Spis jest naprawdę łatwy! Wystarczy wejść na stronę internetową Narodowego Spisu Powszechnego 2021 (NSP 2021) oraz skorzystać z wygodnej i bezpiecznej aplikacji spisowej. Zrób to jak najszybciej! Z obowiązku spisowego Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021) możemy się wywiązać już od 1 kwietnia. Wtedy zacznie działać aplikacja spisowa NSP 2021 – podstawowa i OBOWIĄZKOWA metoda spisu. Nie warto z tym zwlekać! Do aplikacji zalogujemy się korzystając z Krajowego Węzła Identyfikacji Elektronicznej lub podając numer PESEL wraz z nazwiskiem rodowym matki. Dla cudzoziemców bez numeru PESEL przewidziano odrębny tryb logowania z wykorzystaniem poczty e-mail. Nie masz komputera? Pomogą urzędnicy Osoby, które nie mają komputera lub telefonu z Internetem, mogą poprosić o pomoc najbliższych lub udać się do Urzędu Gminy lub Miasta i zgłosić chęć udziału w NSP 2021. Na spisującą się osobę będzie czekać specjalnie przygotowany komputer z dostępem do sieci internetowej. W razie pytań lub problemów wsparciem będzie służyć wyznaczony do tego pracownik Urzędu. Ze względu na sytuację epidemiczną warto wcześniej sprawdzić telefonicznie dostępność punktu spisowego i umówić się w Urzędzie na konkretną godzinę. Można również spisać się przez telefon dzwoniąc na infolinię spisową pod nr 22 279 99 99. Rachmistrz ostatnią deską ratunku Jeśli z ważnych powodów nie spisaliśmy się przez Internet – w domu lub w Urzędzie Gminy/Miasta – musimy spodziewać się telefonu od rachmistrza lub jego wizyty. WAŻNE – gdy skontaktuje się z nami rachmistrz, nie możemy już odmówić udziału i musimy się spisać. Z tego względu – podkreślmy to raz jeszcze – warto spisać się samemu przez Internet w dogodnym dla nas terminie. Więcej informacji: https://spis.gov.pl/
Olimpiada Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym należy do najstarszych ogólnopolskich olimpiad przedmiotowych. W roku szkolnym 2020/21 odbyła się -zdalnie, jak niemal wszystkie olimpiady- jej LXII edycja. Oprócz bloku stałego Olimpiady (wiedza z socjologii, politologii, prawa, stosunków międzynarodowych), corocznie występuje blok zmienny - w bieżącej edycji jego temat brzmiał: "Polonia i emigracja polska w XX wieku". W etapie szkolnym , a następnie okręgowym uczestniczyło dwoje naszych uczniów - Aleksandra Krawczyk (IIIB, nauczyciel prowadzący: Jan Mironczuk) i Stanisław Kubeł (IIBp, nauczyciel prowadzący: Elżbieta Mironczuk). Do etapu centralnego zakwalifikowała się Aleksandra Krawczyk, która w wyniku postępowania egzaminacyjnego na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego uzyskała w dniu 27 marca br. status laureata - znalazła się wśród 30. najlepszych zawodników w Polsce. Pozwala to na otrzymanie indeksu na różne kierunki studiów oraz zwolnienie z egzaminu maturalnego z wiedzy o społeczeństwie.
W dniach 19 – 20 marca 2021 r. uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Ostrołęce wzięli udział w etapie centralnym V edycji Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności, której organizatorem jest Uniwersytet Warszawski. Uczeń klasy IIBg Aleksander Ciepierski uzyskał tytuł laureata tej Olimpiady, a Cezary Miłek z kl. IIAg oraz Mateusz Morawski z kl. IF uzyskali tytuł finalistów. Opiekunem uczniów była pani Mariola Rachubka – nauczycielka Edukacji dla Bezpieczeństwa oraz Wiedzy o Społeczeństwie w II LO.
Z przyjemnością informujemy, że rozstrzygnięty został szkolny konkurs plastyczny Patron mojej szkoły - Cyprian Kamil Norwid organizowany w ramach upamiętnienia postaci Cypriana Kamila Norwida - wybitnego romantycznego twórcy (poety, prozaika, dramatopisarza, rzeźbiarza, malarza i rysownika), a jednocześnie patrona naszej szkoły. Prace konkursowe były wykonywane nie tylko technikami tradycyjnymi ale również za pomocą narzędzi multimedialnych. Po burzliwej naradzie jury postanowiło, że:
w kategorii multimedialnej zwycięzcą została Olga Żebrowska (z klasy II FP), a wyróżnienie w tej kategorii przypadło Milenie Śledziewskiej (z klasy I E); w kategorii tradycyjnej zwycięzcą został Jakub Romanowski (z klasy I A) a wyróżnienie trafiło do Tomasza Muchy (z klasy I A).
Gratulujemy Zwycięzcom i dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie.
12 marca 2020 r. uczniowie klasy II BP – Marta Dobkowska i Stanisław Kubeł - wzięli udział w OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE WIEDZY „10 lat obowiązywania Kodeksu wyborczego w Polsce”.
Konkurs został zorganizowany przez Zakład Administracji we współpracy z Katedrą Nauk Prawnych Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych Państwowej Wyższej Szkoły Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży.
Ze względu na panującą sytuację pandemiczną Konkurs przeprowadzony został w postaci zdalnej, za pośrednictwem platfomy Moodle. Przedsięwzięcie spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem młodzieży szkół średnich oraz studentów PWSIiP. Zmagania uczestników składały się z dwóch części. W pierwszej - teście ze znajomości przepisów prawa wyborczego - wzięło udział 111 uczestników z województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego, podkarpackiego, podlaskiego, pomorskiego, śląskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Do finału obejmującego ustne odpowiedzi na wylosowane zagadnienia awansowało 10 najlepszych uczniów.
Nasi uczniowie zakwalifikowali się do finałowej dziesiątki najlepszych uczestników i uzyskali tytuł Finalisty Konkursu.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.
„W opinii organizatorów Konkursu, obok Finalistów i Laureatów Konkursu, słowa uznania należą się wszystkim jego Uczestnikom. Z satysfakcją należy podkreślić wysoki poziom zainteresowania problematyką prawnoustrojową u młodzieży licealnej i akademickiej, pozwalający zakładać przyszłe aktywne korzystanie z uprawnień obywatelskich o charakterze politycznym przez przedstawicieli młodego pokolenia”
Informacje zbierane podczas Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 (NSP 2021) będą podlegać rygorystycznej ochronie. Gwarantują to zarówno zapisy prawne nakładające m.in. bezwzględny obowiązek zachowania tajemnicy statystycznej, jak i zabezpieczenia informatyczne blokujące osobom niepowołanym dostęp do danych spisowych.
Ochrona danych zbieranych podczas spisów powszechnych i wszystkich innych badań ma dla polskiej statystyki publicznej bezwzględny priorytet. Wypełniając formularz spisowy NSP 2021 możemy być pewni, że dane nie będą ujawnione ani przekazane innym podmiotom.
Wszystkie dane osobowe przetwarzane w ramach prac spisowych są poufne i podlegają szczególnej ochronie, na zasadach określonych w ustawie o statystyce publicznej oraz w ustawie o ochronie danych osobowych. Osoby wykonujące prace spisowe są obowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej.
Zasada tajemnicy statystycznej ma charakter absolutny, jest wieczysta, obejmuje wszystkie dane osobowe i nie przewiduje żadnych wyjątków dających możliwość jej uchylenia. Za jej złamanie grozi do lat 3 kary pozbawienia wolności.
Dane spisowe są również odpowiednio zabezpieczone pod względem informatycznym. Właściwa ochrona informatyczna jest niezbędna – badania statystyczne są dziś prowadzone w przeważającej mierze za pośrednictwem Internetu. Również podczas NSP 2021 spis każdej osoby będzie przeprowadzany za pośrednictwem aplikacji internetowej.
System zabezpieczeń informatycznych polskiej statystyki publicznej jest na bieżąco sprawdzany i aktualizowany. Zadziałał bez zarzutu podczas ubiegłorocznego Powszechnego Spisu Rolnego.
Warto podkreślić, że dane spisowe będą przekazywane do wiadomości publicznej jedynie w formie zagregowanej – czyli łącznie dla danego szczebla terytorialnego (gmina, powiat, województwo, kraj) lub zakresu tematycznego (np. gospodarstwa domowe wg liczby osób). W żadnym wypadku nie będą publikowane dane dotyczące poszczególnych osób lub pojedynczego gospodarstwa domowego! Więcej informacji znajduje się na stronie https://spis.gov.pl.