koncert CANTILENY dla uczestników Jubileuszu 25 lecia Towarzystwa Przyjaciół Ostrołeki. Wśród licznie zgromadzonych członków i sympatyków Towarzystwa dostrzegliśmy przedstawicieli Sejmu RP, Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Rady Miasta Ostrołęki, dyrektorów ostrołęckich zakładów pracy, instytucji, stowarzyszeń. Zaprezentowaliśmy 9 utworów chóralnych, wśrod których znalazł się utwór premierowy pt. "DZIĘKUJĘ CI, PANIE" do tekstu Marii Rochowicz z akompaniamentem skrzypcowym naszej Chorzystki

FotorelacjaOktawii Nasiadki i solo Kasi Bałdygi. W dużym skupieniu i serdecznie został przyjęty nasz program, w którym znalazly się także inne utwory do tekstów ostrołęckich poetów obecnych na uroczystości. Dyrygent Chóru nie krył radości z powodu udanego występu Chóru mimo niepełnego składu CANTILENY. Wyraźnie był wzruszony pięknym wykonaniem utworu premierowego "DZIĘKUJĘ CI, PANIE" . Brawo dla Chóru, solistki Kasi Bałdygi i akompaniatorki Oktawii Nasiadki.


CANTILENA na ślubie Larysy i Marcina

W ubiegłą sobotę 13.10 w Kościele Zbawiciela Świata w Ostrołęce CANTILENA stanowiła oprawę muzyczną uroczystej liturgii Mszy Św. zaślubinowej Larysy i Marcina. Psalmy wykonała siostra Larysy Paulina Szurnicka. Uroczystość uświetniła także honorowa asysta grupy wojskowych kolegów Marcina. Po Mszy Św. Chór złożył Nowożeńcom życzenia obfitości Łask Bożych na nowej wspólnej drodze życia. Chórzystki otrzymały od Młodej Pary praktyczne upominki.
W programie muzycznym z CANTILENĄ po raz pierwszy wystąpiła kolejna nowoprzyjęta do Chóru Asia Dobek - dobrze zapowiadająca się Chórzystka, córka doskonałej Chórzystki z pierwszego składu CANTILENY - Wioletty Mikuckiej. Asi życzymy satysfakcji z pracy w Chórze.


Koncert CANTILENY w Warszawie

12 listopada w sali koncertowej Domu Pielgrzyma AMICUS w Warszawie wystąpiła CANTILENA z okazji Narodowego Święta Niepodległości na uroczystości zorganizowanej przez Sekcję Pracowników Oświaty NSZ SOLIDARNOŚĆ Regionu Mazowsze. Liczna grupa uczestników spotkania- nauczycieli i pracowników oświaty z woj. mazowieckiego otrzymała z rąk Ministra Edukacji i Mazowieckiego Kuratora Oświaty odznaczenia państwowe i resortowe.
Na 30 minutowy program CANTILENY złożyły się utwory bezpośrednio i pośrednio związane z 89 rocznicą odzyskania niepodległości, a także inne wybrane z repertuaru Chóru, między innymi ; 2 utwory do słów C.K. Norwida -"Moja piosnka" i "Fortepian Chopina", "Ave Maria" Z. Kodaly'a, 2 pieśni kurpiowskie w opracowaniu dyrygenta Chóru w wykonaniu Kasi Bałdygi z Chórem. Niezwykle gorąco został przyjęty nasz program. Licznie zebrani uczestnicy spotkania " zmusili" nasz Chór do dwukrotnych bisów. Na bis wykonaliśmy "Viva tutte" F. Giardiniego i "Ptasie plotki" H. M. Góreckiego.Program prowadziła Kasia Bałdyga.
Koncert był także dużym przeżyciem dla CANTILENY a zwłaszcza dla 16 chórzystek przyjętych z początkiem bieżącego roku szkolnego, dla których był to pierwszy występ poza Ostrołęką.

Fotorelacja


CANTILENA w Sypniewie

W minioną sobotę 17 listopada b.r. CANTILENA brała udział w uroczystości ślubnej byłej Chórzystki Emilii Gutowskiej i Karola Perzanowskiego.Starsze Chórzystki obecnego składu pamiętają sprzed 2 lat śpiewającą w altach Emilię, obdarzoną pięknym głosem i doskonałym słuchem muzycznymm, zawsze pogodną i miłą koleżankę. Zapewne Emilia z łatwością przypomniała sobie wykonane na ślubie śpiewy liturgiczne i utwory religijne, a wśród nich AVE MARIA, będący w repertuarze Chóru od 25 lat. Psalmy wykonała niezawodna Szefowa Chóru - Kasia Bałdyga.
Emilii i Karolowi życzymy obfitości Łask Bożych na nowej wspólnej drodze życia.


CANTILENA na stronie internetowej Music Lyrycs /USA/

Na stronie internetowej Music Lyrics A to Z Videos /USA/ jest nagranie video CANTILENY z konceru finałowego XXVII Ogolnopolskiego Konkursu Chorów w Bydgoszczy;- NIE LIJ DYSCU - Andrzeja Hundziaka i HYMN III TYSIACLECIA w wykonaniu połączonych chórów - finalistów. Aby odnaleźć to nagranie należy wpisać do wyszukiwarki GOOGLE : www.musiclyricssatoz:com/index.php?search.
a następnie po ukazaniu się informacji kliknąć na stronę: Music Lyrics A to Z Videos. Po otwarciu tej strony wpisać:CANTILENA i kliknąć " search".


Kolędy w wykonaniu CANTILENY na płycie CD

Rok Jubileuszu 25 lecia CANTILENY zakończony został publikacją kolejnej płyty CD zatytułowanej KOLĘDY POLSKIE. Tym razem wydawcą jest Redakcja "Kuriera Ostrołęckiego", a krążek z 16 kolędami w naszym wykonaniu jest upominkiem świątecznym "Kuriera" dla swoich czytelników. Spośród 16 kolęd, osiem pochodzi z nagrania archiwalnego dokonanego przez nasze starsze koleżanki - Chórzystki w r.1995 w Studio Radiowym w Olsztynie; - Pozostałe osiem nagrał obecny skład CANTILENY w listopadzie 2007 r. Nagrania dokonał Pan Jacek Białobrzewski na nowoczesnym sprzęcie, będącym własnością naszej Szkoły. Był to dla Niego "swoisty debiut", dodajmy - bardzo udany debiut. Wkrótce / na początku stycznia / Wydawca płyty, Redakcja Kuriera, organizuje koncert promocyjny płyty na który już teraz zapraszamy naszych sympatyków. Dokładny termin i miejsce koncertu wkrótce zostanie ustalony i podany.


CANTILENA zaprasza na koncert kolęd

CANTILENA serdecznie zaprasza sympatyków i przyjaciół na koncert kolęd i pastorałek w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce w dniu 15 stycznia b.r. o godz. 18.oo. Organizatorem koncertu jest Redakcja "KURIERA OSTROŁĘCKIEGO" - wydawcy kolejnej płyty CD "Kolędy polskie" w wykonaniu Chóru CANTILENA pod dyr. H. Gadomskiego. W programie znalazły sie nie tylko kolędy dziś popularne, ale także dawne , już częściowo zapomniane / "Wesoły nam" z XVIw., "Cieszmy się" /, i utwory o treści Bożonarodzeniowej współczesnych kompozytorów, jak "Kolęda dla nieobecnych" Z. Preisnera, " Kołysanka Bożonarodzeniowa" kompozytora węgierskiego Lajosa Bardosa. Uczestnicy koncertu otrzymają od organizatora koncertu "KOLĘDY POLSKIE" w wyk. Chóru CANTILENA na płycie CD. Serdecznie zapraszamy.


Wieczór kolęd CANTILENY w Muzeum

15 stycznia 2008 r. w Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce odbył się Koncert Kolęd w wykonaniu CANTILENY pod dyr. Henryka Gadomskiego. Licznie zgromadzona publiczność / sala wpełniona po brzegi / niezwykle gorąco przyjęła program zŁożony z kolęd i i nnych utworów w ybranych z repertuaru Chóru;- bisy, owacja na stojąco, "sto lat" od publiczności dla Chóru i dyrygenta. Był to najdłuższy program jaki kiedykolwiek wykonywała CANTILENA;- trwał godzinę i 20 minut. Wykonano 22 utwory chóralne. Organizatorem koncertu była Redakcja KURIERA OSTROŁĘCKIEGO i Muzeum w Ostrołece.

Fotorelacja


CANTILENA z Łomżyńską Orkiestrą Kameralną

CANTILENA przygotowuje sie do koncertu w Katedrze łomżyńskiej na zakończenie XIV Dni Kultury Chrześcijańskiej w Łomży w dniach 16 - 20 kwietnia b.r. W programie własnym wykonamy między innymi kompozycje mistrzów włoskiego Renesansu i Baroku: "Canzonettę" C. Monteverdiego, "Goode la Terra Mare" O. Vechi, a tekże kompozycję wspólczesnego polskiego kompozytora J. Świdra " Mały koncert wokalny cz.V Chorał". Wielkim przeżyciem i doświadczeniem warsztatowym i artystycznym dla CANTILENY będzie wykonanie z profesjonalną Łomżyńską Orkiestrą Kameralną utworów: Kantaty J. S. Bacha i kompozycji Cesara Francka " Panis Agelikus". Koncert rozpocznie się o godz. 19.oo w dniu 20 kwietnia b.r. / niedziela / w Katedrze łomżyńskiej


W hołdzie Papieżowi Janowi Pawłowi II

2 kwietnia b.r.,w trzecią rocznicę śmierci Papieża Jana Pawła w ostrołęckiej Farze CANTILENA zaprezentowała program muzyczny " W hołdzie Papieżowi Janowi Pawłowi II". Na program złożyły się utwory, ktore Chór prezentował podczas pielgrzymki Ojca Św. do Łomży w 1991 roku, a mianowicie: " Moja piosnka", "Ave Maria", " Canzonetta", "Goode la Terra e Mare", "Kyrie" , a także utwory wykonane poraz pierwszy, a mianowicie: "Panis angelicus" Cesara Francka i "Pośród niesnasków Pan Bóg uderza" Juliusza Słowackiego z muzyką dyrygenta Chóru. Partie solowe wykonały: Kasia Bałdyga, Iwona Perzanowska i Ewelina Mizerek. Program prowadziła z dużą swobodą Szefowa Chóru - Kasia Bałdyga. Program został bardzo dobrze przyjęty przez licznie zgromadzonych wiernych. CANTILENA stanowiła ponadto oprawę muzyczną uroczystej Liturgii Mszy Św. o godz. 20.00.

Fotorelacja


Koncert w Katedrze Łomżyńskiej

W niedzielę 20 kwietnia w Katedrze Łomżyńskiej odbył się koncert na zakończenie XIV Dni Kultury Chrześcijańskiej trwających w dniach 16 - 20 kwietnia. CANTILENA wystąpiła w programie własnym złożonym z utworów współczesnej muzyki religijnej Józefa Świdra " Mały koncert wokalny cz.V" , "Moja piosnka" do słów C.K. Norwida i kompozytora węgierskiego Zoltana Kodaly'a - "Ave Maria". W części II wraz z innymi chórami łomżyńskimi i Suwalskim Chórem Kameralnym a także z Łomżyńską Orkiestrą Kameralną zostały wykonane: Kantata "Jesus bleibet meine Freude" J. S. Bacha i kompozycja Cesara Francka "Panis angelicus". Licznie zgromadzona publiczność bardzo serdecznie przyjęła zaprezentowany prgram. Po wystąpieniu Ks. Biskupa Stanisława Stefanka podsumowującym XIV Dni Kultury Chrześcijańskiej publiczność wraz z połączonymi chórami i Łomżyńską Orkiestrą Kameralną pod batutą Grzegorza Bogdana wykonała popularną pieśń religijną -"Barka". Piękne zdjęcia z tego koncertu zawdzięczamy Ks. Adamowi i panu Grzegorzowi Zawrotnemu - Profesorom naszej Szkoły.

Fotorelacja


Statuetka

28 kwietnia b.r. podczas dorocznej Gali "KURPIK 2007' w OCK CANTILENA została nagrodzona prestiżową statuetką "KURPIKA 2007 ' " przez Kapitułę Nagrody Prezesa Związku Kurpiów za szczególne osiągnięcia artystyczne w Jubileuszowym Roku 2007. CANTILENA zaprezentowała okolicznościowy program muzyczny bardzo dobrze przyjęty przez licznie zgromadzonych zaproszonych gości, przedstawicieli władz centralnych, wojewódzkich i lokalnych.

Fotorelacja


CANTILENA w Baranowie

W niedzielę 1 czerwca b.r. CANTILENA dwukrotnie wystąpiła w Baranowie:
- w Kościele parafialnym przed Mszą Św. z programem muzyki religijnej i podczas Mszy Św.,
- Na Festynie Rodzinnnym w amfiteatrze miejscowego Ośrodka Kultury z programem muzyki popularnej i ludowej. Występy w Baranowie były ostatnim sprawdzianem przed Konkursem Chórów w Olsztynie w dniach 6 - 7 czerwca. Wcześniej takim swoistym sprawdzianem przed Konkursem był występ naszego Chóru w Kolegium Nauczycielskim 28 maja.

Fotorelacja


CANTILENA nagrodzona

Na IV Ogólnopolskim Festiwalu Chórów i Orkiestr w Olsztynie w dniach 6 - 8 czerwca b.r. CANTILENA
zdobyła jedną z czterech nagród regulaminowych, a mianowicie Puchar i Nagroda Rzeczowa " ZA NAJLEPSZE WYKONANIE UTWOROW INSPIROWANYCH MUZYKĄ LUDOWĄ". Nasz Chór wykonał 5 utworów w tym 2 inspirowane polską muzyką ludową, a mianowicie:
PO CÓZESTA KAWALERZY PRZYŚLI - J.K. Lasockiego i NIE LIJ DYSCU Andrzeja Hundziaka. To własnie wykonanie tych utworów zadecydowało o sukcesie Chóru w tym Festiwalu, w którym udział wzięło 7 Chórów / w tym 4 szkolne i 3 pozaszkolne/ oraz 4 orkiestry. Brawo dla Chórzystek!

Fotorelacja


Stypendium Artystyczne CANTILENY

12 czerwca b.r. Prezydent Miasta Janusz Kotowski wręczył CANTILENIE Stypendium Artystyczne w wysokości 4.500 zł. podkreślejąc znaczące w skali kraju osiagniecia artystyczne Chóru promujące nasze Miasto. Indywidualne Stypendia Artystyczne otrzymali także wybitni ostrołęccy tancerze. Na kameralnej uroczystości w Urzędzie Miasta CANTILENĘ reprezentowała 6 osobowa Chórzystek / K. Bałdyga, S. Krawczyk, P. Szurnicka, I. Perzanowska, E. Mizerek, K. Sieruta /, która wykonała 3 utwory z repertuaru Chóru: ŚLAD, NIE LIJ DYSCU, MOZE SŁYSYS JESCE.


CANTILENA w koncercie Finałowym Turnieju Chórow

W najbliższą niedzielę, 22 czerwca w amfiteatrze nad Jez. Spychowskim CANTILENA wystąpi w koncercie Finalowym III Otwartego Ogólnopolskiego Turnieju Chórów "O MIECZ JURANDA", jako laureat Grand Prix I edycji tego Turnieju. W 30 minutowym programie zamieściliśmy 11 utworów, w tym także utwory nagrodzone nie dawno / 6 czerwca / na Ogólnopolskim Festiwalu Chórów i Orkiestr w Olsztynie. W koncercie Finałowym udział weźmie także ubiegłoroczny laureat Turnieju - Chór z Barczewa a także tegoroczny zdobywca tego Trofeum. Koncert w amfiteatrze nad Jez. Spychowskim rozpocznie sie o godz. 15.00. Zapraszamy.


Mocny akord CANTILENY na początek wakacji

W minioną niedzielę 22 czerwca b.r. w amfiteatrze nad Jez. Spychowskim CANTILENA wystapiła w koncercie Finałowym III Otwartego Ogólnopolskiego Turnieju Chórów O MIECZ JURANDA jako laureat Grand Prix I edycji tego Turnieju. W Finałowym Koncercie wystapili ponadto:
Laureat Grand Prix II edycji Turnieju - Chór z Barczewa i tegoroczny laureat - Chór z Bydgoszczy. Koncert w tym doborowym towarzystwie przyniósł nam dużą satysfakcję, tym bardziej, że został bardzo dobrze przyjęty przez publiczność. Na 30 minutowy koncert złożyło się 11 utworów wybranych z repertuaru Chóru, między innymi 2 utwory solowe w wykonaniu Kasi Bałdygi, która prowadziła cały Koncert. Niedzielny Koncert był ostatnim w tym wyjątkowo pomyślnym i pracowitym roku szkolnym dla CANTILENY. Wszystkim Chórzystkom z całego serca dziękuję i życzę jak najlepszego, zasłużonego wypoczynku wakacyjnego.
Dyrygent Chóru
Henryk Gadomski

Fotorelacja