DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI

deklaracja 1584688593

eDziennik

Szukaj

eTwinning

etwinning.jpg

eTwinning 2022 mini

Erasmus+

Erasmus_plus.jpg

ARKK

g3811.jpg

Razem Dla Edukacji

LOGO_RAZEM_DLA_EDUKACJI.jpg

Szkoła Dialogu

banerek_Szkoa_Dialogu_2019_1.png


Designed by:
SiteGround web hosting Joomla Templates
II LO w Ostrołęce
Jak dobrze, że jest wśród nas…
Wpisany przez Jacek Białobrzewski   
Środa, 19 Październik 2022 18:07

HG 1024bProfesor Henryk Gadomski to nie tylko nasz nauczyciel, prowadzący uznany szkolny chór Cantilena, lecz także etnomuzykolog, regionalista, kompozytor, a przede wszystkim miłośnik Kurpiowszczyzny. Jego działalność naukowa, dokumentacyjna i upowszechniająca region kurpiowski jest imponująca i nie da się wymienić jego wszystkich dokonań, które zostały docenione nawet przez renomowane międzynarodowe wydawnictwo "The International Register of Profiles"- zawierające sylwetki osób z całego świata (zasłużonych w popularyzacji szeroko pojętej kultury i sztuki) -wydane w Cambridge w 1990 r. W publikacji tej Pan Henryk Gadomski znalazł się jako jedyny z naszego regionu.
Pan Profesor od zawsze był mocno związany z kulturą kurpiowską. Z powodzeniem łączył pracę pedagogiczną z działaniami społecznymi, wzbogacającymi życie kulturalne środowiska kurpiowskiego, między innymi był jednym z założycieli Związku Kurpiów. Jego zainteresowania kulturą kurpiowską, szczególnie folklorem muzycznym, zaowocowały powołaniem Ostrołęckiego Chóru Nauczycielskiego oraz szkolnego Chóru „Cantilena”, a w jego dorobku regionalisty, szczególną pozycję zajmują zbiory pieśni kurpiowskich, opracowane i publikowane w postaci książek: np. „Piosenki i tańce kurpiowskie” czy „Śpiewnik Kurpiowski”, zawierający 200 tradycyjnych pieśni i przyśpiewek ludowych z Puszczy Kurpiowskiej. Jest autorem wielu publikacji z dziedziny kurpiowskiej kultury muzycznej, przedstawiających portrety ludowych wykonawców (Ks. Władysława Skierkowskiego, Bolesława Olbrysia, Apolonii Nowak). Spod jego pióra wyszły także takie publikacje jak: „Łączy nas pieśń”, „Twórczość polskich kompozytorów inspirowana ludową pieśnią kurpiowską” oraz artykuły o charakterze popularno-naukowym, drukowane w czasopismach regionalnych i ogólnopolskich: „Wychowanie Muzyczne w Szkole”, „Twórczość Ludowa”, „Zeszyty Naukowe Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego”. W jego bibliografii ważne miejsce zajmuje Puszcza Kurpiowska w pieśni z rękopisów ks. Władysława Skierkowskiego, zbieracza kurpiowskich pieśni. Henryk Gadomski opracował je z rękopisów i wydał drukiem w trzech tomach.
Za działalność na rzecz kultury kurpiowskiej otrzymał wiele nagród i odznaczeń: W 2011 roku uzyskał tytuł honorowego Obywatela Gminy Kadzidło, a w roku 2016 dołączył do grona osób utytułowanych Kurpikiem czyli kurpiowskim Oscarem.
Czujemy się zaszczyceni, że jest wśród nas i możemy korzystać z jego bogatej wiedzy.

Zmieniony: Czwartek, 20 Październik 2022 07:15
 
Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej
Wpisany przez Arkadiusz Szyszka   
Czwartek, 13 Październik 2022 12:39

zyczenia2.png

Zmieniony: Czwartek, 13 Październik 2022 13:38
 
Dzień Edukacji Narodowej
Wpisany przez Jacek Białobrzewski   
Czwartek, 13 Październik 2022 12:29

13 października 2022 roku w Hali Widowiskowo-Sportowej im. Arkadiusza Gołasia spotkała się cała społeczność II Liceum Ogólnokształcącego im Cypriana Kamila Norwida w Ostrołęce, by świętować Dzień Edukacji Narodowej. Piękne życzenia nauczycielom, pracownikom szkoły i uczniom złożyli pan dyrektor Krzysztof Jankowski oraz przybyli goście - pani Joanna Kubeł (z Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego im. Dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce), pan Marcin Grabowski (kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Ostrołęce) oraz pani Anna Lenkiewicz (skarbnik Rady Rodziców II LO). Ten szczególny dzień był też okazją do wyróżnienia zasłużonych nauczycieli oraz pracowników obsługi, którzy otrzymali nagrody z rąk dyrektora szkoły.

Podczas uroczystości pożegnaliśmy dotychczasowego Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego - Stanisława Kubła i poznaliśmy jego następczynię - Roksanę Chmielewską. Ponadto rozstrzygnięte zostały dwa konkursy zorganizowane z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego. Chłopakiem Roku 2022 został Ziemowit Krzyżewski z klasy Ia, a zwycięzcami w konkursie na najlepszą kreację z okazji Dnia Postaci Filmowej zostali Oliwia Gosiewska i Jakub Śledziewski z klasy IVgp.

Zwieńczeniem uroczystości była część artystyczna przygotowana przez uczniów. Swoje muzyczne umiejętności na scenie zaprezentowali: Julia Łyszkowska i Magdalena Opęchowska z klasy IVbp oraz zespół w składzie - Karol Drężewski (IVdp), Szymon Tański (IIIf), Karol Maciejewski (IIIa), Adam Moszczyński (IVdp).

Uroczystość przygotowały klasy IIIe i IIIg pod kierunkiem wychowawców - pani Joanny Banaszek i pani Agnieszki Nicewicz.

Zmieniony: Środa, 19 Październik 2022 06:19
 
Nowa Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego wybrana!
Wpisany przez Jacek Białobrzewski   
Czwartek, 13 Październik 2022 10:19

7 października 2022 roku w naszej szkole odbyło się głosowanie na kandydatów ubiegających się o stanowisko Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego.

Na to zaszczytne stanowisko kandydowały Roksana Chmielewska kl. 3g oraz Patrycja Tyszka kl. 3e.

Wybory poprzedzone były kampanią, podczas której kandydatki zaprezentowały uczniom swoje programy wyborcza oraz przedstawiły pomysły na dalszą działalność Samorządu Uczniowskiego.

Szkolna Komisja Wyborcza wydała 641 kart do głosowania. Oddano 625 głosów ważnych i 16 głosów nieważnych.

W wyniku głosowania, Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego została Roksana Chmielewska kl. 3g, natomiast Patrycja Tyszka kl. 3e będzie pełniła funkcję zastępcy przewodniczącej.

Nowo wybranym władzom SU gratulujemy oraz życzymy powodzenia w realizacji założonych celów!

 
Debata kandydatek na Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego II LO
Wpisany przez Jacek Białobrzewski   
Środa, 12 Październik 2022 07:54

5 października 2022 roku w II LO odbyła się debata kandydatek na Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego naszej szkoły. Do walki o to stanowisko stanęły: Roksana Chmielewska z klasy 3g i Patrycja Tyszka z klasy 3e. Prowadzącymi byli uczniowie: Magdalena Opęchowska kl. 4b oraz Piotr Duszak kl. 4f.

Każda z uczestniczek miała okazję krótko się zaprezentować, odnieść do punktów własnego programu, ale także zadać pytania kontrkandydatce. Kolejna część debaty należała do publiczności, która zasypała kandydatki pytaniami.

Która z uczennic przez najbliższy rok szkolny pokieruje naszym samorządem? Dowiemy się już w piątek 7 października.

 

Samorząd Uczniowski

 
« PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie »

Strona 5 z 248