XIV Olimpiada Szkół Promocji Zdrowia
Środa, 04 Czerwiec 2014 07:53
    XIV Olimpiada Szkół Promocji Zdrowia już za nami. 30 maja w Zielonce  pod Warszawą odbyły się kolejne   już zmagania młodzieży realizującej program „Szkoła Promocji Zdrowia”.  Cała Olimpiada składa się z kilku części. Pierwsza to Olimpiada wiedzy. Tegoroczna Olimpiada  dotyczyła zdrowia psychicznego i przebiegała pod hasłem „Uzależnij się od szczęścia”. Przygotowania rozpoczęły się w kwietniu wykładem przygotowanym przez zespół lekarzy i psychoterapeutów ze szpitala psychiatrycznego w Tworkach.  14 maja na terenie II LO odbył się pierwszy etap wiedzy dotyczący zdrowia psychicznego, na podstawie którego pięć osób z najwyższą liczbą punktów zakwalifikowało się do finału. Finał odbył się 26 maja w Urzędzie Marszałkowskim w Warszawie. Uczennica naszej szkoły  Milena Plewa klasa I c , zdobyła II miejsce w konkursie wiedzy. Kolejną konkurencją była prezentacja multimedialna, która dotyczyła hasła Olimpiady. Jak co roku i tym razem chęć udziału w tej konkurencji zgłosiła bardzo duża liczba uczniów. Po eliminacjach klasowych, a następnie szkolnych do konkursu wybrana została prezentacja Moniki Skarzyńskiej. Prezentacje z ramienia szkoły swoją opieką objęła Pani Agnieszka Pragacz. Monika zajęła II miejsce w punktacji ogólnej.
    Olimpiada „Szkół Promocji Zdrowia” to również zmagania sportowe. Młodzież wzięła udział w pięciu konkurencjach sprawnościowych. Przygotowaniem młodzieży do rywalizacji zwinnościowych zajęli się nauczyciele wychowania fizycznego II LO.  Do nich zaliczymy Panie Martę Sobczak i Justynę Trzeciak  Samluk oraz pana Pawła Czartoryskiego. Zmagania sportowe dotyczyły toru przeszkód, biegu  ze skakanką w parach, skoku  w dal, rzutu piłką do kosza oraz  zagrywki piłką  siatkową.
    Na tym nie koniec zmagań. Najważniejsza konkurencja to pierwsza pomoc przedmedyczna. Przygotowania do tej konkurencji rozpoczęły się na początku maja podczas kursu z pierwszej pomocy przedmedycznej organizowanego w ramach współpracy z Meditrans Ostrołęka. Zakład ten reprezentował ratownik medyczny pan Kamil Budny, który już po raz trzeci wraz z Panią Beatą Żebrowską opiekunem medycznym programu „SzPZ” oraz Panią Grażyną Żebrowska pielęgniarką pracującą w SOR z IP merytorycznie i praktycznie prowadzili zajęcia z tego zakresu. Młodzież miała możliwość odbycia zajęć również na terenie stacji pogotowia ratunkowego.  Kolejnym etapem przygotowania były zajęcia z ratownictwa wodnego na basenie  oraz zajęcia w Państwowej Straży Pożarnej. Za możliwość odbycia tych zajęć młodzież serdecznie dziękuje.
    Corocznie każda ze szkół przedstawia swoją część artystyczną. W tym roku naszą szkołę reprezentowała grupa dziewcząt w układzie tanecznym, który był przygotowany pod kierunkiem Pani Katarzyny Orlickiej. Dziewczęta zebrały gromkie brawa za swój jakże energiczny występ. Podsumowując tegoroczna Olimpiada już przeszła do historii, a zdobycie I miejsca w ogólnej punktacji jeszcze bardziej motywuje młodych ludzi do pracy. Za przygotowanie do Olimpiady serdecznie dziękuje Koordynator programu zarówno wszystkim nauczycielom, dyrekcji  a przede wszystkim samym uczniom za wspaniałą postawę i zaangażowanie. Już za rok następna  XV Olimpiada, a gospodarzem jest Ostrołęka. II miejsce zdobyła Szkoła z Radomia , a III z Ciechanowa. Dziękujemy za wspaniałą rywalizację.
    Relacje przygotował koordynator programu „Szkoła Promocji Zdrowia” - Beata Samorajska

Zmieniony: Czwartek, 05 Czerwiec 2014 10:55