STANISŁAW SOJCZYŃSKI – NAUCZYCIEL, ŻOŁNIERZ, KONSPIRATOR
Środa, 22 Listopad 2023 19:51

STANISŁAW SOJCZYŃSKIW dniach 31 października do 21listopada 2023 r. w sali numer 11 uczniowie naszej szkoły mogli obejrzeć wystawę poświęconą postaci jednego z Żołnierzy Niezłomnych.

Stanisław Sojczyński „Warszyc” od 1934 r. pracował jako nauczyciel w szkole powszechnej koło Częstochowy. Po wybuchu wojny walczył w kampanii wrześniowej jako podporucznik. Uniknął niewoli i szybko włączył się w działalność konspiracyjną, najpierw w Służbie Zwycięstwu Polski, następnie w Związku Walki Zbrojnej, a od 1942 r. jako zastępca komendanta Obwodu Radomsko Armii Krajowej.

Podczas drugiej sowieckiej okupacji był poszukiwany przez aparat bezpieczeństwa. Wiosną 1945 roku zaangażował się w działalność niepodległościową tworząc oddział konspiracyjny, który przyjął nazwę „Samodzielna Grupa Konspiracyjnego Wojska Polskiego”. Aresztowanie Sojczyńskiego nastąpiło w czerwcu 1946 r. w Częstochowie. Kapitan Sojczyński przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Łodzi został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 19 lutego 1947 r. w Łodzi.

W 1992 r. Sąd Wojewódzki w Łodzi uchylił wyrok WSRej. w Łodzi z dnia 17 grudnia 1946, uznając, że Stanisław Sojczyński działał na rzecz niepodległości państwa polskiego. Postanowieniem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z dnia 5 listopada 2009 został pośmiertnie mianowany na stopień wojskowy generała brygady.

Wystawa poświęcona Stanisławowi Sojczyńskiemu posłużyła uczniom klas pierwszych i drugich do przygotowania projektów przedmiotowych pod kierunkiem nauczycieli historii – Małgorzaty Lubeckiej i Elżbiety Mironczuk w ramach przedmiotu historia i teraźniejszość.

Zmieniony: Środa, 22 Listopad 2023 19:56