15 Olimpiada szkół promocji zdrowia
Piątek, 29 Maj 2015 13:17

29 maja 2015 roku na Hali Widowiskowo-Sportowej im. Arkadiusza Gołasia w Ostrołęce odbyła się XV Jubileuszowa Olimpiada Szkół Promocji Zdrowia pt: „Podziel się życiem”.
Tegoroczna olimpiada zorganizowana została  przez II LO im. C. K. Norwida i Mazowiecki Szpital Specjalistyczny. Fundusze na organizację pochodziły ze środków Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie oraz współorganizatorów i sponsorów.
Olimpiada Szkół Promocji Zdrowia składała się z kilku etapów. Pierwszym był  konkurs wiedzy dotyczący hasła przewodniego olimpiady. W bieżącym roku hasło dotyczyło idei transplantologii, a konkurs poprzedzony był wykładem przeprowadzonym przez przedstawicieli Poltransplantu. Pierwszy szkolny etap wiedzy przeprowadzono 14 maja  2015r. w poszczególnych placówkach należących do programu SzPZ, a więc w Ciechanowie, Ostrołęce, Płocku, Radomiu, Siedlcach i Warszawie.
Do etapu drugiego (finału) zakwalifikowało się po pięciu uczniów z każdej szkoły. 25 maja 2015 roku finaliści spotkali się w Urzędzie Marszałkowskim w Warszawie celem przeprowadzenia II etapu konkursu. Na podstawie protokołu sędziowskiego, sporządzonego po pisemnym sprawdzeniu wiedzy wyłoniono sześciu laureatów.
I miejsce  zdobyła ( po podliczeniu punktów I i II etapu) – Aleksandra Staręga ze Szkoły Promocji Zdrowia w Siedlcach
II miejsce – Karolina Pędzich – Szkoła Promocji Zdrowia w Ostrołęce
III miejsce – Kacper Nowakowski – Szkoła Promocji Zdrowia w Płocku
IV miejsce – Bartosz Gralewski  - Szkoła Promocji Zdrowia w Płocku
V miejsce – Joanna Kucharska – Szkoła Promocji Zdrowia w Warszawie
VI miejsce – Inga Kicior – Szkoła Promocji Zdrowia w Radomiu.
W drugim etapie konkursu wiedzy maksymalną ilość punktów uzyskała Karolina Pędzich.

Kolejną częścią Olimpiady był konkurs ogłoszony przez Departament Zdrowia i Polityki Społecznej na spot  telewizyjny  dotyczący idei transplantologii.
W konkursie wzięło udział sześć spotów, które spełniło kryteria regulaminu.
Komisja powołana przez Panią dyrektor Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej wyłoniła trzy miejsca:
I miejsce zdobył spot telewizyjny, którego autorem jest młodzież Szkoły Promocji Zdrowia w Ciechanowie;
II miejsce – Szkoła Promocji Zdrowia z Ostrołęki;
III miejsce – Szkoła Promocji Zdrowia z Warszawy.
Nagrody za powyższe miejsca  dla szpitali zostały wręczone podczas Olimpiady w Ostrołęce.

Olimpiadę rozpoczął uroczysty przemarsz reprezentacji, podczas którego zostały przedstawione działania poszczególnych szkół, a następnie oficjalne otwarcie przez dyrekcję szpitala, szkoły i władz miasta.
Rozpoczęła się wspólna zabawa i rywalizacja.
Pierwszą konkurencją było udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej, w której wzięły udział zespoły  dwuosobowe  z każdej szkoły.
Na podstawie protokołu sędziowskiego, sporządzonego przez pracowników "Meditrans" Ostrołęka, klasyfikacja szkół wyglądała następująco:
I miejsce - Szkoła Promocji Zdrowia w Radomiu;
II miejsce  - Szkoła Promocji Zdrowia w Ostrołęce;
III miejsce – Szkoła Promocji Zdrowia z Płocka;
IV miejsce – Szkoła Promocji Zdrowia z Warszawy;
V  miejsce – Szkoła Promocji Zdrowia z  Ciechanowa;
VI miejsce – Szkoła Promocji Zdrowia z Siedlec.
Była to pierwsza konkurencja zaliczana do ogólnej klasyfikacji. Następnie przystąpiono do pięciu konkurencji sportowych.  W każdej konkurencji  brały udział zespoły dziesięcioosobowe, a czas pomiędzy nimi wypełniały występy artystyczne i wspólna zabawa wszystkich uczestników.
 O godzinie 13.15 doszło do nieprzewidzianego zdarzenia dla młodzieży biorącej udział w Olimpiadzie,do ewakuacji spowodowanej zagrożeniem pożarowym. W tym samym czasie na zewnątrz budynku miał miejsce wcześniej zaplanowany wypadek drogowy, w którym udział wzięły wszystkie służby ratownicze naszego miasta. Pokaz służb ratowniczych trwał 15 minut, po czym przystąpiono do kontynuacji konkurencji sportowych.  Zmagania sprawnościowe zakończono specjalnym torem przeszkód dla opiekunów medycznych w ramach konkurencji niespodzianki.
Opiekunowie medyczni mieli pokonać tor przeszkód w autogooglach ( okularach odzwierciedlających stan po spożyciu alkoholu). Konkurencja ta nie liczona była do ogólnej klasyfikacji.
Po podsumowaniu konkurencji pierwszej pomocy przedmedycznej i konkurencji sportowych  wręczono  puchary w obecności gości z Urzędu Marszałkowskiego. Klasyfikacja ogólna szkół przedstawia się w sposób następujący:
VI miejsce - Szkoła promocji Zdrowia Warszawa;
V miejsce – Szkoła Promocji Zdrowia Płock;
IV miejsce – Szkoła Promocji Zdrowia  Ciechanów;
III miejsce – Szkoła Promocji Zdrowia Siedlce;
II miejsce – Szkoła Promocji Zdrowia Radom;
I miejsce – Szkoła Promocji Zdrowia Ostrołęka.
Nie obyło się bez podziękowań dla nauczycieli, opiekunów medycznych i koordynatorów.
Na zakończenie wspólnej zabawy podzielono  tort dla wszystkich uczestników oraz odtańczono wspólną belgijkę.
Do zobaczenia za rok w Ciechanowie!
Koordynator programu Szkoły Promocji Zdrowia
Beata Samorajska