Cantilena
CANTILENA na 600 lecie Łomży
Poniedziałek, 18 Czerwiec 2018 08:46

Za nami ważne doznanie artystyczne, jakim niewątpliwie było wykonanie utworów chóralnych z profesjonalną orkiestrą Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego w Katedrze Łomżyńskiej w dniu 15 czerwca b.r., z okazji 600 lecia Łomży. Owacja na stojąco publiczności wypełniającej po brzegi wnętrze Katedry to wyraz uznania za piękne wykonanie Jubileuszowego Koncertu. W przerwie między próbą generalną a Koncertem, tradycyjnie już, "odwiedziliśmy" Hankę Bielicką, wielką artystkę pochodzącą z Łomży, mającą swoją ławeczkę na staromiejskim deptaku, konsumując pyszne łomżyńskie lody. Bardzo dziękuję Chórzystkom CANTILENY za trud włożony w przygotowanie i dojrzałe, piękne wykonanie programu Koncertu Jubileuszowego. Dziękuję za gościnny udział w Koncercie byłym Chórzystkom CANTILENY, a mianowicie: Oli Poławskiej - tegorocznej Absolwentce i Kasi Bałdydze - byłej solistce CANTILENY i Przewodniczącej Samorządu Chóru sprzed kilku lat, aktywnej Chórzystce Chóru Akademickiego Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie.

Zmieniony: Poniedziałek, 18 Czerwiec 2018 11:17
 
Koncert kolęd i pastorałek dla Rodziców
Piątek, 12 Styczeń 2018 08:12

180111 Cant Wywiadowka11 stycznia Chór Szkolny CANTILENA zaprezentował program słowno-muzyczny utworów o tematyce Bożonarodzeniowej podczas spotkania semestralnego z Rodzicami uczniów II LO. Oprócz kolęd powszechnie znanych i lubianych, m.in. JEZUS  MALUSIEŃKI, MIZERNA CICHA, W ŻŁOBIE LEZY, w programie znalazły się kolędy mniej znane i rzadko wykonywane, jak chociażby niedawno odnaleziona w Klasztorze w Staniątkach k. Krakowa bardzo strara kolęda z XVI w. WESOŁY NAM TEN TO DZIEŃ PAN SPRAWIŁ, czy też inne dawne kolędy w nowym opracowaniu dyrygenta Chóru, m. in.  CIESZMY SIĘ, NARODZIŁ SIĘ NAM ZBAWICIEL. Podczas czwartkowego koncertu miało miejsce premierowe wykonanie HYMNU NA BOŻE NARODZENIE  ( "Adeste Fideles" - "Przybądźcie wierzący") kompozytora angielskiego Johna Francisa Wade, z polskim tekstem M. Sender. Chórzystki - Klaudia Trzcińska i Natalia Sobocińska w duecie wykonały z dużą kulturą, w dialekcie kurpiowskim wielozwrotkową kolędę kurpiowską SCĘŚLIWE BETLEJEM. Poezję Bożonarodzeniową recytowały: Oliwia Dzbeńska i Ola Rybaczyk. Program prowadził niezawodny Bartek Sznyter. 

Zmieniony: Poniedziałek, 22 Styczeń 2018 09:57
 
Uroczysta Msza Św. Dziękczynna z udziałem CANTILENY
Środa, 27 Grudzień 2017 17:13

Uroczysta Msza Św. Dziękczynna z udziałem CANTILENY

Na zaproszenie Samorządu Miasta Ostrołęki CANTILENA uczestniczyła w uroczystej Mszy Św. Dziękczynnej w Kościele p.w. Zbawiciela Świata w Ostrołęce w dniu 22 grudnia 2017 roku o godz. 18.00

Zarówno w słowie wstępnym jak i w homilii Ks. Jana Świerada – Proboszcza Parafii i zarazem Kapelana Ostrołęckiego Samorządu - przewijały się wybrane myśli Patrona Miasta Ostrołęki Św. Jana Pawła II Papieża. Św. Jan Paweł II obecny był także w utworach muzycznych, które wybrzmiały podczas tej uroczystości w wykonaniu CNTILENY i Ostrołęckiego Chór Nauczycielskiego, a mianowicie:

                                                           do słów Papieża Jana Pawła II:

                                        RENESANSOWY PSAŁTERZ ( Emilii – Matce mojej)

                                        MAGNIFICAT

                                                            do słów o Św. Janie Pawle II:

                                         JANIE PAWLE TERAZ PRZYJDŹ

                                         MODLITWA DO ŚW. JANA PAWŁA II PAPIEŻA

Połączone Chóry wykonały także w czasie Liturgii utwory Adwentowe w nowym opracowaniu na chór, a mianowicie:

                                        ARCHANIOŁ BOŻY GABRYJEL

                                        GŁOS WDZIĘCZNY Z NIEBA WYCHODZI

Psalmy wykonała Chórzystka CANTILENY – Amelia Żynda

Zmieniony: Środa, 03 Styczeń 2018 10:57
 
Koncert Kolęd na WIGILII SZKOLNEJ
Czwartek, 21 Grudzień 2017 12:35

171221 Koncert koled 21 grudnia nasza Szkoła przybrała świąteczny wygląd – na korytarzach, w izbach lekcyjnych, sali gimnastycznej migocące światłem choinki, przemyślne ozdoby zaprojektowane i wykonane przez uczniów, radosnym głosem wołają – SOLI  DEO  GLORIA!.
Taki jest też tytuł pierwszej kolędy, którą Szkolny Chór CANTILENA rozpoczął Szkolną Wigilię na sali gimnastycznej. Do programu słowno – muzycznego wybrano tym razem 11 kolęd o różnorodnych wątkach treściowych pochodzących z różnych epok historycznych – od Renesansu aż po kolędy współczesne, także kolędy ludowe, ułożone tematycznie w postaci  trzech suit przeplatanych odpowiednio dobraną poezją w wykonaniu Oliwi Dzbeńskiej i Oli Rybaczyk. Oprócz znanych i popularnych kolęd w opracowaniu chóralnym (JEZUS MALUSIEŃKI, W ŻŁOBIE LEŻY) zabrzmiały też mniej znane dawne kolędy w nowym opracowaniu, m. in. GLORIA SOLI DEO,  NARODZIŁ SIĘ NAM  ZBAWICIEL, a także pieśń Bożonarodzeniowa PRZED WIGILIĄ do tekstu Ostrołęczanina Alfreda Sierzputowskiego z muzyką dyrygenta Chóru. Usłyszeliśmy też jedną z najstarszych polskich kolęd  z końca XVI w. - WESOŁY NAM TEN TO DZIEŃ PAN SPRAWIŁ, a dla kontrastu wielozwrotkową kolędę – pastorałkę kurpiowską w dialekcie kurpiowskim – SCĘŚLYWE BETLEJËM w wykonaniu duetu : Klaudia Trzcińska i Natalia Sobocińska.  Autorski program dyrygenta Chóru prowadziła z dużą swobodą Natalia Brzozowska.
W końcowej części SZKOLNEJ  WIGILII  życzenia błogosławionych  Świąt  Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego 2018 Roku złożyli:
    Jerzy Grabowski – Przewodniczący Rady Miasta Ostrołęki
    Wojciech Domański – Dyrektor II LO im. C.K. Norwida w Ostrołęce
    Daniel Sikora i Martyna Choromańska – Samorząd Szkolny
Dyrektor Szkoły dziękując wykonawcom programu a także obsłudze technicznej i nauczycielom odpowiedzialnym za organizację uroczystości odczytał pismo – podziękowanie Mazowieckiego Kuratora Oświaty dla Chóru Szkolnego  CANTILENA i Dyrekcji Szkoły za wykonanie Koncertu Kolęd na uroczystym Spotkaniu Wigilijnym pracowników  Delegatury Mazowieckiego Kuratorium Oświaty w dniu 19 grudnia 2017 roku.
         

Zmieniony: Wtorek, 02 Styczeń 2018 13:45
 
Święto Patrona m. Ostrołęki z udziałem CANTILENY
Środa, 18 Październik 2017 08:04

171016 Dzien patrona miasta      16 października 2017 r. ( poniedziałek) CANTILENA brała udział w uroczystości Dnia Patrona Ostrołęki – Św. Jana Pawła II Papieża. Podczas uroczystej Liturgii Mszy Św. Koncelebrowanej w Sanktuarium Św. Antoniego – Kościele Poklasztornym w Ostrołęce oprócz stałych części Mszy Św. , Chór wykonał utwory skomponowane przez dyrygenta Chóru do słów Św. Jana Pawła II Papieża lub o Św. Janie Pawle, a mianowicie: RENESANSOWY PSAŁTERZ  i  MAGNIFICAT,  a na wejście utwór poświęcony Św. J.P II pt. „ JANIE PAWLE, TERAZ PRZYJDŻ.”. Nasze doświadczone Chórzystki – Klaudia Trzcińska i Aleksandra Poławska stylowo i czysto w duecie wykonały Psalm i Aklamację. Po Mszy Św. Podczas uroczystości przy pomniku Św. Jana Pawła II na dziedzińcu Klasztoru CANTILENA wykonała utwór MODLITWA DO ŚW. JANA PAWŁA II PAPIEŻA. Utwory tzw. „papieskie” nasz Chór wykonywał wcześniej, m.in.  w Katedrze Łomżyńskiej w koncercie CANTATE DEO z Orkiestrą Filharmonii im. W. Lutosławskiego w czerwcu b.r. w 26 rocznicę pielgrzymki Papieża Jana Pawła II do Łomży w 1991 roku.
    Dobre brzmienie  w akustycznych murach byłego Klasztoru, w podniosłej atmosferze uroczystości,  dały Chórowi dużą satysfakcję artystyczną.

Zmieniony: Środa, 18 Październik 2017 08:43
 
Koncert CANTATE DEO z udziałem CANTILENY
Wtorek, 06 Czerwiec 2017 09:28

1704604 Cantate DeoNa zaproszenie Filharmonii Kameralnej w Łomży nasz Chór CANTILENA wystąpił w programie Koncertu CANTATE DEO, który odbył się w niedzielne popołudnie 4 czerwca w Katedrze Łomżyńskiej. W programie własnym CANTILENA wykonała: 2 utwory do słów Karola Wojtyły – Św. Jana Pawła II Papieża, a mianowicie: MAGNIFICAT i RENESANSOWY PSAŁTERZ ( Emilii – Matce mojej) skomponowane przez dyrygenta Chóru, a także AVE MARIA kompozytora węgierskiego Zoltana Kodal’a i Polonez a moll – POŻEGNANIE OJCZYZNY – M.K. Ogińskiego. Program CANILENY został bardzo gorąco przyjęty przez licznie zgromadzoną publiczność. Na bis Chór wykonał kompozycję współczesnego polskiego kompozytora – OJCZE NASZ.
Oprócz CANTILENY wystąpiły cztery inne chóry z Łomży i Zambrowa. W Finale Koncertu połączone Chóry wraz z Orkiestrą Kameralną Filharmonii pod batutą Jana Miłosza Zarzyckiego wykonały utwór APRITE LE PORTO A CRISTO ( Otwórzcie drzwi Chrystusowi) – hymn napisany przez włoskiego kompozytora Marco Frisina na beatyfikację Jana Pawła II i PANIS ANGELICUS ( Chleb Aniołów ) Cesara Francka. Nie mogło zabraknąć ulubionej pieśni Św. Jana Pawła II – BARKA. Tradycyjnie już utwór ten wykonywany jest w Łomżyńskiej Katedrze na koncercie w rocznicę pielgrzymki Papieża Św. Jana Pawła II do Łomży w 1991 roku. Zapowiadając Koncert prowadzący wspomniał 30 minutowy program utworów religijnych wykonany przez CANTLENĘ dla Ojca Św. wykonany w Łomży podczas tej historycznej pielgrzymki a także fakt, że koncertem w Łomżyńskiej Katedrze CANTILENA rozpoczęła Jubileusz 35 lecia istnienia.
To był bardzo udany Koncert i ważne doświadczenie szczególnie dla Chórzystek przyjętych do CANTILENY w bieżącym roku szkolnym, które w aktualnym składzie po odejściu 14 tegorocznych Maturzystek, stanowią ponad 75%. całego składu Chóru.

Bardzo dziękuję Chórzystkom za solidne przygotowanie i wykonanie trudnego programu.

Zdjęcia dzięki uprzejmości portalu 4lomza.pl
Artykuł : http://4lomza.pl/index.php?wiad=45798

Zmieniony: Wtorek, 06 Czerwiec 2017 09:44
 
CANTILENA w Farze
Wtorek, 31 Styczeń 2017 21:13

         29 stycznia 2017 roku ( niedziela ) w najstarszym ostrołęckim kościele p.w. Nawiedzenia NMP ( Fara) w Ostrołęce, CANTILENA współnie z Ostrołęckim Chórem Nauczycielskim wystąpiła z programem kolęd i pastorałek;

        *  Połączone Chóry stanowiły oprawę muzyczną Mszy Św. o godz. 10.00

                 Oprócz stałych części Mszy Św.: KYRIE, GLORIA, ALLELUJA, SANCUS i BENEDICTUS wykonano kilka kolęd, między innymi: WESOŁĄ NOWINĘ BRACIA SŁUCHAJCIE, MIZERNA CICHA, W ŻŁOBIE LEŻY, CIESZMY SIĘ. Psalmy wykonaływ duecie: Klaudia Trzcińska i Amelia Żynda. Dla Amelii był to debiut w tej roli, dodajmu, - dubiut bardzo udany.

      *  Bezpośrednio  po Mszy Św. połączone Chóry wykonały kilka kolęd w nowym opracowaniu, między innymi: ŚWIATŁO WSCHODZI, TRYUMFY KRÓLA NIEBIESIEGO, JEZUS MALUSIEŃKI, BRACIA PATRZCIE JENO, CICHA NOC, PÓJDZMY WSZYSCY.

          Był to trzeci i ostatni koncert kolę w wykonaniu CANTILENY w minionym okresie Bozonarodzeniowym. Wszystkie koncerty z dużą swobodą i wdziękiem prowadziła Oliwia Dzbeńska

 

 

Zmieniony: Środa, 01 Luty 2017 11:39
 
« PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie »

Strona 4 z 15