Biblioteka
Mikołajkowe spotkanie z twórczynią ludową w bibliotece szkolnej
Piątek, 07 Grudzień 2018 09:31

181206 Mikolajkowe spotkanie z tworczynia ludowaDnia 6 grudnia w bibliotece szkolnej odbyły się warsztaty z twórczynią ludową Panią Czesławą Lewandowską, której pasją od najmłodszych lat jest haft rechelie, haft krzyżykowy i koronka szydełkowa. Wiele swoich serwetek, fartuchów z motywem koronki wykonała dla zespołów ludowych oraz za granicę dla Polonii w Brazylii, USA i Kanady. Jest odznaczona wieloma medalami państwowymi na rzecz regionalizmu Naszej Małej Ojczyzny -  Kurpi. Zdobyła wiele czołowych nagród w całej Polsce.

W mikołajkowym spotkaniu brali udział uczniowie klasy II e pod opieką Pani Moniki Kaliszewskiej. Przedmiotem zajęć związanych  z realizacją  promocji kurpiowszczyzny i tożsamości regionalnej było wykonywanie świątecznych ozdób choinkowych.

Zmieniony: Piątek, 07 Grudzień 2018 14:43
 
Kolejne spotkanie z Panią Barbarą Zakrzewską
Czwartek, 29 Listopad 2018 11:30

181120 Kolejne spotkanie z Pania Barbara Zakrzewska20 listopada 2018 r. w  bibliotece szkolnej  odbyło się kolejne spotkanie z prekursorką liberatury - Panią Barbarą Zakrzewską.  Uczestniczyli w nim uczniowie klasy IB i IC, którzy byli świadkami próby zdefiniowania i określenia cech literatury jako najciekawszego zjawiska w literaturze światowej ostatniego dwudziestolecia. Za pomocą prezentacji multimedialnej  przedstawione zostały najatrakcyjniejsze przykłady tekstów wizualnych  i ich związki z liberaturą (np. kaligramy, poezja konkretna, biologiczna, holograficzna, kosmiczna). Uczniowie dowiedzieli się także jak wolność tworzenia przekłada się na odbiór dzieł literackich. Wszystkich, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej na temat dzieł liberackich, zapraszamy do biblioteki po konspekt spotkania.

Zmieniony: Piątek, 07 Grudzień 2018 14:45
 
Wystawa Liberatura i teksty wizualne. Książki inne niż tradycyjne
Piątek, 16 Listopad 2018 09:57

181116 LiberaturaLiberatura jest jednym z najważniejszych zjawisk kultury w ostatnim czasie, a jej znaczenie i wpływ na awangardę artystyczną jest znaczący i stale wzrasta.
15 listopada uczniowie klas Ie i IIe uczestniczyli w spotkaniu z panią Barbarą Zakrzewską - poetką i animatorką liberatury, która przybliżyła uczniom to ciekawe zjawisko. Spotkaniu towarzyszyła wystawa, na której zaprezentowane zostały przykłady liberatury. Okazało sie, że dzieła tego typu mogą przybierać dowolne kształty, od tradycyjnego woluminu - aż po książkę-harmonijkę, powieść na luźnych kartkach w pudełku czy poemat w butelce.
Uczniowie trafnie zauważyli, że liberaturę można porównać do mówienia niewerbalnego. Nazywa  się ją  literaturą totalną, bo mówi w niej tekst i mówi pustka. To jedność przekazu.

Serdecznie zapraszamy wszystkich do obejrzenia tej jedynej w swoim rodzaju wystawy.

Zmieniony: Niedziela, 18 Listopad 2018 19:38
 
Pierwsze spotknie z cyklu Żywe lekcje historii w bibliotece szkolnej
Czwartek, 11 Październik 2018 19:39

181010 Historia10 października 2018 r. w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie z członkiem Ostrołęckiego Klubu Kolekcjonerskiego UNIKAT - Panem Leszkiem Radwańskim. Prowadzący pochwalił się swoimi zbiorami dotyczącymi tradycji wojskowej 5 Pułku Ułanów Zasławskich. Uczniowie byli pod wrażeniem prywatnych zbiorów Pana Leszka i jego wiedzy na temat działań wojskowych jak również życia codziennego żołnierzy.

Zmieniony: Piątek, 16 Listopad 2018 13:36
 
Warsztaty w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostrołęce
Piątek, 05 Październik 2018 09:02

180929 warsztaty biblioW dniu 29 września 2018 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w  interesujących warsztatach  z  Panem Piotrem Słabkiem  z  Krakowa, które odbyły się  w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostrołęce. Prowadzący  jest wydawcą i redaktorem, doktorantem Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie oraz pasjonatem neurobiologii i neuropsychologii.
Tematem spotkania było - Jak radzić sobie z natrętnymi myślami.  Czytanie na receptę, czyli o terapeutycznej roli literatury.  Dotyczyło ono szerszego projektu wdrożonego w innych krajach europejskich  i skupiało  się na walorach i korzyściach wynikających z czytania.

Zmieniony: Czwartek, 11 Październik 2018 12:26
 
« PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie »

Strona 7 z 15