Wycieczka „Śladami Żydów w Ostrołęce”
Poniedziałek, 16 Grudzień 2019 12:32
191212 ZydziW dniu 12 grudnia br. uczniowie kl. IIB  zorganizowali i przeprowadzili wycieczkę „Śladami Żydów w Ostrołęce” dla gości z Usoli Syberyjskich – uczniów tamtejszego gimnazjum oraz ich polskich gospodarzy. Uczniowie kl. IIB , jak rasowi przewodnicy, poprowadzili gości do najważniejszych miejsc dla Żydów ostrołęckich – plac Bema (dawny Rynek), restauracja „Diamentowa” (w miejscu Wielkiej Synagogi), róg ulic Gomulickiego i Sowiej (stał tam bejt ha-midrasz),  plac 1 Maja (dawny Targ Koński), ulice Kilińskiego, Mazowiecka, Łęczysk, Poznańska (obejmujące rewir żydowski), pomnik pamięci ostrołęckich Żydów przy ul. Poznańskiej, w którym zostały wmurowane fragmenty macew ze znajdującego się w tym miejscu żydowskiego cmentarza (kirkutu). W ostatnim wymienionym miejscu uczniowie i ich goście zostawili kamienie, zgodnie z żydowską tradycją.

Opisana powyżej wycieczka była elementem realizacji projektu „Szkoła Dialogu”. W jego ramach przyjeżdżały dwie trenerki z Warszawy, które w dniach 26-27 września i 16-17 października prowadziły z uczniami warsztaty przybliżające żydowską kulturę, a zwłaszcza uwrażliwiające polskich uczniów na relacje polsko-żydowskie, zwłaszcza w historii regionalnej. Uczniowie zapoznali się również z publikacjami na temat historii Żydów ostrołęckich (głównie opracowanie Jana Mironczuka "Żydzi w powiecie ostrołęckim do I wojny światowej").

Ostateczna realizacja projektu – sporządzenie Sprawozdania wraz z materiałami potwierdzającymi realizację-przyniesie tytuł „Szkoły Dialogu”, potwierdzony dyplomem i elektronicznym banerem do umieszczenia na stronie internetowej Szkoły. Zaangażowani nauczyciele i uczniowie zostaną zaproszeni na Galę Szkoły Dialogu 10 marca 2020r. do Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.
Zmieniony: Środa, 08 Styczeń 2020 16:19