Narodowe Święto Niepodległości 2019
Wtorek, 12 Listopad 2019 13:19

191111 Dzien niepodleglosci8 listopada ( piątek) w Hali Widowiskowo-Sportowej im. A. Gołasia zebrała się społeczność szkolna II LO by o godz. 11.11 włączyć się do ogólnopolskiej akcji: SZKOŁA DO HYMNU wykonując wszystkie ( 4) zwrotki Polskiego Hymnu Narodowego a następnie uczestniczyć w programie słowno - muzycznym przygotowanym przez Szkolny Chór CANTILENA. Muzyczną część programu stanowiło 12 pieśni z okresu narodowych powstań i odzyskania niepodległości po ponad stuletniej niewoli. O niektórych z nich, jak np.: MARSZ OBOZOWY czy WARSZAWIANKA, można powiedzieć to, co Robert Schuman, wielki kompozytor niemiecki, przyjaciel F. Chopina, powiedział o Etiudzie c – moll zwanej „REWOLUCYJNĄ” F. Chopina, a mianowicie, że „... są to kwiaty ukryte w armatach”. Za ich publiczne wykonanie groziła zsyłka na Sybir ,a mimo zakazu były wykonywane, zagrzewały do walki powstańców Powstania Kościuszkowskiego, Listopadowego, Styczniowego, Legionistów i żołnierzy AK. W programie znalazły się, poprzedzone interesującym komentarzem ,pieśni pełniące oprócz MAZURKA DĄBROWSKIEGO rolę hymnu do roku 1927 czyli do czasu przyjęcia Mazurka Dąbrowskiego za Polski Hymn Narodowy, a były to: WARSZAWIANKA, ROTA ( do słów M. Konopnickiej i z muz. F. Nowowiejskiego), BOŻE, COŚ POLSKĘ ( A. Felińskiego) i MARSZ I BRYGADY. Uczestnicy świątecznego spotkania mieli okazję dowiedzieć się ciekawej historii HYMNU MIASTA OSTROŁĘKI ( Pieśń o Gen. J. Bemie), którego autorem jest absolwent Gimnazjum i Liceum im Króla S. Leszczyńskiego w Ostrołęce – obecnie I LO), bestialsko zamordowany przez gestapowców niemieckich w 1941 roku w obozie koncentracyjnym w Działdowie)

Poetyckie teksty o treści patriotycznej, m.in. autorstwa C.K. Norwida, wykonali : Patrycja Łasiewicka i Jakub Białobrzewski. Partie solowe wokalne z dużą swobodą wykonały; Kasia Giers i Daria Kaczyńska. Program prowadziła Wiktoria Kowalczyk.
Tradycyjnie już, podczas szkolnej uroczystości Narodowego Święta Niepodległości, odbyła się uroczysta zmianą pocztów sztandarowych II LO uczestniczących w ważnych uroczystościach szkolnych a także miejskich.

Uroczystość miejska
11 listopada w Kościele Poklasztornym pw. Św Antoniego Padewskiego miała miejsce uroczysta Msza Św. Dziękczynna koncelebrowana pod przew. J.E. Biskupa Łomżyńskiego Ks. Bronakowskiego. Uczestniczyły władze samorządowe i administracyjne Miasta Ostrołęki , poczty sztandarowe ostrołęckich szkół, instytucji, stowarzyszeń, organizacji społecznych, kulturalnych. Oprawę muzyczną Liturgii stanowił nasz Chór Szkolny CANTILENA w połączeniu z Ostrołęckim Chórem Nauczycielskim. Połączonym Chórami dyrygował H. Gadomski. Psalmy wykonały w duecie nasze niezawodne Chórzystki: Kasia Giers i Daria Kaczyńska. Bezpośrednio po Mszy Św. odbyła się uroczystość złożenia kwiatów przed Pomnikiem Czwartaków poległych w bitwie pod Ostrołęką w 1831 r. zakończona ROTĄ w wykonaniu połączonych Chórów.
W uroczystości szkolnej i miejskiej Chórzystki CANTILENY wykonały łącznie 19 utworów. Dla 29 Chórzystek klas pierwszych stanowiących 2/3 aktualnego składu całego Chóru, było to trudne zadanie, z którego wywiązały się bardzo dobrze.

Zmieniony: Czwartek, 14 Listopad 2019 13:21