deklaracja 1584688593

small-Akademia_Lidera.jpg

Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
Literatura w pierścieniu śmierci. Polscy pisarze wobec okupacji hitlerowskiej.
Czwartek, 27 Październik 2022 13:32

W20221020_101547_512p.jpg dn. 20 października uczniowie klasy 3c wraz z p. Anną Sobiech i p. Karoliną Borkowską uczestniczyli w wykładzie dra hab. Karola Samsela. Wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego poruszył temat literatury czasów wojny i okupacji – nie bez powodu tytuł wystąpienia brzmiał „ Literatura w pierścieniu śmierci. Dr Samsel omówił twórczość poetów „Pokolenia Kolumbów”, skupiając uwagę na dramatopisarstwie Tadeusza Gajcego. Przedstawił sylwetkę i dorobek młodego autora z perspektywy nieco innej niż ta ukazywana na lekcjach języka polskiego. Wskazał bowiem, iż mimo okrucieństwa czasów, w których przyszło żyć temu młodemu człowiekowi, w jego twórczości pojawiały się akcenty groteskowe, surrealistyczne, chwilami nawet antytyrtejskie. Dr Karol Samsel odniósł się także d twórczości Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, a także przywołał dokonania Władysława Broniewskiego jako poety stojącego w opozycji do nurtów obecnych w poezji i dramaturgii Gajcego.
Mamy nadzieję, że wiedza, przekazana w tak interesujący i przystępny sposób stanie się pretekstem do dalszych, indywidualnych poszukiwań i odczytywania na nowo twórczości znanych poetów.