Czytanie Norwida 2015
Wtorek, 09 Czerwiec 2015 13:03

Dnia 9 czerwca 2015 roku w naszej szkole odbyła się piąta edycja akcji CZYTANIE NORWIDA. Na tegoroczne spotkanie z twórczością naszego Patrona zaproszenie przyjęli goście:

pan Krzysztof Parzychowski - Wicestarosta Zarządu Powiatu w Ostrołęce,

pani Jadwiga Dudek - Kierownik Hospicjum Domowego Caritas w Ostrołęce,

pani Maria Rochowicz - poetka, autorka tomików wierszy Cud zrozumienia oraz Ja, trzcina na wietrze,

ksiądz Tomasz Dobkowski - wikariusz parafii pw. NNMP w Ostrołęce oraz nauczyciel religii w naszym liceum.

Kwiaty oraz list z podziękowaniami za zaproszenie przysłała również nieobecna na uroczystości pani Magdalena Domurad - nauczycielka języka polskiego w ZSZ Nr 3 w Ostrołęce, poetka, autorka tomików wierszy Lapidaria oraz Niepoukładane.

Tegorocznemu spotkaniu towarzyszyły słowa Cypriana Kamila Norwida: "Albowiem masz być piórem nie przesiąkłym wodą...."

Goście zaprezentowali wybrane utwory naszego Patrona i podzielili się refleksjami na ich temat. Jako pierwszy wystąpił pan Krzysztof Parzychowski i przeczytał wiersz Marionetki. Stwierdził, iż w tym utworze Norwid przypomina, co stanowi o wartości i godności człowieka. Pani Jadwiga Dudek zaprezentowała utwór Tobie - Umarły, te poświęcam pieśni i podkreśliła, iż tematyka wiersza jest ściśle związana z jej pracą w hospicjum oraz służbą drugiemu człowiekowi. Do obcowania z poezją Norwida zachęcała młodzież pani Maria Rochowicz, podkreślając, iż jest to poezja prowadząca do głębi, do tajemnicy życia. Zaprezentowała fragment listu Do Bronisława Z.  Ksiądz Tomasz Dobkowski przeczytał wiersz Modlitwa i docenił odwagę Norwida, który nie bał się otworzyć swego serca i przemawiać do Boga.

Gościom serdecznie dziękujemy, że zechcieli towarzyszyć nam w spotkaniu z twórczością Cypriana Kamila Norwida!

Uroczystość prowadzili Izabela Kuligowska (Ig) i Rafał Grzyb (If), a urozmaiciły ją muzyczne występy uczniów. Wikotria Bolc (IIe) wykonała utwór Fryderyka Szopena, Daria Dudziak (Ie) zaśpiewała utwór Norwida Moja ojczyzna, Barbara Dzierlatka (Ib) przy akompaniamencie Bartłomieja Bemowskiego (Id) zaśpiewała Pieśń do ziemi naszej.

Spotkanie przygotowały: p. Joanna Banaszek i p. Anastazja Dzwonnik-Załęska z klasami If i Ig.

Podczas akcji CZYTANIE NORWIDA wręczono nagrody w międzyszkolnych konkursach poświęconych twórczości Patrona: fotograficznym i plastycznym.  Oba cieszyły się dużym zainteresowaniem - wpłynęło około 40 prac. Rozstrzygnięcie konkursów nastąpiło 8 czerwca. W skład jury weszły: pani Iwona Kowalczyk - plastyk, pani Irena Łoniewska - plastyk oraz pani Jolanta Góralska - fotograf (pracownicy GALERII OSTROŁĘKA).

Przedstawiamy wyniki:

KONKURS PLASTYCZNY OBRAZ INSPIROWANY WIERSZEM FORTEPIAN SZOPENA

1. miejsce: Michał Dobek (II LO im. C. K. Norwida w Ostrołęce)
2. miejsce: Monika Jaksina (III LO w Ostrołęce)
3. miejsce Michał Skurzewski (I LO im. C. K. Norwida w Wyszkowie)

WYRÓŻNIENIA:
- Edyta Kaliszewska (II LO im. C. K. Norwida w Ostrołęce)
- Adrian Brzuzy (II LO im. C. K. Norwida w Ostrołęce)

KONKURS FOTOGRAFICZNY ZDJĘCIE / CYKL ZDJĘĆ INSPIROWANYCH JEDNYM ZE WSKAZANYCH UTWORÓW NORWIDA

1. miejsce: Edyta Kaliszewska (II LO im. C. K. Norwida w Ostrołęce)
2. miejsce: Natalia Rybińska (II LO im. C. K. Norwida w Ostrołęce)
3. miejsce: Paulina Witkowska (II LO im. C. K. Norwida w Ostrołęce)

WYRÓŻNIENIA:
- Oliwia Książak (I LO im. C. K. Norwida w Wyszkowie)
- Klaudia Tyc (II LO im. C. K. Norwida w Ostrołęce)

Nagrody ufundowane zostały przez Miasto Ostrołęka, Prezydenta - pana Janusza Kotowskiego oraz sklep internetowy plik24.pl.

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursach i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji za rok.

Zwycięzcom, osobom wyróżnionym oraz ich opiekunom serdecznie gratulujemy!

Organizatorzy: p. Joanna Banaszek, p. Agnieszka Wołosz.

Zmieniony: Poniedziałek, 22 Czerwiec 2015 07:30