II LO w Ostrołęce
Zakończenie roku szkolnego 2013/14
Wpisany przez Jacek Białobrzewski   
Piątek, 27 Czerwiec 2014 13:45

27 czerwca 2014 r. o godz. 8:00 odbyła się uroczysta Msza Święta z okazji zakończenia roku szkolnego 2013/2014. Oprawę Mszy Św. w kościele pw. Nawiedzenia NMP w Ostrołęce stanowił chór CANTILENA. Następnie o godz. 9:30 na sali gimnastycznej II Liceum Ogólnokształcącego Dyrektor Ryszard Kaliszewski podsumował wyniki i osiągnięcia uczniów w bieżącym roku szkolnym. Licealiści z najwyższą średnią, stuprocentową frekwencją oraz odnoszący sukcesy w konkursach i olimpiadach otrzymali nagrody książkowe.
Pan Dyrektor podziękował nauczycielom i młodzieży za pracowity rok oraz życzył wszystkim udanego i bezpiecznego wypoczynku.
W czasie uroczystości pożegnaliśmy księdza Tomasza Tymińskiego, który od września nie będzie już pracował w naszej szkole.
Uroczystość przygotowały klasy 1f i 2f z wychowawcami.











  

 

Zmieniony: Poniedziałek, 30 Czerwiec 2014 13:43
 
VII Samorządowa Gala Uczniowska
Wpisany przez Jacek Białobrzewski   
Czwartek, 26 Czerwiec 2014 08:50
Dnia 25 czerwca 2014 r. w Ostrołęckim Centrum Kultury odbyła się VII Samorządowa Gala Uczniowska, podczas której nagrodzono i wyróżniono uczniów ostrołęckich szkół w trzech kategoriach:
- najwyższa średnia,
- wybitny talent,pasje twórcze,
- wybitny sportowiec.
W kategorii najwyższa średnia nagrodzeni zostali uczniowie naszej szkoły:
- Karolina Pędzich, uczennica klasy Ic, średnia ocen: 5,54. Karolina jest bardzo ambitną  i pracowitą uczennicą o wszechstronnych zainteresowaniach. Chętnie bierze udział w akcjach organizowanych przez Szkołę Promocji Zdrowia. Zdobyła wyróżnienie w konkursie recytatorskim poświęconym patronowi Szkoły;
- Kacper Żerański, uczeń klasy Ie,  średnia ocen: 5,54. Interesuje się to sportem, polityką, wiedzą o społeczeństwie. Jego pasją są podróże. Kacper aktywnie działa w harcerstwie i wolontariacie WOŚP, chętnie bierze udział w konkursach matematycznych oraz zawodach sportowych.
W kategorii wybitny sportowiec została wyróżniona:
- Magdalena Żebrowska, uczennica klasy IIc. Od najmłodszych lat interesuje się sportem. Systematycznie rozwija swoją pasję i osiąga wysokie wyniki w różnych dyscyplinach lekkoatletycznych. W 2013 roku zajęła drugie miejsce w plebiscycie na Sportowca Ostrołęki oraz otrzymała wyróżnienie jako „Sportowe Odkrycie Roku”.  Największe osiągnięcia Magdy - uzyskane w roku szkolnym 2013/2014 - to: srebrny medal w skoku w dal na  Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów i Juniorów Młodszych, trzy złote medale na Mistrzostwach  Mazowsza Juniorów Młodszych,(w skoku w dal, w biegu na dystansie 100 m oraz w sztafecie 4x100 m), IV miejsce w skoku w dal oraz VIII miejsce w biegu na 100 m  na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, VI miejsce w skoku w dal na Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów, złoty medal w biegu na 100 m na  Mistrzostwach Mazowsza.
W kategorii wybitny talent,pasje twórcze wyróżniono:
Aleksandrę Bloch i Klaudię Krupkę, uczennice  klasy IIe. Aleksandra i Klaudia zdobyły III miejsce w Międzynarodowym Konkursie  INESPO (International Environment Sustainability Project Olympiad).  Uczennice pojechały  na konkurs w ramach nagrody za sukces odniesiony podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Naukowego E(x)plory w Gdyni. INESPO to prestiżowy międzynarodowy konkurs projektów naukowych z biologii, fizyki, chemii, w którym w tym roku uczestniczyli reprezentanci ponad 40 krajów.   Aleksandra i Klaudia zaprezentowały  pracę pt. „Research into the perception of personal space in aspect of claustrophobia” (Badanie przestrzeni osobistej w aspekcie klaustrofobii). Projekt dotyczył opracowanej przez nie potencjalnej nowej metody leczenia klaustrofobii. Opiekunem merytorycznym ich pracy była  Pani Anna Mynyk.
Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym uczniom oraz ich rodzicom i życzymy dalszych sukcesów.
Dyrekcja i społecznośc szkolna II LO










Zmieniony: Piątek, 27 Czerwiec 2014 11:13
 
Wyprawka szkolna 2014!!!
Wpisany przez Jacek Białobrzewski   
Środa, 25 Czerwiec 2014 10:34

Na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej ukazała się informacja dotycząca Rządowego programu pomocy uczniom „Wyprawka szkolna 2014”.
W 2014 roku pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników do kształcenia ogólnego lub podręczników do kształcenia w zawodach, dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, przewidziana jest dla uczniów rozpoczynających w roku szkolnym 2014/2015 naukę w: klasach II, III lub VI szkoły podstawowej, klasie III szkoły ponadgimnazjalnej, tj. zasadniczej szkole zawodowej, liceum ogólnokształcącym lub technikum.
Ponadto, pomocą w zakresie dofinansowania zakupu podręczników do kształcenia ogólnego, w tym podręczników do kształcenia specjalnego, lub podręczników do kształcenia w zawodach, dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania objęto także uczniów:
  • słabowidzących,
  • niesłyszących,
  • słabosłyszących,
  • z niepełnosprawnością ruchową, w tym afazją,
  • z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera,
  • z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym,
  • z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej,
posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 71b ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.), uczęszczających w roku szkolnym 2014/2015 do szkół podstawowych – z wyjątkiem klasy I, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, tj. zasadniczych szkół zawodowych, liceów ogólnokształcących, techników lub szkół specjalnych przysposabiających do pracy dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi lub do ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia – z wyjątkiem klasy I, ogólnokształcących szkół muzycznych II stopnia, ogólnokształcących szkół sztuk pięknych, ogólnokształcących szkół baletowych lub liceów plastycznych.
W 2014 r. do otrzymania podręczników w 2014 r. uprawnione są nowe grupy uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, tj. uczniowie:
  • słabosłyszący,
  • z niepełnosprawnością ruchową, w tym afazją,
  • z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera.

W przypadku uczniów, którzy ubiegają się o pomoc na podstawie kryterium dochodowego w 2014 r. dla uczniów z wszystkich klas objętych programem wprowadzono jednolite kryterium dochodowe, z ustawy o świadczeniach rodzinnych. Oznacza to, że w bieżącym roku kwota uprawniająca do otrzymania pomocy wynosi 539 zł na osobę w rodzinie.

Szukajcie szczegółów informacji na stronie Ministerstwa!!!

Zmieniony: Środa, 25 Czerwiec 2014 10:36
 
CZYTANIE NORWIDA 2014
Wpisany przez Agnieszka Pragacz   
Poniedziałek, 23 Czerwiec 2014 10:55
    Dnia 5 czerwca odbyła się w naszej szkole kolejna edycja akcji ‘CZYTANIE NORWIDA 2014’. Na tegoroczne spotkanie z twórczością naszego Patrona zaproszenie przyjęli goście:
P. Beata Kowalczyk – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Ostrołęce,
P. Joanna Dawidczyk – nauczyciel j.polskiego w III Liceum Ogólnokształcącym w Ostrołęce,
ksiądz Tomasz Tymiński – wikariusz parafii pw. NNMP oraz nauczyciel religii w naszym liceum,
P. Iwona Krzemińska – konsultant j. polskiego Ostrołęckiego Wydziału MSCDN,
P. Ewa Bucińska – nauczyciel j. polskiego w I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrołęce oraz
P. Krystyna Kowalska – nauczyciel j. francuskiego w naszej szkole.

    Tegorocznemu spotkaniu towarzyszyły słowa C.K.Norwida: „Czyta się […] w  coraz głębszych głębiach – tak że czytanie […] jest nieskończone…”
Goście zaprezentowali wybrane utwory naszego Patrona i podzielili się refleksją na ich temat.
Jako pierwsza wystąpiła Pani Beata Kowalczyk.  Przeczytała wiersz „Fortepian Szopena”, którym poeta żegnał się z przyjacielem, przedstawiając jego geniusz. Wyjątkowy sposób interpretacji  utworu „Marionetki”  jako polemikę i kpinę z czytelnika, jego przyzwyczajeń i nawyków  zaprezentowała Pani Joanna Dawidczyk. Ksiądz Tomasz Tymiński podzielił się refleksją na temat wiersza „Pióro”. Ukazał pióro jako wyjątkowy przedmiot, wywyższony przez Norwida. Pani Iwona Krzemińska podkreśliła rolę dialogu, rozmowy na ważne tematy. Odczytała utwór „Ostatni despotyzm”. Pani Ewa Bucińska  dziełem „Obojętność” zwróciła uwagę na fenomen wielkości poety, a Pani Krystyna Kowalska zaprezentowała fragment utworu „Litania…”. Omówiła jego budowę oraz podkreśliła  duchową intuicję i religijność C.K. Norwida.
     
     CZYTANIE NORWIDA prowadzili Amanda Szmigiel i Kacper Żerański (kl.1e), a  urozmaiciły je muzyczne występy uczniów. Marzena Opacka (kl.2g)  przy akompaniamencie Rafała Dobrowolskiego (kl.2g)  zaśpiewała utwór „Marionetki”, Wiktoria Bolc (kl.1e) wykonała sonatę W. A. Mozarta na pianinie, zaś Marzena Opacka przy akompaniamencie Wiktorii Bolc zaśpiewała „W Weronie”.
 
 











Spotkanie przygotowały: p. Justyna Mościcka i p. Aneta Mroczkowska z klasami 1g i 1e.

    
Podczas akcji CZYTANIE NORWIDA wręczono nagrody w międzyszkolnych konkursach fotograficznym i plastycznym.  Wszyscy zebrani obejrzeli też wystawę prac konkursowych.
 
 











Zmieniony: Piątek, 27 Czerwiec 2014 10:45
 
Mój Portret Ostrołęka
Wpisany przez Jacek Białobrzewski   
Środa, 18 Czerwiec 2014 09:33

  Fotograficzny projekt społeczny w II LO w Ostrołęce Grupa ostrołęckich specjalistów od kreowania wizerunku zaprosiła uczniów liceum do wspólnej sesji zdjęciowej.

Relacja:

 

Zmieniony: Środa, 18 Czerwiec 2014 09:40
 
« PoczątekPoprzednia211212213214215216217218219220NastępnaOstatnie »

Strona 217 z 281