Biblioteka
Walentynkowe spotkanie autorskie "Serenada uczuć"
Piątek, 15 Luty 2019 13:32

190214 Walentynki   BibliotekaW dniu 14.02.2019 r. biblioteka  naszej szkoły gościła poetkę Hannę Jadwigę Sobiech (Prezes  Ostrołęckiego Klubu Literackiego OSKAL 2012-2017)  oraz  tłumacza jej poezji na język niemiecki - Jana Stanisława Meissnera.
Zaprezentowane zostały wiersze tomików poetyckich: Ich dwoje, Czekoladowe niebo oraz  Aż do świtu. Bis zum Morgengrauen. Wytworzona została ciepła i nastrojowa atmosfera, gdyż zaprezentowane zostały między innymi liryki miłosne.
Przedstawiona poezja odebrana została z żywym  zainteresowaniem przez młodzież.

Zmieniony: Piątek, 15 Luty 2019 15:02
 
Warsztaty Wspólne wykonywanie ozdób choinkowych
Wtorek, 18 Grudzień 2018 13:34

181218 Warsztaty ozdob choinkowychRadosny czas Adwentu wprowadza nas w klimat Świąt Bożego Narodzenia. Tradycją naszych dziadków były wspólne wieczory poświęcone na przygotowywanie ozdób choinkowych. W dzisiejszym zagonionym świecie tradycja ta podupadła. Najlepszym sposobem na poczucie magii świąt jest wspólne wykonywanie ozdób świątecznych. Nic tak bowiem nie zacieśnia więzi pomiędzy ludźmi jak wspólnie spędzony czas.
Aby podtrzymać tę piękną tradycję biblioteka szkolna zorganizowała warsztaty stwarzające okazję do odkrywania radości bycia razem i wykorzystujące kreatywność młodzieży. Uczniowie z klas I E i I F  z wielkim zapałem i pasją wykonali piękne gwiazdy z kolorowego papieru. Ozdoby wykorzystano do udekorowania korytarza naszej szkoły.  
Wspólnym działaniom towarzyszył świąteczny nastrój i wspaniała, radosna atmosfera.

Zmieniony: Wtorek, 18 Grudzień 2018 15:43
 
Mikołajkowe spotkanie z twórczynią ludową w bibliotece szkolnej
Piątek, 07 Grudzień 2018 09:31

181206 Mikolajkowe spotkanie z tworczynia ludowaDnia 6 grudnia w bibliotece szkolnej odbyły się warsztaty z twórczynią ludową Panią Czesławą Lewandowską, której pasją od najmłodszych lat jest haft rechelie, haft krzyżykowy i koronka szydełkowa. Wiele swoich serwetek, fartuchów z motywem koronki wykonała dla zespołów ludowych oraz za granicę dla Polonii w Brazylii, USA i Kanady. Jest odznaczona wieloma medalami państwowymi na rzecz regionalizmu Naszej Małej Ojczyzny -  Kurpi. Zdobyła wiele czołowych nagród w całej Polsce.

W mikołajkowym spotkaniu brali udział uczniowie klasy II e pod opieką Pani Moniki Kaliszewskiej. Przedmiotem zajęć związanych  z realizacją  promocji kurpiowszczyzny i tożsamości regionalnej było wykonywanie świątecznych ozdób choinkowych.

Zmieniony: Piątek, 07 Grudzień 2018 14:43
 
Kolejne spotkanie z Panią Barbarą Zakrzewską
Czwartek, 29 Listopad 2018 11:30

181120 Kolejne spotkanie z Pania Barbara Zakrzewska20 listopada 2018 r. w  bibliotece szkolnej  odbyło się kolejne spotkanie z prekursorką liberatury - Panią Barbarą Zakrzewską.  Uczestniczyli w nim uczniowie klasy IB i IC, którzy byli świadkami próby zdefiniowania i określenia cech literatury jako najciekawszego zjawiska w literaturze światowej ostatniego dwudziestolecia. Za pomocą prezentacji multimedialnej  przedstawione zostały najatrakcyjniejsze przykłady tekstów wizualnych  i ich związki z liberaturą (np. kaligramy, poezja konkretna, biologiczna, holograficzna, kosmiczna). Uczniowie dowiedzieli się także jak wolność tworzenia przekłada się na odbiór dzieł literackich. Wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej na temat dzieł liberackich, zapraszamy do biblioteki po konspekt spotkania.

Zmieniony: Piątek, 07 Grudzień 2018 14:45
 
Wystawa Liberatura i teksty wizualne. Książki inne niż tradycyjne
Piątek, 16 Listopad 2018 09:57

181116 LiberaturaLiberatura jest jednym z najważniejszych zjawisk kultury w ostatnim czasie, a jej znaczenie i wpływ na awangardę artystyczną jest znaczący i stale wzrasta.
15 listopada uczniowie klas Ie i IIe uczestniczyli w spotkaniu z panią Barbarą Zakrzewską - poetką i animatorką liberatury, która przybliżyła uczniom to ciekawe zjawisko. Spotkaniu towarzyszyła wystawa, na której zaprezentowane zostały przykłady liberatury. Okazało sie, że dzieła tego typu mogą przybierać dowolne kształty, od tradycyjnego woluminu - aż po książkę-harmonijkę, powieść na luźnych kartkach w pudełku czy poemat w butelce.
Uczniowie trafnie zauważyli, że liberaturę można porównać do mówienia niewerbalnego. Nazywa  się ją  literaturą totalną, bo mówi w niej tekst i mówi pustka. To jedność przekazu.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do obejrzenia tej jedynej w swoim rodzaju wystawy.

Zmieniony: Niedziela, 18 Listopad 2018 19:38
 
« PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie »

Strona 10 z 19