CZYTANIE NORWIDA 2024
Czwartek, 13 Czerwiec 2024 06:55

IMG 8385Piękno na to jest, by zachwycało – do pracy. Praca, by się zmartwychwstało. Te słowa Norwida były mottem kolejnej już edycji Czytania Norwida w II Liceum Ogólnokształcącym im. C. K. Norwida w Ostrołęce, która odbyła się 12 czerwca 2024 r.
W tym roku zaproszenie do udziału w naszej akcji przyjęli: Elżbieta Mierzejewska-Nicewicz – Wiceprezydent Miasta Ostrołęki, dr Łucja Lisiecka – profesor i Rektor Wyższej Szkoły Administracji Publicznej w Ostrołęce, Jacek Karczewski – Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce, Bogumiła Jarka – Dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Ostrołęki, dr Krzysztof Augustyniak – pracownik Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Renata Deptuła – nauczyciel języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 1 im. Stanisława Jachowicza w Ostrołęce oraz Grzegorz Zawrotny – nauczyciel religii w II LO. Nasi Goście zmierzyli się z niełatwą twórczością patrona szkoły. Podzielili się swoimi przemyśleniami na jej temat oraz własnymi doświadczeniami ze spotkania z twórczością poety.
Pani wiceprezydent Ostrołęki Elżbieta Mierzejewska-Nicewicz przeczytała wiersz C. K. Norwida pt. "Moja Piosnka ". Podzieliła się też swoimi refleksjami na temat emocji, które biją z każdej strofy tego utworu - są nimi ogromna tęsknota za utraconą ojczyzną i wolnością a także miłość i szacunek do Polski i Polaków. Bardzo mocno wybrzmiały też słowa o ogromnym szczęściu współcześnie żyjących, którzy mogą cieszyć się wolnością i żyć w czasach pokoju.
Pani profesor Łucja Lisiecka – rektor WSAP po przeczytaniu utworu C. K. Norwida pt. „Coś ty Atenom zrobił, Sokratesie” oraz fragmentu tragedii W. Szekspira pt. „Juliusz Cezar” podzieliła się refleksją, że jedyną rzeczą niepodlegającą zmianom są ludzkie emocje. Zmieniają się okoliczności i narzędzia, ale emocje pozostają takie same.
Pan Jacek Karczewski - dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce również wybrał utwór „Coś ty Atenom zrobił, Sokratesie”. W swojej wypowiedzi odniósł się do szacunku dla wielkich ludzi - często niedocenianych za życia bohaterów, którym dopiero po śmierci stawiamy pomniki. Niezwykle wzruszającym momentem było oddanie hołdu minutą ciszy śp. sierż. Mateuszowi Sitkowi, żołnierzowi Wojska Polskiego, który oddał swoje życie w obronie granic Naszej Ojczyzny.
Nie sposób odnieść się do wszystkich wystąpień, ale warto zauważyć, że łączyło je jedno - niezwykłość Norwida, jako poety i człowieka nierozumianego przez współczesnych, ale docenionego dopiero przez „późnych wnuków”. Aktualność Norwida kryje się w jego wierności najważniejszym ludzkim wartościom: wolności, prawdzie, sprawiedliwości, a także w sposobie ich przekazywania czytelnikowi – nigdy wprost, zawsze wymagając jego współudziału i myślowego wysiłku w dochodzeniu do prawd, które mają być nie tylko głoszone, ale również zrozumiane i realizowane w życiu każdego z nas.
Uroczystość poprowadziły Sandra Bralska i Maja Chechowska z kl. I B, wiersz patrona pt. Marionetki zaprezentowali Gabriela Grabowska i Jakub Golan z kl. I B. Kacper Golon z klasy I C przepięknie zaśpiewał Moją piosnkę, zaś Maria Kaszuba z kl. I E zabrała nas w sentymentalną podróż z utworem pt. W Weronie. Zdjęcia wykonał Jakub Sadłowski z kl. II F, za przygotowanie sali i dekoracji odpowiedzialna była klasa I B. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas I B, I E i II A. Nad całością czuwały organizatorki tegorocznej edycji Czytania Norwida – Justyna Mościcka i Elżbieta Mironczuk.

 ZDJĘCIA

Zmieniony: Wtorek, 18 Czerwiec 2024 10:20