100 lat niepodległej Polski !!!
Wtorek, 20 Listopad 2018 13:51

W dalszej części akademii wystąpił dr hab. Pan Jan Mironczuk, który przeprowadził ostatni etap powiatowego konkursu „Drogi do niepodległości. Polacy w latach 1794-1920” adresowanego do uczniów szkół średnich, przygotowanego przez nauczycieli naszej szkoły. Pan Jan Mironczuk wygłosił też krótką prelekcję, przybliżając drogę do odzyskania niepodległości przez naród polski. Na koniec, wraz z dyrektorem, wręczył nagrody i dyplomy zwycięzcom konkursu.

Nagrody z rąk dyrektora i Pani Haliny Pierzchały otrzymali również uczniowie, którzy startowali w konkursie sportowym „100 Testów Coopera dla Niepodległej” i uzyskali w szkole najlepszy wynik w swojej kategorii.

Następnie szkolny chór Cantilena, pod kierunkiem Pana Henryka Gadomskiego, zaprezentował wiązankę nastrojowych pieśni patriotycznych, wśród których znalazły się m.in. utwory: Wojenko, wojenko…, Rota czy Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego – My, Pierwsza Brygada. W uroczystości udział wzięli: zaproszeni goście – Pan Marcin Grabowski - Kierownik Delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce, Pan Ryszard Kaliszewski – wieloletni dyrektor Liceum, a także nauczyciele oraz uczniowie klas I i II.

Uroczystą akademię poprowadził Michał Bloch, uczeń klasy IIa2. Ceremonię przekazania sztandaru przygotowały: Krystyna Kowalska, Katarzyna Żerańska i Joanna Kukuć. Przedstawiciele ustępujących pocztów wręczyli trzem Paniom kwiaty i upominki, dziękując za życzliwość i opiekę. Autorkami scenografii były Panie: Hanna Puch i Wioletta Przychodzeń. Obsługę techniczną zapewniły klasy IIg i IIa1. Nad prawidłowym nagłośnieniem uroczystości czuwali uczniowie klasy IIIa -  Łukasz Kalinowski, Bartosz Nicewicz, Jakub Białobrzewski pod opieką Pana Arkadiusza Szyszki. Zdjęcia wykonała Julia Jaworowska.

W tym czasie nauczyciele zorganizowali uczniom klas III projekcję wybranego filmu podejmującego motyw wolności bądź tematykę patriotyczną (do wyboru: Ucieczka z kina „Wolność”, Defilada, Equilibrium i in.)

Podczas długiej przerwy można było posłuchać utworów muzycznych, przygotowanych przez uczniów reprezentujących szkolny radiowęzeł, takich jak Mury Jacka Kaczmarskiego, Wolność  Marka Grechuty czy Kocham wolność  Chłopców z Placu Broni.

O godzinie 11.11, wyznaczonej przez Panią Minister Edukacji Narodowej, Annę Zalewską, społeczność II LO zebrała się na korytarzu, aby wspólnie odśpiewać hymn państwowy, który zaintonowały dziewczęta z chóru Cantilena. Następnie przez radiowęzeł rozległy się strofy utworu Ostatnie dni Norwida w interpretacji Michała Blocha, a tuż po nich – piosenka Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos w wykonaniu Karoliny Watrakiewicz.

Obchodom 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości towarzyszyło wiele imprez. Jedną z nich były przygotowane i prezentowane przez młodzież z klasy IIIb pod kierunkiem wychowawcy, Pani Ewy Dylewskiej, lekcje patriotyczne adresowane do kolegów i koleżanek z pozostałych klas. Podczas nich uczniowie wysłuchali wykładu na temat okoliczności odzyskania przez Polskę autonomii i wzięli udział w interaktywnym quizie poświęconym temu tematowi. Test został przeprowadzony za pomocą platformy internetowej Kahoot. Uatrakcyjnienie lekcji stanowiły: prezentacja multimedialna, film przedstawiający miejsca pamięci narodowej w Ostrołęce oraz recytacja wierszy. Klasa IIIb przygotowała również gazetkę okolicznościową oraz kotyliony dla wszystkich pracowników szkoły.

Wykaz pozostałych akcji i imprez towarzyszących Narodowemu Świętu Niepodległości, a także film rejestrujący kilka z nich, pojawi się niebawem w specjalnie przygotowanej zakładce: II LO DLA NIEPODLEGŁEJ.

Dziękujemy nauczycielom i uczniom za włączenie się w obchody ww. rocznicy; za mnóstwo pomysłów na to, aby godnie uczcić to ważne dla wszystkich Polaków Święto; za wiele podjętych inicjatyw, działań, integrujących społeczność szkolną, oraz sprawną ich organizację. Czekamy na kolejne propozycje!!!

Zmieniony: Piątek, 07 Grudzień 2018 14:59