Czytanie Norwida 2013
Piątek, 07 Czerwiec 2013 09:34

Zaproszeni goście czytali wybrane przez siebie utwory Norwida (wiersze, fragmenty prozy, dramatu czy poematu) i podzielili się osobistą interpretacją.
Jako pierwsza wystąpiła p. Dorota Czyż,  wybrała wiersz pt. „Nerwy”. Podkreśliła, że tekst jest uniwersalny i mimo, że powstał ponad 150 lat temu, to jego przesłanie jest aktualne również dziś.
P. Magdalena Kielewicz-Kaczyńska zinterpretowała wiersz pt. „W Weronie”.  Zaznaczyła, że właśnie ten utwór najbardziej ją zafascynował, kiedy pierwszy raz spotkała się w szkole  z poezją Cypriana Kamila Norwida.
Poeta Karol Samsel apelował do wszystkich, aby pamiętać, że Norwid nie jest tylko autorem „Vade-mecum”, ale także wielu dramatów, poematów, czy nowel włoskich. Zwrócił uwagę na fakt, że twórczość patrona naszej szkoły jest inna w porównaniu do twórczości  pozostałych wielkich polskich romantyków- A. Mickiewicza i J. Słowackiego. Karol Samsel przeczytał fragment XXIV pieśni z poematu „Quidam”.
Oryginalny sposób prezentacji wybranego przez siebie utworu zaproponował p. Tadeusz Grec, który wiersz pt. „Moja piosnka” przeczytał po kurpiowsku.
Uroczystość zakończył występ nauczyciela religii w naszej szkole- p. Krzysztofa Jankowskiego, który podzielił się refleksją na temat utworu pt. „Ewangelista”.
Spotkanie  urozmaiciły występy uczniów naszej szkoły, którzy podjęli się m.in. trudnej sztuki recytacji: Marta Denkiewicz z klasy II G zaprezentowała utwór pt. „Beatrix”, Sara Głosek z klasy              I F wyrecytowała wiersz pt. „Pieśń od ziemi naszej”. Ogromne wrażenie  na zebranych zrobiły występy poezji śpiewanej w wykonaniu Anity Gawryś (kl. II H) i Mateusza Gaska (kl. II A), którzy wykonali utwór pt. „Czemu” oraz Marzeny Opackiej i Rafała Dobrowolskiego, uczniów klasy I G, w utworze pt. „Marionetki”.
Niezwykły klimat spotkania tworzyła wystawa złożona z prac uczniów, którzy wzięli udział                   w fotograficznym i plastycznym międzyszkolnym konkursie dotyczącym sylwetki i twórczości Cypriana Kamila Norwida.

Zmieniony: Wtorek, 11 Czerwiec 2013 07:51