Biblioteka
Konkurs wiedzy o Patronie
Piątek, 20 Kwiecień 2012 09:42

19 kwietnia w bibliotece szkolnej odbył się konkurs wiedzy o życiu twórczości Cypriana Kamila Norwida. Rywalizowało siedem drużyn z klas drugich. Pierwsze miejsce zajęła klasa II c, którą reprezentowała Oliwia Niedźwiecka. Na drugim miejscu uplasowała się klasa II b z Klaudią Szymańczyk i Grzegorzem Łaszczewskim, a na trzecim klasa II e z Adrianną Maliszewską i Kingą Żerańską na czele. Młodzież wykazała się dużą wiedzą Szczególnie gratulujemy zwycięzcom i mamy nadzieję, że zachęciliśmy uczniów do sięgnięcia po twórczość Norwida.

 
 
  
Zmieniony: Piątek, 27 Kwiecień 2012 06:52
 
Spotkanie z twórczynią ludową
Piątek, 16 Marzec 2012 08:08

14 marca 2012 roku w bibliotece odbyło się spotkanie z twórczynią ludową Panią Czesławą Lewandowską. W spotkaniu wzięła udział młodzież z klasy Ib. Pod kierunkiem Pani Lewandowskiej uczniowie tworzyli piękne palmy wielkanocne. Celem zajęć była popularyzacja kurpiowskiej twórczości ludowej. Spotkaniu towarzyszyła prezentacja twórczości ludowej związanej ze Świętami Wielkanocnymi. Swoje prace prezentowały twórczynie ludowe Pani Grażyna Dziekońska i Pani Czesława Lewandowska.

   

 

Zmieniony: Piątek, 16 Marzec 2012 08:28
 
„Ja minę, ty miniesz, on minie”
Wtorek, 06 Grudzień 2011 07:49

Dnia 29 listopada 20011 roku w czytelni biblioteki szkolnej miało miejsce spotkanie poetyckie pt. „Ja minę, ty miniesz, on minie”.W spotkaniu udział wzięła klasa II b. Uczniowie recytowali wiersze M. Jastruna, H. Poświatowskiej. A. Osieckiej, J. Iwaszkiewicza, W. Szymborskiej, J. Twardowskiego. Poezja poświęcona była naszym bliskim i przyjaciołom, których nie ma już wśród nas. Podniosłemu nastrojowi towarzyszyła muzyka w wykonaniu J. S. Bacha, Bethowena, F. Chopina, E. Morricone. Scenografia, zapalone świece tworzyły wspaniałe tło i sprzyjały zadumie i kontemplacji.

  

Zmieniony: Piątek, 16 Grudzień 2011 10:32
 
Spotkanie z panią Teresą Kupiszewską
Poniedziałek, 14 Listopad 2011 08:58
8 listopada 2011 roku w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie z panią Teresą Kupiszewską, żoną cenionego pisarza i poety, znanego działacza kultury. Edward Kupiszewski aktywnie uczestniczył w życiu literackim regionu, współpracując z Miejską Biblioteką Publiczną, Towarzystwem Przyjaciół Ostrołęki i ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Bibliotek i Książki. Uczestniczył w Kurpiowskich Dniach Literatury (1975 – 1989). Był jednym z głównych inicjatorów i organizatorów Spotkań Literackich na Kurpiach (od 1997 do 2000 r.). Współorganizował spotkania autorskie z poetami ostrołęckimi. Wspólnie ze studentami z Kolegium Nauczycielskiego przygotowywał wieczory poetyckie. Znaczący był jego wkład w promowanie młodych talentów literackich z Ostrołęki. Z Ireną Knapik – Machnowską prowadził Salon Literacki w Galerii (od 1994 r.). Wielokrotnie uczestniczył jako honorowy juror w konkursach poetyckich i recytatorskich dla dzieci i młodzieży. Był redaktorem wielu tomików poezji ostrołęckich twórców, wydawanych przez Towarzystwo Przyjaciół Ostrołęki. W latach 1989 – 1992 współredagował kwartalnik literacko – artystyczny Pracownia. Był założycielem i współredaktorem pisma literackiego Parnasik, wydawanego w Zespole Kolegiów Nauczycielskich. Dzięki jego zabiegom pismo to pod koniec lat dziewięćdziesiątych “wyszło poza mury szkolne”, stając się pismem ogólnodostępnym.

Za twórczość literacką oraz za działalność społeczną został wyróżniony, min. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1991), Złotym Krzyżem Zasługi (1984), odznaką “Zasłużony Działacz Kultury” (1974). Jest laureatem nagród literackich, min. Nagrody im. S. Piętaka (1985 r). W maju 2000 roku otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Ostrołęki za szczególne dokonania w dziedzinie kultury.

Zmarł w Ostrołęce 8 sierpnia 2000 roku. Został pochowany w Alei Zasłużonych na ostrołęckim cmentarzu komunalnym.

W 2010 r. w 10. rocznicę śmierci Poety dla uczczenia Jego pamięci Miejska Biblioteka Publiczna w Ostrołęce zorganizowała I Festiwal Literacki im. Edwarda Kupiszewskiego zwany Kupiszewiadą.

 

  

 
Spotkanie z poetą
Poniedziałek, 26 Wrzesień 2011 08:25
          21.09.20011 r. o godz. 13.00 w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie młodzieży klasy III z poetą panem Wiesławem Mikulskim, mieszkańcem Ostrołęki. Na co dzień  pracuje jako nauczyciel religii w ZSZ nr 4 w Ostrołęce. Ukończył teologię w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, Studia Podyplomowe Filologii Polskiej w Pułtusku oraz bibliotekarstwo.

         Wiersze pana Wiesława Mikulskiego nagradzane na licznych konkursach, publikowane były w wielu czasopismach w kraju i za granicą. Wydał kilka tomików wierszy. Większość z nich zawiera utwory osadzone w nurcie metafizycznym. Wiersze poety wzruszają, skłaniają do refleksji i zadumy.

          Podczas spotkania pan Wiesław opowiadał o zainteresowaniu poezją, o natchnieniu i tematyce swojej twórczości. Następnie młodzież wysłuchała recytacji wierszy w wykonaniu autora.

         Na pamiątkę spotkania poeta podarował naszej bibliotece kilka tomików wierszy pt. „Nadzieje i czas” oraz „Kielich jesieni”.

         Zapraszamy do lektury.

 
 


Zmieniony: Wtorek, 25 Październik 2011 08:57
 
« PoczątekPoprzednia1112131415NastępnaOstatnie »

Strona 15 z 15