Biblioteka
Spotkanie z autorami książki „Norwid Gomulickich”, prof. dr. hab. Wiesławem Rzońcą i dr. hab. Karolem Samselem
Środa, 29 Wrzesień 2021 07:15

Norwid_Gomulickich.jpg

W dniu 30 września o godz. 18.00, w ramach Roku Cypriana Kamila Norwida w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Ostrołęce, odbędzie się spotkanie z autorami książki „Norwid Gomulickich”, prof. dr. hab. Wiesławem Rzońcą i dr. hab. Karolem Samselem – wybitnymi znawcami i badaczami twórczości Cypriana Norwida.
Wydarzenie to wzbogaci program artystyczny pt. „Cyprian Kamil Norwid – przerastający swoją epokę – z przesłaniem dla potomnych”, przygotowany przez uczniów naszej szkoły, pod kierunkiem Anny Sobiech.
Wszystkich zainteresowanych twórczością Cypriana Kamila Norwida zapraszamy do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ostrołęce, przy ul. Gomulickiego 42 w najbliższy czwartek – 30.09.2021 r. na godz. 18.00.

Zmieniony: Czwartek, 30 Wrzesień 2021 09:10
 
Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród zwycięzcom międzyszkolnego konkursu historycznego "Stanisław Żółkiewski - wielki wódz i polityk" organizowanego pod Patronatem Prezydenta Miasta Ostrołęki
Środa, 16 Czerwiec 2021 09:19

IMG_20210615_100953.jpg W dniu 15 czerwca 2021 r. odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród zwycięzcom międzyszkolnego konkursu historycznego organizowanego pod hasłem "Stanisław Żółkiewski - wielki wódz i polityk", pod Patronatem Prezydenta Miasta Ostrołęki - Pana Łukasza Kulika.
Konkurs miał formę zdalną, wzięło w nim udział 16 uczniów z ostrołęckich szkół podstawowych. Odbył się 10 grudnia w celu, uczczenia ustanowionego przez Sejm Rzeczypospolitej Polski, roku 2020 - Rokiem Hetmana Stanisława Żółkiewskiego i upamiętnienia tego wielkiego wodza, który był człowiekiem nietuzinkowym, jednym z najwybitniejszych wodzów w dziejach Polski. Stanisław Żółkiewski brał udział we wszystkich wojnach toczonych przez Rzeczpospolitą w drugiej połowie XVI wieku i początkach XVII. Najpierw walczył u boku doświadczonego wodza i kanclerza Jana Zamoyskiego, uczestniczył w wyprawach przeciw Habsburgom i Moskwie, na Mołdawię i Wołoszczyznę, później zwyciężał, dowodząc samodzielnie w wielu kampaniach przeciwko Rosji, Szwecji, Kozakom, Turcji i Tatarom.
Dyplomy i nagrody, w imieniu Pana Prezydenta - Łukasza Kulika, wręczyła Pani Bogumiła Jarka - Dyrektor Wydziału Oświaty, w towarzystwie Wojciecha Domańskiego - Dyrektora II Liceum Ogólnokształcącego w Ostrołęce a osoby, które je otrzymały to:
I miejsce - Marcel Czaplicki uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 w Ostrołęce;
II miejsce – Natalia Wekwejt uczennica Szkoły Podstawowej nr 5 w Ostrołęce;
III miejsce – Maciej Kutera uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 w Ostrołęce.
Przyznane zostały również wyróżnienia a uczniowie, którzy je otrzymali to:
Jagoda Szlązak uczennica Szkoły Podstawowej nr 5 w Ostrołęce;
Wiktoria Tomaszewska uczennica Szkoły Podstawowej nr 6 w Ostrołęce;
Zofia Anna Tomaszewska uczennica Szkoły Podstawowej nr 10 w Ostrołęce;
Piotr Deptuła uczeń Szkoły Podstawowej nr 3 w Ostrołęce.
Podziękowania skierowane zostały również do nauczycieli historii, którzy zaangażowali swoich uczniów i sprawowali nad nimi opiekę merytoryczną, a za przygotowanie i przeprowadzenie konkursu listy gratulacyjne od Prezydenta Miasta Ostrołęka otrzymały Elżbieta Mirończuk i Anna Sobiech.
Gratulujemy Laureatom konkursu i wszystkim wyróżnionym.

Zmieniony: Czwartek, 17 Czerwiec 2021 09:59
 
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Patron mojej szkoły - Cyprian Kamil Norwid", organizowanego z okazji ustanowienia przez Sejm Rzeczypospolitej Polski roku 2021 rokiem Cypriana Kamila Norwida
Czwartek, 25 Marzec 2021 12:40

Olga_Żebrowska_Cyprian_Kamil_Norwid.jpgZ przyjemnością informujemy, że rozstrzygnięty został szkolny konkurs plastyczny Patron mojej szkoły - Cyprian Kamil Norwid organizowany w ramach upamiętnienia postaci Cypriana Kamila Norwida - wybitnego romantycznego twórcy (poety, prozaika, dramatopisarza, rzeźbiarza, malarza i rysownika), a jednocześnie patrona naszej szkoły.
Prace konkursowe były wykonywane nie tylko technikami tradycyjnymi ale również za pomocą narzędzi multimedialnych.
Po burzliwej naradzie jury postanowiło, że:

w kategorii multimedialnej zwycięzcą została Olga Żebrowska (z klasy II FP), a wyróżnienie w tej kategorii przypadło Milenie Śledziewskiej (z klasy I E);
w kategorii tradycyjnej zwycięzcą został Jakub Romanowski (z klasy I A) a wyróżnienie trafiło do Tomasza Muchy (z klasy I A).


Gratulujemy Zwycięzcom i dziękujemy wszystkim, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w konkursie.

Zmieniony: Czwartek, 25 Marzec 2021 15:12
Więcej…
 
Biblioteka szkolna zaprasza do wypożyczania książek w ramach tzw. "Randki w ciemno"
Wtorek, 09 Luty 2021 08:41

plakat_nr_2.jpg

Walentynki to świetna okazja do zakochania się w czytaniu, bo przecież tak jak zauważyła Wisława Szymborska "Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła".
Zapraszamy więc Was Drodzy Czytelnicy i Ci, którzy nie trafili jeszcze na swoją książkę do tej fantastycznej zabawy w dniach 11 i 12 lutego, a być może uda się Wam trafić na taką książkę, od której nie będziecie mogli się oderwać, pomimo że wybierzecie ją nie po okładce, autorze czy recenzji innych osób. Ukryta pozycja będzie zapakowana w papier i nie będzie posiadała żadnej wskazówki, opisu czy innej sugestii. To będzie prawdziwa "Randka w Ciemno".

Wierzymy, że wybór w ciemno trafi w Twój gust czytelniczy. Zapraszamy serdecznie.

 
Cyfrowa biblioteka dla uczniów
Poniedziałek, 01 Luty 2021 14:40

Audiobooki lektur i klasyki literatury, publikacje, artykuły z czasopism naukowych są już dostępne online oraz do pobrania i wykorzystania na komputerach i urządzeniach mobilnych. Cyfrowa biblioteka została otwarta w ramach Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Biblioteka Narodowa zakończyła prace związane z realizacją Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W ramach prac, realizując postulaty Ministerstwa Edukacji i Nauki, w cyfrowej Bibliotece Narodowej polona.pl przygotowane zostały kolekcje tematyczne zawierające lektury, zarówno obowiązkowe jak i uzupełniające, znajdujące się w domenie publicznej. Kolekcje dostępne są pod poniższymi linkami:

Lektury szkolne. Część 1. Szkoły podstawowe

Lektury szkolne. Część 2. Szkoły ponadpodstawowe

W obu kolekcjach znalazło się łącznie 212 publikacji, do których dostęp dla uczniów i nauczycieli jest darmowy i nie wymaga logowania w serwisie. Wszystkie publikacje dostępne są online oraz do pobrania i wykorzystania na komputerach i urządzeniach mobilnych. Lektury prezentowane w POLONIE mają warstwę tekstową pozwalającą na pełnotekstowe przeszukiwanie ich treści.

W ramach Priorytetu 4 Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa Biblioteka Narodowa przygotowała 70 audiobooków lektur i klasyki literatury, które to można pobrać za darmo z POLONY. Wśród 55 tytułów, które zostały udostępnione w tej formie znalazły się m.in. Lalka, Quo vadis, Sklepy cynamonowe i Nad Niemnem.

Ponadto, w ramach Priorytetu 4 NPRCz, przygotowano ponad 1200 e-booków publikacji z domeny publicznej. Dostęp do wszystkich tytułów jest darmowy i nie wymaga logowania w serwisie. Publikacje w formatach MOBI, EPUB i PDF można pobierać z POLONY a po pobraniu korzystać z nich bez konieczności dostępu do internetu.

 
« PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie »

Strona 5 z 19