Szkoła Promocji Zdrowia
VII akcja profilaktyczna "Napal się ... na życie"
Piątek, 18 Listopad 2016 11:08
17 listopada 2016 r. już po raz siódmy odbyła się akcja promująca zdrowy styl życia z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu. W tym roku spotkanie odbyło się pod hasłem "Napal się ... na życie". Zaproszona młodzież z ostrołęckich szkół i z powiatu mogła sprawdzić swoją wiedzę w testach i quizach dotyczących uzależnień od alkoholu, papierosów, narkotyków i substancji psychoaktywnych, uzależnień behawioralnych oraz od hazardu, który pojawiły się po raz pierwszy na tego typu akcji. Nie zabrakło również edukacji żywieniowej, badań profilaktycznych, nauki udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, testów sprawnościowych, występów artystycznych oraz tańców integracyjnych.
Wszystko to nie było by możliwe gdyby nie ludzie, którzy rozumieją potrzebę profilaktyki i promocji zdrowia, to dzięki nim kształtujemy postawy sprzyjające życiu bez substancji psychoaktywnych, uzależniających oraz przygotowujemy młodych ludzi, aby potrafili radzić sobie z problemami życiowymi i emocjonalnymi bez substancji chemicznych.
Dziękujemy Wszystkim za pomoc w organizacji spotkania i do zobaczenia za rok.
  

Koordynator Szkoły Promocji Zdrowia
Beata Samorajska
Zmieniony: Piątek, 18 Listopad 2016 12:52
 
XVI Olimpiada Szkół Promocji Zdrowia
Wtorek, 07 Czerwiec 2016 06:55

Już po raz szesnasty  3 czerwca 2016 roku pod hasłem „Nie daj się zwieść dopalaczom” w Ciechanowie odbyła się  Olimpiada Szkół Promocji Zdrowia. Do wspólnej zabawy i rywalizacji  przystąpiło sześć szkół z Mazowsza z takich miast jak: Ciechanów, Ostrołęka, Płock, Radom, Siedlce i  Warszawa.  Młodzież rywalizowała w takich  konkurencjach jak: prezentacja multimedialna dotycząca hasła przewodniego Olimpiady, konkurencji pierwszej pomocy przedmedycznej oraz kategoriach sprawnościowych  takich jak: wyścig rzędów, wyścig bez butów, piłka koszykowa, skakanka, piłka nożna. Program „Szkoła Promocji Zdrowia” w naszym mieście realizowany jest w II LO im. C. K. Norwida i przez Mazowiecki Szpital Specjalistyczny. Młodzież do Olimpiady przygotowywana jest zarówno przez nauczycieli Liceum jak i pracowników szpitala.
W ogólnej klasyfikacji po zsumowaniu siedmiu konkurencji najlepszą po raz kolejny okazała się drużyna ostrołęckiej Szkoły Promocji Zdrowia. Poprzez wspólną zabawę i zdrową rywalizację pragniemy przekazać jak ważne wartości w życiu każdego człowieka niesie za sobą  zdrowy styl życia.  

Koordynator Szkoły Promocji Zdrowia
Beata Samorajska

Zmieniony: Wtorek, 07 Czerwiec 2016 11:36
 
Konkurs: projekt maskotki SZKOŁY PROMOCJI ZDROWIA - rozstrzygnięty
Piątek, 20 Maj 2016 10:56
W kwietniu upłynął termin nadsyłania prac - projektu maskotki będącej wizytówką Szkoły Promocji Zdrowia.

Oto wyniki konkursu:
I miejsce zajęła Paulina Witkowska (kl. IIc)
II miejsce - Patrycja Gąska (kl. Ic)
III miejsce - Paulina Szczęsna (kl. IIIg)

Finalistkom, które w najbliższym czasie zostaną nagrodzone, gratulujemy, a wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie.
 
Konkurs na maskotkę SZ.P.Z
Poniedziałek, 14 Marzec 2016 08:33
Szkoła Promocji Zdrowia ogłasza konkurs na projekt maskotki.
Chcielibyśmy, aby była ona duża(wielkości ludzkiej postaci) i była naszą wizytówką.
W związku z tym ogłaszamy konkurs na projekt maskotki Szkoły Promocji Zdrowia II LO.
Prace w formacie minimum A4 mogą być wykonane techniką dowolną (grafika komputerowa, ołówek, rysunek ).
Projekty powinny zawierać:
- elementy w żółtym kolorze,
- napis:Szkoła Promocji Zdrowia Ostrołęka.
Prace wykonane techniką komputerową prosimy nadsyłać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , zaś pozostałe prace należy dostarczyć uczennicom klasy 2c: Dominice Grzyb i Kamili Skibniewskiej.
Czekamy na Wasze oryginalne projekty do 15 kwietnia 2016r.
Autor najlepszej pracy otrzyma wartościową nagrodę!
PS. Projekt powinien przedstawiać przód i tył maskotki.
 
Akcja „Nie daj się wypalić”
Piątek, 20 Listopad 2015 13:27
19 listopada 2015 r.już po raz szósty odbyła się akcja promująca zdrowy styl życia z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu. W tym roku spotkanie odbyło się pod hasłem "Nie daj się wypalić". Zaproszona młodzież z ostrołęckich szkół i z powiatu mogła sprawdzić swoją wiedzę w testach i quizach dotyczących uzależnień od alkoholu, papierosów, narkotyków i substancji psychoaktywnych oraz uzależnień behawioralnych, które pojawiły się po raz pierwszy na tego typu akcji. Nie zabrakło również edukacji żywieniowej, badań profilaktycznych, nauki udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, testów sprawnościowych, występów artystycznych oraz tańców integracyjnych.
Wszystko to nie było by możliwe gdyby nie ludzie,którzy rozumieją potrzebę profilaktyki i promocji zdrowia,to dzięki nim kształtujemy postawy sprzyjające życiu bez substancji psychoaktywnych, uzależniających oraz przygotowujemy młodych ludzi, aby potrafili radzić sobie z problemami życiowymi i emocjonalnymi bez substancji chemicznych.
Dziękujemy Wszystkim za pomoc w organizacji spotkania i do zobaczenia za rok.
Koordynator Szkoły Promocji Zdrowia
Beata Samorajska
Zmieniony: Poniedziałek, 23 Listopad 2015 09:12
 
15 Olimpiada szkół promocji zdrowia
Piątek, 29 Maj 2015 13:17

29 maja 2015 roku na Hali Widowiskowo-Sportowej im. Arkadiusza Gołasia w Ostrołęce odbyła się XV Jubileuszowa Olimpiada Szkół Promocji Zdrowia pt: „Podziel się życiem”.
Tegoroczna olimpiada zorganizowana została  przez II LO im. C. K. Norwida i Mazowiecki Szpital Specjalistyczny. Fundusze na organizację pochodziły ze środków Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie oraz współorganizatorów i sponsorów.
Olimpiada Szkół Promocji Zdrowia składała się z kilku etapów. Pierwszym był  konkurs wiedzy dotyczący hasła przewodniego olimpiady. W bieżącym roku hasło dotyczyło idei transplantologii, a konkurs poprzedzony był wykładem przeprowadzonym przez przedstawicieli Poltransplantu. Pierwszy szkolny etap wiedzy przeprowadzono 14 maja  2015r. w poszczególnych placówkach należących do programu SzPZ, a więc w Ciechanowie, Ostrołęce, Płocku, Radomiu, Siedlcach i Warszawie.
Do etapu drugiego (finału) zakwalifikowało się po pięciu uczniów z każdej szkoły. 25 maja 2015 roku finaliści spotkali się w Urzędzie Marszałkowskim w Warszawie celem przeprowadzenia II etapu konkursu. Na podstawie protokołu sędziowskiego, sporządzonego po pisemnym sprawdzeniu wiedzy wyłoniono sześciu laureatów.
I miejsce  zdobyła ( po podliczeniu punktów I i II etapu) – Aleksandra Staręga ze Szkoły Promocji Zdrowia w Siedlcach
II miejsce – Karolina Pędzich – Szkoła Promocji Zdrowia w Ostrołęce
III miejsce – Kacper Nowakowski – Szkoła Promocji Zdrowia w Płocku
IV miejsce – Bartosz Gralewski  - Szkoła Promocji Zdrowia w Płocku
V miejsce – Joanna Kucharska – Szkoła Promocji Zdrowia w Warszawie
VI miejsce – Inga Kicior – Szkoła Promocji Zdrowia w Radomiu.
W drugim etapie konkursu wiedzy maksymalną ilość punktów uzyskała Karolina Pędzich.

Kolejną częścią Olimpiady był konkurs ogłoszony przez Departament Zdrowia i Polityki Społecznej na spot  telewizyjny  dotyczący idei transplantologii.
W konkursie wzięło udział sześć spotów, które spełniło kryteria regulaminu.
Komisja powołana przez Panią dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej wyłoniła trzy miejsca:
I miejsce zdobył spot telewizyjny, którego autorem jest młodzież Szkoły Promocji Zdrowia w Ciechanowie;
II miejsce – Szkoła Promocji Zdrowia z Ostrołęki;
III miejsce – Szkoła Promocji Zdrowia z Warszawy.
Nagrody za powyższe miejsca  dla szpitali zostały wręczone podczas Olimpiady w Ostrołęce.

Olimpiadę rozpoczął uroczysty przemarsz reprezentacji, podczas którego zostały przedstawione działania poszczególnych szkół, a następnie oficjalne otwarcie przez dyrekcję szpitala, szkoły i władz miasta.
Rozpoczęła się wspólna zabawa i rywalizacja.
Pierwszą konkurencją było udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej, w której wzięły udział zespoły  dwuosobowe  z każdej szkoły.
Na podstawie protokołu sędziowskiego, sporządzonego przez pracowników "Meditrans" Ostrołęka, klasyfikacja szkół wyglądała następująco:
I miejsce - Szkoła Promocji Zdrowia w Radomiu;
II miejsce  - Szkoła Promocji Zdrowia w Ostrołęce;
III miejsce – Szkoła Promocji Zdrowia z Płocka;
IV miejsce – Szkoła Promocji Zdrowia z Warszawy;
V  miejsce – Szkoła Promocji Zdrowia z  Ciechanowa;
VI miejsce – Szkoła Promocji Zdrowia z Siedlec.
Była to pierwsza konkurencja zaliczana do ogólnej klasyfikacji. Następnie przystąpiono do pięciu konkurencji sportowych.  W każdej konkurencji  brały udział zespoły dziesięcioosobowe, a czas pomiędzy nimi wypełniały występy artystyczne i wspólna zabawa wszystkich uczestników.
 O godzinie 13.15 doszło do nieprzewidzianego zdarzenia dla młodzieży biorącej udział w Olimpiadzie,do ewakuacji spowodowanej zagrożeniem pożarowym. W tym samym czasie na zewnątrz budynku miał miejsce wcześniej zaplanowany wypadek drogowy, w którym udział wzięły wszystkie służby ratownicze naszego miasta. Pokaz służb ratowniczych trwał 15 minut, po czym przystąpiono do kontynuacji konkurencji sportowych.  Zmagania sprawnościowe zakończono specjalnym torem przeszkód dla opiekunów medycznych w ramach konkurencji niespodzianki.
Opiekunowie medyczni mieli pokonać tor przeszkód w autogooglach ( okularach odzwierciedlających stan po spożyciu alkoholu). Konkurencja ta nie liczona była do ogólnej klasyfikacji.
Po podsumowaniu konkurencji pierwszej pomocy przedmedycznej i konkurencji sportowych  wręczono  puchary w obecności gości z Urzędu Marszałkowskiego. Klasyfikacja ogólna szkół przedstawia się w sposób następujący:
VI miejsce - Szkoła promocji Zdrowia Warszawa;
V miejsce – Szkoła Promocji Zdrowia Płock;
IV miejsce – Szkoła Promocji Zdrowia  Ciechanów;
III miejsce – Szkoła Promocji Zdrowia Siedlce;
II miejsce – Szkoła Promocji Zdrowia Radom;
I miejsce – Szkoła Promocji Zdrowia Ostrołęka.
Nie obyło się bez podziękowań dla nauczycieli, opiekunów medycznych i koordynatorów.
Na zakończenie wspólnej zabawy podzielono  tort dla wszystkich uczestników oraz odtańczono wspólną belgijkę.
Do zobaczenia za rok w Ciechanowie!
Koordynator programu Szkoły Promocji Zdrowia
Beata Samorajska    

Zmieniony: Poniedziałek, 15 Czerwiec 2015 21:19
 
Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu 2014r.
Czwartek, 20 Listopad 2014 13:09

20 listopada 2014 r. od godz.10.00 do 13.00 na Hali Widowiskowo-Sportowej im. Arkadiusza Gołasia w Ostrołęce odbyła się akcja promująca zdrowy styl życia pod hasłem "Wolność bez nałogów, kocham i rozumiem ...", przeprowadzona w związku z obchodami Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu . W czasie imprezy, zorganizowanej  przez Szkołę Promocji Zdrowia działającą przy Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce oraz nasze liceum, były prowadzone badania profilaktyczne (cukier, cholesterol, triglicerydy, pomiar BMI, pomiar ciśnienia tętniczego krwi, pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu), edukacja żywieniowa, profilaktyka antyalkoholowa, antynikotynowa i przeciw narkomanii.
W różnego rodzaju quizach, testach i konkursach sprawdzono poziom przygotowania młodzieży w zakresie skutecznej identyfikacji zagrożeń oraz umiejętności  radzenia sobie w sytuacjach , które stwarzają zagrożenie.
Szczególnym zainteresowaniem cieszył się sprawdzian z zakresu udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Należy podkreślić, że uczestnicy wykazali się ogromną wiedzą i umiejętnościami, a najlepsi zdobyli cenne nagrody. Spotkaniu towarzyszyły występy artystyczne młodzieży, gry, zabawy i tańce integracyjne.     

 

Zmieniony: Niedziela, 30 Listopad 2014 20:42
 
XIV Olimpiada Szkół Promocji Zdrowia
Środa, 04 Czerwiec 2014 07:53
    XIV Olimpiada Szkół Promocji Zdrowia już za nami. 30 maja w Zielonce  pod Warszawą odbyły się kolejne   już zmagania młodzieży realizującej program „Szkoła Promocji Zdrowia”.  Cała Olimpiada składa się z kilku części. Pierwsza to Olimpiada wiedzy. Tegoroczna Olimpiada  dotyczyła zdrowia psychicznego i przebiegała pod hasłem „Uzależnij się od szczęścia”. Przygotowania rozpoczęły się w kwietniu wykładem przygotowanym przez zespół lekarzy i psychoterapeutów ze szpitala psychiatrycznego w Tworkach.  14 maja na terenie II LO odbył się pierwszy etap wiedzy dotyczący zdrowia psychicznego, na podstawie którego pięć osób z najwyższą liczbą punktów zakwalifikowało się do finału. Finał odbył się 26 maja w Urzędzie Marszałkowskim w Warszawie. Uczennica naszej szkoły  Milena Plewa klasa I c , zdobyła II miejsce w konkursie wiedzy. Kolejną konkurencją była prezentacja multimedialna, która dotyczyła hasła Olimpiady. Jak co roku i tym razem chęć udziału w tej konkurencji zgłosiła bardzo duża liczba uczniów. Po eliminacjach klasowych, a następnie szkolnych do konkursu wybrana została prezentacja Moniki Skarzyńskiej. Prezentacje z ramienia szkoły swoją opieką objęła Pani Agnieszka Pragacz. Monika zajęła II miejsce w punktacji ogólnej.
    Olimpiada „Szkół Promocji Zdrowia” to również zmagania sportowe. Młodzież wzięła udział w pięciu konkurencjach sprawnościowych. Przygotowaniem młodzieży do rywalizacji zwinnościowych zajęli się nauczyciele wychowania fizycznego II LO.  Do nich zaliczymy Panie Martę Sobczak i Justynę Trzeciak  Samluk oraz pana Pawła Czartoryskiego. Zmagania sportowe dotyczyły toru przeszkód, biegu  ze skakanką w parach, skoku  w dal, rzutu piłką do kosza oraz  zagrywki piłką  siatkową.
    Na tym nie koniec zmagań. Najważniejsza konkurencja to pierwsza pomoc przedmedyczna. Przygotowania do tej konkurencji rozpoczęły się na początku maja podczas kursu z pierwszej pomocy przedmedycznej organizowanego w ramach współpracy z Meditrans Ostrołęka. Zakład ten reprezentował ratownik medyczny pan Kamil Budny, który już po raz trzeci wraz z Panią Beatą Żebrowską opiekunem medycznym programu „SzPZ” oraz Panią Grażyną Żebrowska pielęgniarką pracującą w SOR z IP merytorycznie i praktycznie prowadzili zajęcia z tego zakresu. Młodzież miała możliwość odbycia zajęć również na terenie stacji pogotowia ratunkowego.  Kolejnym etapem przygotowania były zajęcia z ratownictwa wodnego na basenie  oraz zajęcia w Państwowej Straży Pożarnej. Za możliwość odbycia tych zajęć młodzież serdecznie dziękuje.
    Corocznie każda ze szkół przedstawia swoją część artystyczną. W tym roku naszą szkołę reprezentowała grupa dziewcząt w układzie tanecznym, który był przygotowany pod kierunkiem Pani Katarzyny Orlickiej. Dziewczęta zebrały gromkie brawa za swój jakże energiczny występ. Podsumowując tegoroczna Olimpiada już przeszła do historii, a zdobycie I miejsca w ogólnej punktacji jeszcze bardziej motywuje młodych ludzi do pracy. Za przygotowanie do Olimpiady serdecznie dziękuje Koordynator programu zarówno wszystkim nauczycielom, dyrekcji  a przede wszystkim samym uczniom za wspaniałą postawę i zaangażowanie. Już za rok następna  XV Olimpiada, a gospodarzem jest Ostrołęka. II miejsce zdobyła Szkoła z Radomia , a III z Ciechanowa. Dziękujemy za wspaniałą rywalizację.
    Relacje przygotował koordynator programu „Szkoła Promocji Zdrowia” - Beata Samorajska
 
 


Zmieniony: Czwartek, 05 Czerwiec 2014 10:55
 
Kwiecień - miesiącem kultury zdrowotnej
Czwartek, 15 Maj 2014 13:31
Dnia 29 kwietnia 2014r. w naszej szkole odbyła się akcja promująca zdrowy styl życia. Chętni mogli między innymi zmierzyć ciśnienie, obliczyć wskaźnik BMI oraz skosztować zdrowej żywności. Akcję pod hasłem "Kwiecień - miesiącem kultury zdrowotnej" przygotowały i przeprowadziły klasy 2e i 1c we współpracy ze Szkołą Promocji Zdrowia.
Zmieniony: Czwartek, 05 Czerwiec 2014 10:53
 
Program Szkoły Promocji Zdrowia (2012/13)
Wtorek, 17 Grudzień 2013 12:56
Program "Szkoła Promocji Zdrowia" działający przy Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Ostrołęce i II LO im. C. K. Norwida w Ostrołęce  finansowany jest w całości ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.
Koordynatorem  programu jest mgr Beata Samorajska, a opiekunem medyczny programu mgr Beata Żebrowska.
W roku szkolnym 2012/2013 w Programie "Szkoła Promocji Zdrowia" uczestniczy 96 uczniów klas o profilu biologiczno-chemicznym z promocją zdrowia.
Z ramienia szkoły wychowawcami klas są:
- klasa I c pani Agnieszka Pragacz,
- klasa II c pani Emilia Lewandowska,
- klasa III c pani Ewa Dylewska.
Program "Szkoła Promocji Zdrowia"  jest projektem długofalowym. Jego zasadniczym celem jest promocja zdrowego stylu życia, ze szczególnym uwzględnieniem edukacji zdrowotnej. Autorzy programu założyli, że jego realizacja pozwoli wśród młodzieży upowszechniać wiedzę na temat prozdrowotnego stylu życia, kształtować odpowiedzialność za własne postępowanie wobec świata, przyrody ożywionej i nieożywionej, oraz samego siebie i innych ludzi.
Młodzież "Szkoły Promocji Zdrowia"  realizując program podejmuje konkretne praktyczne działania na rzecz innych ludzi (opieka nad ludźmi chorymi, starymi i niepełnosprawnymi, udzielanie pierwszej pomocy), kształtuje umiejętności własnego rozwoju fizycznego, psychicznego i intelektualnego oraz pozytywnej jego stymulacji.
Cele programu: upowszechnianie wiedzy na temat prozdrowotnego stylu życia, kształtowanie umiejętności rozumienia własnego rozwoju fizycznego, psychicznego i intelektualnego oraz pozytywnej stymulacji własnego rozwoju, kształtowanie odpowiedzialności za własne postępowanie wobec świata, przyrody ożywionej i nieożywionej, samego siebie i innych ludzi, podejmowanie praktycznych działań na rzecz innych ludzi (opieka nad ludźmi chorymi, starymi, niepełnosprawnymi) oraz ochrony środowiska, rozwijanie postawy humanistycznej i badawczej uczniów, twórczości, pomysłowości, samodzielności w działaniu oraz wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka poprzez promowanie m.in. idei wolontariatu, kształtowanie umiejętności paramedycznych, upowszechnianie wiedzy o prawach pacjenta, idei "otwartego szpitala", rozwijanie zainteresowań ekologią, polityką społeczną i zdrowotną, medycyną, pogłębianie i integracja wiedzy pod kątem wymagań na egzaminach wstępnych na uczelniach medycznych.
Zajęcia odbywają się w blokach 90 min. raz w tygodniu w Szpitalu w formie wykładów, dyskusji panelowych i warsztatów. Wykłady wzbogacone są o ćwiczenia praktyczne i pokaz filmów tematycznych, który prowadzi fachowy personel medyczny Szpitala - lekarze, magistrowie pielęgniarstwa, magistrowie pedagogiki w zakresie edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia, magistrowie analityki medycznej, psycholodzy, dietetycy, fizjoterapeuci. W ramach zajęć młodzież zwiedza oddziały, zakłady i pracownie szpitalne wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt medyczny.
Uczniowie uczestniczą w: wycieczkach edukacyjno- krajoznawczo- przyrodniczych: (Białowieski Park Narodowy, Ogród Botaniczny w Powsinie, Kompleks Pałacowo-Parkowy w Szczawinie, Park Knieja), których celem jest zachęcanie uczniów do aktywnego wypoczynku (piesze wycieczki, podchody w lesie) oraz do poznawania przyrody w niezmienionym, naturalnym środowisku.
Elementem edukacyjnym wycieczek jest zwiedzanie zakładów opieki zdrowotnej na terenie całej Polski prowadzących rozbudowaną działalność specjalistyczną w danym zakresie np. Zakład dla Niewidomych w Laskach, Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach, Zakłady leczenia uzależnień, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Czarni Myszynieckiej, Instytut Energii Atomowej w Świerku, itp.
Młodzież czynnie uczestniczy w Olimpiadach Szkół Promocji Zdrowia organizowanych raz w roku w kolejnych miastach realizacji programu - Ostrołęka, Radom, Warszawa, Siedlce, Ciechanów, Płock.
Uczniowie programu aktywnie włączają się w życie szpitala poprzez uczestnictwo w akcjach z okazji "Międzynarodowego Dnia Dziecka" i "Mikołajek".
Młodzież współpracuje ze stowarzyszeniami użytku publicznego na rzecz społeczności lokalnej (Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom Chorym "Chore Dziecko", Stowarzyszenie NFOZ, Stowarzyszenie Pielęgniarek i Położnych Na Rzecz Promocji Zawodu i Praw Kobiet "Oaza", Meditrans Ostrołęka, Miejską Komendą Policji w Ostrołęce) biorąc udział w akcjach prozdrowotnych. Podczas organizowanych akcji na terenie miasta i szpitala dokonuje pomiarów ciśnienia tętniczego krwi, masy ciała i wzrostu wyliczając wskaźnik BMI, rozdaje ulotki promujące życie bez nałogów, prowadzi czynną edukację w zakresie zdrowego stylu życia.
W trakcie prowadzenia wykładów wykorzystywany jest sprzęt zakupiony na potrzeby Szkoły Promocji Zdrowia (fantomy, rzutnik multimedialny, rzutnik pism, ekran, tablice anatomiczne itp.). Uczniowie mają stały dostęp do Internetu o tematyce medycznej i przyrodniczej. Młodzież korzysta również ze zbiorów bibliotecznych Szkoły Promocji Zdrowia oraz prenumerowanych czasopism.
Program "Szkoła Promocji Zdrowia"  powstał w 1999 z inicjatywy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie.
W 2012 roku to już XIII edycja realizacji tego programu. Głównym zamierzeniem Programu "Szkoła Promocji Zdrowia"  jest przybliżenie młodzieży wiedzy z zakresu promocji zdrowia, upowszechnianie wiedzy na temat prozdrowotnego stylu życia, kształtowanie odpowiedzialności za własne zdrowie oraz odpowiedzialności za własne postępowanie wobec środowiska oraz innych ludzi.
Zajęcia w "Szkole Promocji Zdrowia"  prowadzone są według programu przedmiotu, który ściśle koresponduje z programem ogólnym klasy biologiczno-chemicznej. Nauczanie przedmiotu jest pomyślane jako rozszerzenie wiedzy zdobywanej w trakcie zajęć w szkole z biologii, chemii i fizyki.
Jednym ze stałych elementów działania edukacyjno – wychowawczego programu "Szkoła Promocji Zdrowia"  są Olimpiady Szkoły Promocji Zdrowia, które wpisały się na stałe do realizacji programu. Początkowo Olimpiady służyły ocenie skuteczności edukacyjno – wychowawczej tej inicjatywy. Podczas imprezy młodzież miała okazję zaprezentować wysoki poziom wiedzy w zakresie promocji zdrowia, zdobytej w szkole a także rywalizować w konkurencjach sportowych. W konsekwencji Olimpiady Szkół Promocji Zdrowia przyczyniły się do zintegrowania młodzieży regionu, a poprzez udział dużej liczby uczniów i dorosłych również przyczyniły się do edukacji zdrowotnej społeczeństwa.
W chwili obecnej na terenie Mazowsza istnieje sześć Szkół Promocji Zdrowia, funkcjonujących przy zakładach opieki zdrowotnej, dla których organem założycielskim jest Samorząd Województwa Mazowieckiego tj.:
- Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie,
- Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce,
- Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku,
- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Radomiu,
- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Siedlcach,
- Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej św. Anny Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Warszawie.
Z życia uczniów programu „Szkoła Promocji Zdrowia” w roku szkolnym 2012/2013.
1. Spotkanie integracyjne
Dnia 20 września 2012 roku klasa I „c” z  wychowawcą panią Agnieszką Pragacz wzięła udział w spotkaniu integracyjnych, które zorganizowano celem zapoznania się uczniów z nauczycielami promocji zdrowia oraz poznaniu siebie. Aby pokazać młodym ludziom w jaki sposób aktywnie można spędzać czas zaproszono ich do parku „Knieja”, gdzie młodzież za zgodą rodziców chodziła po linkach w tzw. parku linowym oraz grała w grę zwaną paintball.
2. Wycieczka do Dąbek koło Mławy
 10 października 2012 roku w ramach zajęć z tematyki o niepełnosprawności uczniowie klasy II „c”  wraz z wychowawcą panią Emilią Lewandowską odwiedzili Ośrodek Rehabilitacyjny dla chorych na SM w Dąbkach koło Mławy. Jeden z uczniów po wizycie napisał: „ ten wyjazd uświadomił mi kilka ważnych kwestii w życiu. Po pierwsze: walczyć z niepowodzeniami i jak się nie poddawać. Po drugie jak  z uśmiechem przechodzić przez problemy, cieszyć się z każdego dnia i z każdego miłego gestu ze strony drugiego człowieka”.
3. Wycieczka do Lasek
15 października 2012 roku uczniowie klasy I „c” odwiedzili Ośrodek dla Niewidomych w Laskach koło Warszawy. Celem wyjazdu było pokazanie młodym ludziom, iż można żyć, pracować, uczyć się jak również spełniać swoje pasje będąc niewidomym.
4. Wykład edukacyjny z zagadnień HIV/AIDS
25 października 2012 roku w nowej Sali konferencyjnej szpitala w Ostrołęce odbyło się spotkanie w przedstawicielem Fundacji Ress Humane dotyczące profilaktyki HIV/AIDS. W spotkaniu wzięli udział uczniowie programu wraz z wychowawcami. Młodzież była bardzo zainteresowana powyższą tematyką jak również zadawała mnóstwo pytań. Pan Roman Ratoszyński przywiózł ze sobą ulotki, broszurki jak również czerwone kokardki jako symbol z osobami chorymi na AIDS.
5.Akcja profilaktyczna dla społeczności lokalnej
Dnia 31 października 2012 w ramach współpracy ze szpitalem młodzież programu wzięła udział w akcji profilaktycznej dla społeczności lokalnej, podczas której wykonywała pomiary ciśnienia tętniczego krwi, tętna, wyznaczała wskaźnik BMI z wagi i wzrostu osób zainteresowanych. Akcja w ramach profilaktyki raka piersi cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród osób odwiedzających w tym dniu szpital.
6. Wycieczka do Świerku
7 listopada 2012 roku część klasy III „c” wraz z wychowawcą panią Ewą Dylewską i pielęgniarką panią Grażyną Żebrowską wzięła udział w zajęciach zorganizowanych w Instytucie Energii Atomowej w Świerku. Młodzież uczestniczyła w wykładach dotyczących promieniotwórczości oraz zwiedziła reaktor Maria.
7.Wyjazd do Monaru w Wyszkowie
 Tego samego dnia tj. 7 listopada uczniowie klasy II „c” wraz z wychowawcą klasy panią Emilią Lewandowską i opiekunem medycznym programu „SzPZ” panią Beatą Żebrowską odwiedzili Monar w Wyszkowie. Ta coroczna wizyta w Ośrodku leczenia osób uzależnionych daje możliwość przedstawienia młodzieży coraz to nowych przypadków osobowych. W czasie spotkania z osobami uzależnionymi uczniowie dowiadują się nie tylko o samym uzależnieniu i sposobie walki z nim, ale również poznają koleje życia osób tam mieszkających.
8. ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA TYTONIU
15 listopada 2012 roku  młodzież programu „Szkoła Promocji Zdrowia” spędziła inaczej niż każdy dzień zajęć lekcyjnych. W związku z przypadającym corocznie w trzeci czwartek listopada Światowym Dniem Rzucania Palenia Tytoniu w Sali Widowiskowo-Sportowej  przy ulicy Traugutta odbyła się akcja profilaktyczna mająca na celu propagowanie życia wolnego od nałogów, młodości wolnej od tytoniu,  zdrowego stylu odżywiania pt: „zamiast dymka witaminka”. Do tegorocznej akcji koordynator programu „SzPZ” zaprosił inne funkcjonujące na terenie naszego miasta instytucje. Współudział w akcji potwierdzili: Komenda Miejska Policji w Ostrołęce, Mazowiecki Szpital Specjalistyczny, Stowarzyszenie Pielęgniarek i Położnych „ Oaza”, Stowarzyszenie NFOZ, Miejski Komitet do Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i nauczyciele i dyrekcja z II LO w Ostrołęce. Całą akcję, do której zaproszono młodzież wszystkich ostrołęckich liceów poprowadziła pani pedagog szkoły podstawowej nr 5   - Agnieszka Kornaga-Bałdyga.
 Do udziału w akcji włączyli się również przedstawiciele Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego oraz Dyrekcja Szpitala w Ostrołęce. Patronat honorowy nad akcją objął Prezydent Miasta Ostrołęka Pan Janusz Kotowski.
Dla uczestników spotkania przygotowano wiele atrakcji:  od konkursu plastycznego pt: „Uzależnienie – pułapka mojego życia” poprzez quiz antynikotynowy i testy wiedzy o uzależnieniach od narkotyków i alkoholu  do badań diagnostycznych i edukacji żywieniowej.
Do konkursu plastycznego przystąpiło ponad 60 osób, spośród których komisja wyłoniła 3 najlepsze prace.     
I miejsce, Paula Gąska – kl. II  c
II miejsce, Klaudia Zabielska – kl. I c
III miejsce, Sandra Bacławska – kl. I c
Quiz antynikotynowy zorganizowano w kategorii drużyn poszczególnych klas.
1.Drużyna kl. II c – Aldona Kordek,Klaudia Pianko,Asia Kowalczyk.
2.Drużyna kl. III c – Justyna Tercjak,Agata Rutkowska,Hanna Kulas.
3.Drużyna kl. I c – Katarzyna Suchecka,Klaudia Łada,Natalia Kowalczuk.
Oprócz tych zmagań przeprowadzono dwa testy wiedzy, do których przygotowywały się osoby z klas promocji zdrowia.
Test wiedzy dotyczący uzależnień od alkoholu – nagrodzeni uczniowie:
1.Dominika Bączek – kl. III c
2.Monika brzózka – kl. III c
3.Małgorzata Zera – kl. I c
Test wiedzy dotyczący uzależnień od narkotyków – nagrodzeni uczniowie:
1.Izabela Bałon – kl. III c
2.Natalia Duch – kl. I c
3.Emilia Szklarczyk – kl. II c
Wszystkie wymienione osoby otrzymały nagrody ufundowane przez Prezydenta Miasta Pana Janusza Kotowskiego.
Spośród badań profilaktycznych największą popularnością wśród młodzieży cieszyło się badanie tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Uczniowie, którzy poddawali się badaniu otrzymywali balon o odpowiedniej kolorystyce. Dla osób, którym podczas badania  zaświeciło się zielone światełko, przypadał w udziale  błękitny balon, a w środku karteczka z płucami osoby niepalącej. Natomiast, osobom, u których podczas badania stwierdzono tlenek węgla w wydychanym powietrzu wręczano szary balon z karteczką w środku pokazującą płuca palacza.
Ale to nie wszystkie atrakcje, które w tym dniu się odbyły. Policjanci z KMP w Ostrołęce przygotowali dla uczniów alkogogle. Każdy mógł sprawdzić jak omija się pachołki idąc pod wpływem alkoholu, jak również sprawdzić swoją sprawność  na  symulatorze  jazdy motocyklem.
Dla młodych ludzi  w ramach profilaktyki  zagrali: Wojciech Dudkowski i Adam Wołosz.
Pomiędzy poszczególnymi częściami akcji piosenki śpiewali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Ostrołęce.
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się edukacja żywieniowa, którą przedstawiali dietetycy pracujący w szpitalu. Sam wzór koszulek, które mieli na sobie już obrazował o zależnościach wynikających ze sposobu żywienia.
Wszystkim uczestnikom spotkania serdecznie dziękuję. Zapraszam ponownie do wzięcia udziału w kolejnych akcjach organizowanych dla społeczności szkolnej na terenie naszego miasta. Koordynator programu Beata Samorajska.
9. Szkolny konkurs HIV/AIDS
Corocznie 1 grudnia obchodzony jest jako Światowy  Dzień Walki z AIDS. Chcąc zasygnalizować jak ważny jest to problem globalny, jak wiele niesie za sobą problemów społecznych oraz jak ważna jest profilaktyka, uczniowie programu „Szkoła Promocji Zdrowia” wzięli udział w konkursie wiedzy o HIV/AIDS.  W tym roku konkurs ten został przeprowadzony 3 grudnia 2012 roku.
Ten  konkurs poprzedzony był cyklem spotkań z tych zagadnień i miał na celu zmobilizowanie młodych ludzi do podjęcia działań mających zapobieganie temu zjawisku.
Konkurs odbył się w tym samym czasie we wszystkich klasach należących do programu.
Test wiedzy zawierał pytania zarówno otwarte jak i zamknięte i miał na celu wyłonienie uczniów o największym poziomie wiedzy z tego zakresu.
Ogłoszenie wyników nastąpiło 5 grudnia w sali gimnastycznej II LO w obecności dyrekcji szkoły. Nagrody, które ufundowane zostały przez Prezydenta Miasta otrzymali:
- Tomasz Kozłowski z klasy II c za zajęcie I miejsca,
- Magdalena Modzelewska z klasy III c za II miejsce oraz
- Katarzyna Suchecka z klasy III c za III miejsce.
Korzystając z okazji zbliżających się Mikołajek Koordynator programu rozdał uczniom słodycze  z życzeniami dużo prezentów w dniu następnym.
Natomiast 3 grudnia 2012 roku na terenie Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego odbyła się akcja profilaktyczna dla społeczności lokalnej, w trakcie której młodzież wykonywała pomiary ciśnienia i tętna oraz określała wagę pacjentów i wzrost wyliczyć wskaźnik BMI.
 W tym samym czasie pielęgniarki pracujące w programie „Sz.P.Z” wraz z panią Elizą Gołębiewską mierzyła pacjentom trójglicerydy, cholesterol oraz cukier, a pozostali uczniowie klasy I „c” rozdawali na terenie szpitala ulotki informacyjne na temat HIV/AIDS. W tym dniu na terenie szpitala ustawiono plakaty związane z tematyką akcji.
10. Mikołajki na Oddziale Dziecięcym.
6 grudnia 2012 roku jak co roku uczniowie klasy II c wzięli czynny udział w akcji mikołajkowej organizowanej dla dzieci chorych leczonych w ostrołęckim szpitalu. Co roku młodzież przygotowuje szereg zabaw dla dzieci, aby w tym szczególnym dniu umilić pobyt pomiędzy zabiegami.
W tym roku jak zawsze była gitara, zabawy, upominki, prawdziwy mikołaj z długą siwą brodą oraz pani „kurpianka”, która uczyła wykonywać ozdoby choinkowe z bibułki, szyszek i słomy. Nie obyło się bez pysznego tortu. Szybko minął czas, a dzieci choć na chwilę zapomniały o chorobie.
11. Spotkanie wigilijne klasy III c
19 grudnia 2012 roku w ramach zajęć modułu VIII – żywienie; spożywanie posiłków, pora i  miejsce,  Koordynator programu wraz z dietetykiem panią Agatą Szczepanek przedstawili zwyczaje żywieniowe należące do okresu świąt Bożego Narodzenia. Wspólne życzenia, kolędowanie i polska tradycyjna kapusta wigilijna umiliła ten przedświąteczny czas.
12. Choinka dla dzieci.
12 stycznia 2013 roku młodzież klasy II „c” wzięła udział w zabawie choinkowej zorganizowanej przez rady dwóch osiedli naszego miasta. Uczniowie przygotowali wspólne zabawy dla maluchów jak również zadbali  o rodziców. Osobom dorosłym wykonywano pomiary ciśnienia krwi, obliczano wskaźnik BMI, przeprowadzono edukację żywieniową. Natomiast dzieciom zapewniono wspólną zabawę wykonując figurki z balonów, malując twarze oraz prowadząc konkurs plastyczny. Wszyscy świetnie się bawili.
Zmieniony: Piątek, 03 Styczeń 2014 14:12
 
« PoczątekPoprzednia12345NastępnaOstatnie »

Strona 2 z 5