Spotkanie z Prezydentem Miasta, warsztaty i pożegnanie
Czwartek, 19 Grudzień 2019 13:03
Dnia 11 grudnia 2019 r. delegacja z Usola Syberyjskiego wraz z Dyrektorem Szkoły Wojciechem Domańskim udała się na spotkanie z Prezydentem Miasta Ostrołęki. Goście i uczniowie towarzyszący zostali podjęci w ciepły sposób. W trakcie spotkania wywiązała się rozmowa na temat sytuacji Polaków zamieszkujących daleką Syberię. Pani Dyrektor Iuliia Domashenko zapewniła, że Polacy mają zapewnioną naukę języka polskiego, którego z własnej woli uczą się także dzieci niemające polskich korzeni. Poza językiem polskim wspomina się również młodzieży i mieszkańcom tamtejszych miejscowości o wkładzie polskich badaczy w badania nad Bajkałem. Pan Prezydent Łukasz Kulik spytał się, co najbardziej zapadnie młodzieży w pamięci z pobytu w Polsce. W odpowiedzi usłyszał, że polska gościnność ale przede wszystkim bliski kontakt z naszą młodzieżą.
 
Po wzajemnej wymianie upominków zaproszona młodzież udała się do ZSZ Nr 4, gdzie pod okiem p. Anny Krasnej i p. Magdaleny Kacperek brała udział w warsztatach kulinarnych. Młodzież przygotowała nasze regionalne potrawy, którymi poczęstowała opiekunów i dyrekcję.
 
Wieczorem na zaproszenie klasy I bp młodzież wybrała się wspólnie na kręgle, gdzie w atmosferze wzajemnej życzliwości mogli spróbować swoich sił w boowlingu. Instrukcji udzielał nasz uczeń Filip Terlik (kl. I bp), który ma duże osiągnięcia w tej dyscyplinie sportu.
 
Następnego dnia 12 grudnia 2019 r.  p. Jan Mironczuk i klasa 2b zabrała delegację na zwiedzanie Ostrołęki. Zwiedzający mogli dotknąć ostrołęckiej historii i miejsc ważnych dla naszego miasta. Po czym udali się do Muzeum Kultury Kurpiowskiej, gdzie zobaczyli cenne eksponaty naszej ziemi a także wzięli udział w warsztatach muzealnych poprowadzonych przez p. Agnieszkę Kowalewską.
 
Po południu goście wraz z naszą młodzieżą i nauczycielami zaangażowanymi w projekt zostali zaproszeni na uroczysty i pożegnalny posiłek w Sali bankietowej „Arkadia”. Nie zabrakło ciepłych słów refleksji i … świątecznych upominków.
 
W długą drogę powrotną młodzież wraz z opiekunami wyruszyła w piątek 13 grudnia. Na lotnisku raz jeszcze padły ciepłe słowa, wzruszające gesty i zapewnienia, że być może jeszcze się spotkamy.
Zmieniony: Czwartek, 02 Styczeń 2020 12:36