Akcja profilaktyczna z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu
Wtorek, 26 Listopad 2019 12:07

19 listopada 2019 r. już po raz dziesiaty odbyła się akcja promująca zdrowy styl życia z okazji Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu. W tym roku spotkanie odbyło się pod hasłem "Nie piję, nie palę więc czuję się doskonale".

Udział w happeningu wzięła młodzież klas pierwszych i drugich realizująca program Szkoły Promocji Zdrowia z II i III Liceum Ogólnokształcącego w Ostrołęce wraz z wychowawcami i dyrekcją.
W ramach profilaktyki zaproponowano młodzieży szereg wykładów:
- Skutki zdrowotne nadużywania alkoholu, który poprowadziła mgr Jolanta Zięba - opiekun medyczny programu,
- Lekomania jako zagrożenia współczesnego świata, który poprowadził mgr farmacji Mikołaj Zerhau,
- E-papierosy jako zagrożenie współczesnego świata, wykład poprowadziła lek. Renata Głębocka specjalista chorób płuc.
Dla uczestników happeningu przygotowano stoiska edukacyjne między innymi:
- badanie tlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz dwa kolory balonów: biały z kartą w środku płuc osoby niepalącej papierosy oraz  czarny z kartą w środku płuc osoby palącej papierosy,
- walizki edukacyjne oraz lalki mówiące o skutkach palenia tytoniu,
- możliwość skorzystania z narko i alkogogli,
- ulotki i plakaty dotyczące uzależnień.
Aby zachęcić młodzież do pogłębienia wiedzy dotyczących uzależnień zaproponowano udział w kilku konkursach. Do konkursu plastycznego przystąpiła niemal setka uczniów, zaś do quizów i testów wiedzy po 20 osób.

Wśród laureatów konkursu plastycznego pt: "Nie piję, nie palę więc czuję się doskonale" znalazły się uczennice naszej szkoły: Magdalena Górka - I miejsce, Aniela Pyskło - III miejsce. W quizie antynikotynowym: I miejsce drużyna - Julia Żebrowska i Karina Lubiejewska, II miejsce - Karolina Marzewska i Julia Mroczkowska.

Test wiedzy dotyczący skutków nadużywania alkoholu: II miejsce - Małgorzata Białobrzewska.
Natomiast w teście wiedzy o uzależnieniach od narkotyków i substancji psychoaktywnych, w tym dopalaczy III miejsce zajęła Ewa Merchel.

Spotkanie poprowadziła Beata Samorajska - koordynator programu.
Happening odbył się w sali konferencyjnej ostrołęckiego szpitala.

Zmieniony: Wtorek, 26 Listopad 2019 12:13