Olimpiada Szkół Promocji Zdrowia
Piątek, 09 Czerwiec 2023 07:37
"Czas na mózg" - to hasło przewodnie drugiej edycji Olimpiady Szkół Promocji Zdrowia, która odbyła się w piątek 2 czerwca 2023r. w hali im. Arkadiusza Gołasia w Ostrołęce.
W chwili obecnej na terenie Mazowsza istnieje sześć Szkół Promocji Zdrowia, funkcjonujących przy zakładach opieki zdrowotnej, dla których organem założycielskim jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Realizatorami działań dotyczących edukacji zdrowotnej młodzieży na Mazowszu są:
  • Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie,
  • Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku,
  • Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce,
  • Wojewódzki Szpital Chirurgii Urazowej św. Anny Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Warszawie,
  • Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu,
  • Mazowiecki Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach.
Zasadniczym celem programu jest promocja zdrowego stylu życia, ze szczególnym uwzględnieniem edukacji zdrowotnej.
W tym roku organizatorem olimpiady była "Szkoła Promocji Zdrowia" w Ostrołęce działająca przy Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym i II LO im. C. K. Norwida.
Rywalizacja podzielona była na część teoretyczną i praktyczną. Uczniowie pisali test wiedzy, przygotowali prezentację multimedialną pt: "Jak dbać o mózg", rywalizowali w konkursie pierwszej pomocy i w kilku konkurencjach sportowych (tor przeszkód, strzał na bramkę, skakanka).
Przebieg olimpiady uświetniły również występy artystyczne zespołu "Pasja" oraz zespołu folklorystycznego "Kurpianka". Odbył się również pokaz symulacji medycznej. Młodzież oraz wszyscy zgromadzeni goście obserwowali działania służb ratunkowych podczas zdarzenia drogowego, jakim jest zderzenie dwóch aut. W rolę pozorantów wcielili się uczniowie klasy 2c: Inga Dąbrowska, Karol Kośnik, Filip Grzejka i Maciej Stachelek.
W Finale Olimpiady Wiedzy udział wzięło 30 uczniów wybranych w dniu 23 maja 2023r. podczas eliminacji klasowych przeprowadzonych w szkołach macierzystych, w których realizowany jest program „Szkoła Promocji Zdrowia – II edycja”.
Komisja wyłoniła 6 finalistów:
I miejsce – Kamil Niedźwiedzki – Ostrołęka
II miejsce – Julia Morawska – Ostrołęka
III miejsce – Krzysztof Godlewski – Ostrołęka
IV miejsce – Oliwier Szymańczyk – Ciechanów
V miejsce – Julian Borkowski – Siedlce
VI miejsce – Oliwia Stawska – Płock
Dodatkowo wyłoniono najlepszych z pozostałych szkół:
Warszawa:
1. Wiktoria Kwapisiewicz
2. Michalina Kalinowska
3. Hanna Szopa
Siedlce:
Paulina Noszczak
Płock:
Nadia Witkowska
Radom:
Julia Uliasz
Ogólna klasyfikacja Olimpiady Szkół Promocji Zdrowia – II edycja (z wyłączeniem konkursu wiedzy) przedstawia się następująco:
I miejsce – Ostrołęka
II miejsce – Siedlce
III miejsce – Warszawa
IV miejsce – Ciechanów
V miejsce – Płock
VI miejsce - Radom
Po podsumowaniu Olimpiady Szkół Promocji Zdrowia i wręczeniu pucharów, wszyscy uczestnicy skosztowali pysznego tortu i wspólnie zatańczyli belgijkę.
Organizacją tego wydarzenia zajęła się Pani Beata Samorajska - koordynator ostrołęckiej Szkoły Promocji Zdrowia, przy współpracy z opiekunem medycznym Panią Jolantą Ziębą oraz wychowawcami klas: 2c Panią Agnieszką Pragacz, 3c Panią Karoliną Borkowską, Panią Anetą Mizerek - Ochenkowską oraz przy wsparciu Dyrekcji Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego im. dr Józefa Psarskiego w Ostrołęce i Dyrekcji II Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Ostrołęce.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Zmieniony: Wtorek, 13 Czerwiec 2023 13:18