Projekt: PO WER- 'Ponadnarodowa mobilność uczniów'
Wtorek, 13 Czerwiec 2023 08:50

W dniach 29 maja - 09 czerwca 2023 grupa 20 uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami przebywała w Grecji realizując projekt: PO WER- 'Ponadnarodowa mobilność uczniów', finansowany z Funduszy Europejskich. Celem projektu pod tytułem: ‘Kształtowanie kompetencji kluczowych poprzez edukację ekologiczną’ było rozwijanie świadomości międzykulturowej, kształtowanie postaw pro- ekologicznych, doskonalenie kompetencji cyfrowych, kompetencji z zakresu przedsiębiorczości oraz komunikacyjnych w posługiwaniu się językiem angielskim. Instytucją partnerską w projekcie było 4th General Lyceum of Katerini.

Przygoda z projektem rozpoczęła się dla naszej młodzieży na długo przed wyjazdem - po pomyślnym przejściu procesu rekrutacji uczniowie wzięli udział w cyklu zajęć przygotowawczych, podczas których poznawali m.in. historię, kulturę i geografię Grecji, a także szlifowali umiejętności językowe oraz odbyli kurs udzielania pierwszej pomocy.

W trakcie trwania mobilności, realizacja celów projektu odbyła się zarówno poprzez cykl zajęć warsztatowo-edukacyjnych, poświęconych głównie ekologii, geografii, rozwijaniu kompetencji językowych i przedsiębiorczości, jak też w ramach bogatego programu kulturowego, który obejmował wizyty w ciekawych miejscach i zwiedzanie zabytków Riwiery Olimpijskiej , takich jak słynne Meteory- kompleks klasztorny zbudowany na stromych, majestatycznych skałach, Saloniki- drugie po Atenach największe miasto Grecji, słynące z bogatej historii i wspaniałych muzeów, urokliwa górska osada Stary Pantaleimon, średniowieczny zamek w Platamonas, górski kurort Litohoro, położony w Masywie Olimpu malowniczy Wąwóz Epineas z wodospadem 'Wanna Afrodyty', Dolina Tempi z przepływającą przez nią rzeką Pinios. Walory greckiego krajobrazu można było podziwiać także podczas rejsu na słynącą z pięknych plaż wyspę Skiathos.

Uczestnicy projektu odwiedzili także tradycyjny grecki targ, zakład produkcji sera feta, wzięli udział w warsztatach tańca greckiego w antycznym amfiteatrze, lekcjach muzealnych oraz grach miejskich realizując zadania językowe, co pozwoliło im lepiej poznać mentalność i kulturę Greków oraz różne aspekty ich życia codziennego.

Udział w projekcie był dla naszych uczniów niezapomnianym doświadczeniem i przyczynił się do podniesienia ich wiedzy i kompetencji na wielu płaszczyznach.

Zmieniony: Wtorek, 13 Czerwiec 2023 10:48