Za nami kolejny, niesamowity - Dzień Kultury Kurpiowskiej
Środa, 29 Maj 2024 17:40

128 maja 2024 r. w naszej szkole (jak co roku) obchodziliśmy Dzień Kultury Kurpiowskiej. To był czas pełen wrażeń i niezapomnianych chwil. Na początku Zespół Folklorystyczny „Kurpianka” pod kierownictwem Pana Pawła Łaszczycha na głównym holu zaprezentował swoje umiejętności, porywając zebranych uczniów do tańca, a następnie na sali gimnastycznej odbyła się główna część uroczystości, którą rozpoczął Pan Dyrektor – Krzysztof Jankowski, witając zaproszonych gości. Podkreślił też, że Dzień Kultury Kurpiowskiej jest dniem, kiedy wzrok kierujemy na region kurpiowski, miejsce, gdzie rodzą się pieśni, powstają rzeźby, gdzie język zdaje się wydobywać ze skarbca to, co zamierzchłe i to, co obecne; gdzie króluje koloryt, a codzienne życie przeniknięte jest chęcią tworzenia. Twórcą jest ten, kto potrafi wyrazić swoje myśli, uczucia, przeżycia w języku literatury, pieśni, tańca, rzeźby ale też fotografii, poezji, tańca, malarstwa, filmu… i wielu innych form, a tu na Kurpiach dochodzi garncarstwo, wikliniarstwo, tkactwo, zdobnictwo. Przywołał też postać Ks. Władysława Skierkowskiego, który zakochany był w dziedzictwie tego regionu spisując ponad 2200 pieśni kurpiowskich. Inspiracje z owych zapisów czerpali Witold Lutosławski, Karol Szymanowski, Stanisław Moryto, Henryk Górceki, jak również pan Henryk Gadomski, włączając pieśni do repertuaru Cantileny.
Dalszą część spotkania poprowadził właśnie pan prof. Henryk Gadomski. Zamysłem Pana profesora było, aby zaprezentowana została zarówno kurpiowska sztuka niematerialna, ilustrowana za pośrednictwem Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpianka oraz Chóru CANTILENA, kierowanego przez Pana prof. Henryka Gadomskiego, a także kurpiowska sztuka materialna, prezentowana przez twórców ludowych: Czesławę Lewandowską, Wiesława Kuskowskiego oraz Wiesława Staśkiewicza.
Pan prof. Henryk Gadomski zapoznał uczniów naszej szkoły z historią powstania ZPiT KURPIANKA, opowiedział o jego licznych występach w kraju i poza granicami, między innymi o koncertach w Macedonii czy Arabii Saudyjskiej; licznych udziałach w konkursach i otrzymanych nagrodach; a także o tym, że z repertuaru zespołu korzystał 1947 r. Tadeusz Sygietyński, opracowując dla słynnego Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „MAZOWSZE” folklor kurpiowski. Słynna „KURPIANKA” zaprezentowała porywający program kurpiowskich tańców i pieśni a także „gadkę” w dialekcie kurpiowskim w wykonaniu kierownika Zespołu – Pawła Łaszczycha.
Kurpiowską sztukę materialną prezentowała Pani Czesława Lewandowska, która specjalizuje się w koronce szydełkowej, wykonując również ozdoby z papieru i bibuły. Wstawki koronkowe z jej pracowni mają w tradycyjnych fartuchach członkinie zespołów z Kurpiowskiej Puszczy Zielonej i Białej, a koronkowe dodatki do stroju regionalnego wykonane przez Panią Czesławę nosi Ewa Mielnicka, Miss Polski 2014. Następnie Pan Wiesław Staśkiewicz zaprezentował nam swoje rzeźbione ptaki a także pieczywo obrzędowe – nowe latka, byśki, wycinanki kurpiowskie i kurpiowskie pisanki - kruki,
Dużą atrakcją była także obecność Pana Wiesława Kuskowskiego, dla którego plecionkarstwo jest najważniejsze, zajmuje się nim niemalże całe życie. Przygotowuje najprzeróżniejsze, zróżnicowane wielkością i pojemnością koszyki, miski i dzbanki. Z wikliny jest w stanie wypleść wszystko. Technika żeberkowo-krzyżowa nie ma dla niego ograniczeń. A plecionkarstwo, jak twierdzi, potrafi mieć wymiar terapeutyczny.
Pan Wiesław jest także świetnym instrumentalistą. Jego ulubionym instrumentem jest organka, czyli harmonijka ustna, której dźwięków mogliśmy posłuchać w wykonaniu Pana Wiesława, któremu towarzyszył akordeonista z Zespołu „KURPIANKA” – Pan Ryszard Kaczyński.
Chór CANTILENA z solistką Wiktorią Drężewską wykonali kilka pieśni kurpiowskich w dialekcie kurpiowskim, nawiązujących w swej warstwie słownej da zagadnień omawianych w prezentacji kurpiowskiej sztuki ludowej. Dzień Kultury Kurpiowskiej w II LO przygotowali nauczyciele II LO: Pani Lidia Górska (z uczniami z kl. II G), Pani Anna Sobiech i Pan Henryk Gadomski z udziałem uczniów II LO.
Po programie na sali gimnastycznej, naszych gości zaprosiliśmy na kurpiowski poczęstunek.
Uroczystość uwieczniona została przez ostrołęckie media.
Zdjęcia: Anna Sobiech i Grzegorz Zawrotny.

Zmieniony: Poniedziałek, 03 Czerwiec 2024 07:56