Cantilena
Koncert Kolęd dla Rodziców uczniów II LO
Czwartek, 23 Styczeń 2020 15:41

IMG_20200120_162901_Copy_2.jpg20 stycznia 2020 r. odbył się Koncert Kolęd dla Rodziców uczniów II LO. Na wstępie Wicedyrektor II LO Pan Krzysztof Jankowski serdecznie powitał przybyłych Rodziców i przedstawił specyfikę pracy Chóru podkreślając rolę tego rodzaju zajęć dla wszechstronnego rozwoju Chórzystek a także znaczenie dla promocji Szkoły w środowisku. Tego poniedziałkowego popołudnia w świątecznie udekorowanej sali gimnastycznej zabrzmiały najpiękniejsze , znane i lubiane polskie kolędy, m.in.: JEZUS MALUSIEŃKI, BRACIA PATRZCIE JENO, LULAJŻE JEZUNIU, DZISIAJ W BETLEJEM a także nowe, w tym roku po raz pierwszy wykonane: OD NIEBIOSÓW i PIEŚŃ NOWOROCZNA. Wspólne wykonanie kolędy BÓG SIĘ RODZI zakończyło koncert, który prowadziła Wiktoria Kowalczyk – Przewodnicząca Samorządu Chóru CANTILENA Koncertem dla Rodziców CANTILENA zakończyła kolędowanie w okresie Bożonarodzeniowym 2019 – 2020 wypełnione koncertami: 17 grudnia 2019 r. na spotkaniu opłatkowym nauczycieli z Ostrołęki z powiatu ostrołęckiego w sali bankietowej Pensjonatu WIOLETTA 20 grudnia 2019 r. na Wigilii Szkolnej II LO 19 stycznia 2020 r. Koncert Noworoczny w Kościele pw. Nawiedzenia NMP ( Fara) 20 stycznia 2020 r. Koncert dla Rodziców uczniów II LO

Zmieniony: Poniedziałek, 27 Styczeń 2020 10:16
 
Noworoczny Koncert CANTILENY w Farze
Poniedziałek, 20 Styczeń 2020 16:20

200119 koncert19 stycznia 2020 r. w ostrołęckie Farze CANTILENA wraz z Ostrołęckim Chórem Nauczycielskim stanowiła oprawę muzyczną Mszy Św. a następnie, po Mszy Św., połączone Chóry dały koncert kolęd i pieśni o tematyce Bożonarodzeniowej. Oprócz znanych i lubianych kolęd: JEZUS MALUSIENKI, GDY ŚLICZNA PANNA, W ŻŁOBIE LEŻY, licznie zgromadzona publiczność usłyszała między innymi najnowsze kompozycje dyrygenta Chóru, a mianowicie: OD NIEBIOSÓW na motywach pieśni renesansowej i NOWOROCZNE ŻYCZENIA do słów Władysława Reymonta a także w nowym opracowaniu BRACIA PATRZCIE JENO, GLORIA SOL DEO i inne kolędy
Psalmy podczas Liturgi wykonały w duecie: Daria Kaczyńska i Kasia Giers. Program Koncertu prowadziła Wiktoria Kowalczyk, która sprawdziła się także w roli recytatorki

Zmieniony: Wtorek, 21 Styczeń 2020 08:32
 
Kolędowanie CANTILENY rozpoczęte
Czwartek, 19 Grudzień 2019 11:51

IMG_20191217_174805_Copy_Copy.jpg17 grudnia w sali bankietowej Pensjonatu WIOLETTA program kolęd i pastorałek wykonała CANTILENA zaproszona przez nauczycieli z Ostrołęki i powiatu ostrołęckiego zrzeszonych w Związku Zawodowym SOLIDARNOŚĆ. Miła i serdeczna atmosfera jaka panowała podczas Wigilijnego Spotkania Opłatkowego w pięknej sali a także bardzo dobra akustyka sali, sprawiły, że Chór śpiewał lekko i swobodnie i mógł zróżnicowaną dynamiką, tempem i  artykulacją malować nastroje zawarte w polskich kolędach od radosnej fanfarowej "Gloria Soli Deo" do pełnej zadumy "Jezus Malusieńki".

Program prowadziła z dużą swobodą i wdziękiem – Wiktoria Kowalczyk, która takkże wykonała recytacje wraz z Patrycją Łasiewicką. Duet: Kasia Giers i Daria Kaczyńska poprowadził wspólny z widownią śpiew kolędy „ Cicha noc”.
Obdarowana słodyczami CANTILENA może uznać swoją pierwszą kolędę w tegorocznym okresie Bożonarodzeniowym, za bardzo udaną.

Zdjęcia: Grzegorz Zawrotny.

Zmieniony: Czwartek, 02 Styczeń 2020 13:39
 
Narodowe Święto Niepodległości 2019
Wtorek, 12 Listopad 2019 13:19

191111 Dzien niepodleglosci8 listopada ( piątek) w Hali Widowiskowo-Sportowej im. A. Gołasia zebrała się społeczność szkolna II LO by o godz. 11.11 włączyć się do ogólnopolskiej akcji: SZKOŁA DO HYMNU wykonując wszystkie ( 4) zwrotki Polskiego Hymnu Narodowego a następnie uczestniczyć w programie słowno - muzycznym przygotowanym przez Szkolny Chór CANTILENA. Muzyczną część programu stanowiło 12 pieśni z okresu narodowych powstań i odzyskania niepodległości po ponad stuletniej niewoli. O niektórych z nich, jak np.: MARSZ OBOZOWY czy WARSZAWIANKA, można powiedzieć to, co Robert Schuman, wielki kompozytor niemiecki, przyjaciel F. Chopina, powiedział o Etiudzie c – moll zwanej „REWOLUCYJNĄ” F. Chopina, a mianowicie, że „... są to kwiaty ukryte w armatach”. Za ich publiczne wykonanie groziła zsyłka na Sybir ,a mimo zakazu były wykonywane, zagrzewały do walki powstańców Powstania Kościuszkowskiego, Listopadowego, Styczniowego, Legionistów i żołnierzy AK. W programie znalazły się, poprzedzone interesującym komentarzem ,pieśni pełniące oprócz MAZURKA DĄBROWSKIEGO rolę hymnu do roku 1927 czyli do czasu przyjęcia Mazurka Dąbrowskiego za Polski Hymn Narodowy, a były to: WARSZAWIANKA, ROTA ( do słów M. Konopnickiej i z muz. F. Nowowiejskiego), BOŻE, COŚ POLSKĘ ( A. Felińskiego) i MARSZ I BRYGADY. Uczestnicy świątecznego spotkania mieli okazję dowiedzieć się ciekawej historii HYMNU MIASTA OSTROŁĘKI ( Pieśń o Gen. J. Bemie), którego autorem jest absolwent Gimnazjum i Liceum im Króla S. Leszczyńskiego w Ostrołęce – obecnie I LO), bestialsko zamordowany przez gestapowców niemieckich w 1941 roku w obozie koncentracyjnym w Działdowie)

Poetyckie teksty o treści patriotycznej, m.in. autorstwa C.K. Norwida, wykonali : Patrycja Łasiewicka i Jakub Białobrzewski. Partie solowe wokalne z dużą swobodą wykonały; Kasia Giers i Daria Kaczyńska. Program prowadziła Wiktoria Kowalczyk.
Tradycyjnie już, podczas szkolnej uroczystości Narodowego Święta Niepodległości, odbyła się uroczysta zmianą pocztów sztandarowych II LO uczestniczących w ważnych uroczystościach szkolnych a także miejskich.

Uroczystość miejska
11 listopada w Kościele Poklasztornym pw. Św Antoniego Padewskiego miała miejsce uroczysta Msza Św. Dziękczynna koncelebrowana pod przew. J.E. Biskupa Łomżyńskiego Ks. Bronakowskiego. Uczestniczyły władze samorządowe i administracyjne Miasta Ostrołęki , poczty sztandarowe ostrołęckich szkół, instytucji, stowarzyszeń, organizacji społecznych, kulturalnych. Oprawę muzyczną Liturgii stanowił nasz Chór Szkolny CANTILENA w połączeniu z Ostrołęckim Chórem Nauczycielskim. Połączonym Chórami dyrygował H. Gadomski. Psalmy wykonały w duecie nasze niezawodne Chórzystki: Kasia Giers i Daria Kaczyńska. Bezpośrednio po Mszy Św. odbyła się uroczystość złożenia kwiatów przed Pomnikiem Czwartaków poległych w bitwie pod Ostrołęką w 1831 r. zakończona ROTĄ w wykonaniu połączonych Chórów.
W uroczystości szkolnej i miejskiej Chórzystki CANTILENY wykonały łącznie 19 utworów. Dla 29 Chórzystek klas pierwszych stanowiących 2/3 aktualnego składu całego Chóru, było to trudne zadanie, z którego wywiązały się bardzo dobrze.

Zmieniony: Czwartek, 14 Listopad 2019 13:21
 
Mało znany fragment z przeszłości II LO z CANTILENĄ w tle
Środa, 18 Wrzesień 2019 10:22

190915 Meppen15 września minęła  25 rocznica podpisania Deklaracji Partnerstwa Miast Ostrołeki i Meppen. Jesienią 1994 roku w Meppen (Saksonia Dolna – Niemcy) została podpisana Deklaracja Partnerstwa Miast: Ostrołęki i Meppen. Jednym z waznych punktów tej Deklaracji była wymiana kulturalna.
    To właśnie CANTILENA  zapoczątkowała wymianę różnorodnych zespołów artystycznych Ostrołęki i Meppen. Od 3 do 8 stycznia 1995 roku, na zaproszenie władz Miasta Meppen i Dekanalnego Chóru Młodzieżowego DEKANATSJUGENDCHOR,  w Meppen przebywał Chór II LO CANTILENA. Koncerty w Meppen i okolicznych miastach jak Haren, Bokeloch ( także wspólne z niemieckim Chórem – Gospodarzem),  wycieczki do pobliskiej Holandii, bogaty program kulturalno – rozrywkowy z udziałem Gospodarzy, wypełniały program tego jak i kolejnych podróży artystycznych w latach 1996 i 1999. W dwu ostatnich programach wymiany, wraz z CANTILENĄ, uczestniczyła starsza grupa innego mojego Chóru, a mianowicie,  Dziecięcego Chóru ARABESKA Ostrołęckiego Towarzystwa Muzycznego, mająca za sobą wiele wcześniejszch koncertów, wspólnych z CANTILENĄ.
    Na zproszenie władz Miasta Ostrołeki, Dyrekcji II LO i Chóru CANTILENA, z rewizytą w Ostrołęce był niemiecki Chór Młodzieżowy DEKANATSJUGENDCHOR (1995 r.) i Chór Dziecięcy Miasta Meppen ( 1998 r). Każdorazowo organizatorem wymiany w Ostrołęce była CANTILENA , która zapewniła niemieckim  Gościom  zakwaterowanie i wyżywienie w swoich domach, uczestniczyła we wspólnych koncertach w Ostrołęce i w innych miejscowaściach w powiecie, organizowała wycieczki na Jeziora Augustowskie, do Warszawy, Gdańska.
    Wspaniałą atmosferę tamtych lat dziewięćdziesiątych XX wieku, lat wymiany kulturalnej CANTILENY z Chórami niemieckimi zaprzyjaźnionego Miasta Meppen, wspominają z nostalgią byłe Chórzystki CANTILENY  i ARABESKI  przy każdym zamierzonym i przypadkowym spotkaniu po latach. Załączam kilka nie publikowanych wcześniej zdjęć i wycinków z lokalnej prasy niemieckiej, która żywo interesowała się naszymi koncertami i publikowała bardzo pochlebne, merytoryczne recenzje z koncertów w Meppen.                     Serdecznie pozdrawiam byłe Chórzystki CANTILENY i ARABESKI  a także naszych sympatyków i przyjaciół.


Dyregent Chórów CANTILENA i ARABESKA – Henryk Gadomski

Zmieniony: Czwartek, 19 Wrzesień 2019 11:45
 
„Przedłużony” rok szkolny CANTILENY
Poniedziałek, 24 Czerwiec 2019 07:05

190619 Cantilena    Końcówka roku szkolnego 2018/2019 była dla CANTILENY wyjątkowo bogata w wydarzenia artystyczne. Data 19 czerwca – zakończenie roku szkolnego – była datą ważną dla Chóru ale nie oznaczała początku wakacji dla Chórzystek.
    19 czerwca CANTILENA , tradycyjnie już, stanowiła oprawę muzyczną uroczystej Mszy Św Dziękczynnej w Kościele pw. Nawiedzenia NMP ( Fara) a następnie uczestniczyła w uroczystości szkolnej zakończenia roku szkolnego w Hali Widowiskowo-Sportowej im. A. Gołasia.
    20 czerwca ( czwartek, Boże ciało) Chór był Gościem na uroczystości ślubnej  zasłużonej, byłej Chórzystki CANTILENY – Karoliny Dziełak. W pięknym Kościele pw. Narodzenia NMP w Wąsewie, pow. Ostrów Maz., o doskonałej akustytce, znanym od dawna jako miejsce pielgrzymek do tego Sanktuarium, nasz Chór stanowił oprawę muzyczną uroczystej Mszy Św. Zaślubinowej. Wyjazd do Wąsewa w świąteczne , upalne popołudnie poprzedziła próba bogatego programu muzycznego zaprezentowanego w Wąsewie z udziałem gościnnym tegorocznych Chórzystek-Maturzystek, które dotrzymały obietnicy danej w kwietniu podczas uroczystości zakończenia nauki w Liceum.
    22 czerwca ( sobota) CANTILENA w połączeniu z grupą Ostrołęckiego Chóru Nauczycielskiego brała udział w uroczystości miejskiej odsłonięcia tablicy pamiątkowej na skwerze przy II LO  poświęconej Henrykowi Krauzemu – patronowi tego Skweru, byłemu oficerowi Armi Krajowej, zasłużonemu nauczycielowi Liceum Pedagogicznego. Bezpośrednio po tej uroczystości połączone Chóry wykonały program muzyczny dla uczestników Zjazdu Absolwentow Liceum Pedagogicznego w Ostrołęce w 70 rocznicę powstania Liceum. Koncert odbył się w  sali gimnastycznej II LO.
    Przygotowanie  wymienionych wyżej czerwcowych programów wymagało bardzo dużego wysiłku Chórzystek. Była potrzeba  dużej ilości różnorodnych utworów, z których składały się programy. W tych trzech uroczystościach wykonano łącznie 27 utworów o różnym stopniu trudności.
    Serdecznie dziękuję Chórzystkom za ogromny wysiłek, piękny śpiew, mądrość i kulturę osobistą. Proszę przekazać podziękowanie Rodzicom, którzy w wielu przypadkach zapewniali własnym transportem przyjazd Chórzystek do Ostrołęki i powrót do domu.

(Autorami załączonych zdjęć są: A. Wiski, G. Zawrotny, arch. A. Krauze)
  

Zmieniony: Poniedziałek, 24 Czerwiec 2019 07:21
 
CANTILENA na uroczystości miejskiej Dnia Strażaka w Ostrołęce
Poniedziałek, 27 Maj 2019 06:48

190524 straz cantNa zaproszenie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce CANTILENA i Ostrołęcki Chór Nauczycielski wykonały specjalny program muzyczny dla uczestników miejskich obchodów Dnia Strażaka, które odbyły się w piątek 24 maja na placu przed siedzibą Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrołęce.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz centralnych i samorządowych, delegacje służb mundurowych, dowództw Jednostek OSP z terenu powiatu ostrołęckiego i funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej.

W programie połączonych Chórów: CANTILENY z II LO i Ostrołęckiego Chóru Nauczycielskiego znalazły się nie tylko utwory wybrane z repertuaru tych Chórów ale także 4 najnowsze kompozycje dyrygenta połączonych Chórów, a mianowicie: 2 kompozycje do tekstów anonimowych nawiązujących do etosu Strażaka: MODLITWA  BEZIMIENNEGO  STRAŻAKA  i  HEJ, STRAŻAKU! A także 2 pieśni w dialekcie kurpiowskim do wierszy ludowej poetki z Kadzidła – Marianny Staśkiewicz:  ŁU MEJ  MAMY  W  ŁOGRÓDECKU  i  JUZ  WSYSTKIE  STUDZIENKI. Partie solowe w pieśniach kurpiowskich wykonały Chórzystki CANTILENY: Kasia Giers i Daria Kaczyńska – rodowite Kurpianki z gminy Kadzidło. Program prowadziła z wdziękiem i dużą swobodą, Wiktoria Kowalczyk – Przewodnicząca Samorządu CANTILENY.

Bardzo dziękuję wszystkim Chórzystkom i Chórzystom  za pięknie wykonany program. Szczególne podziękowania kieruję do tegorocznych Absolwentek , które potrafiły pogodzić trud matur z przygotowaniem nowych utworów do dzisiejszego programu, a są to: Wiktoria Markowska, Karolina Ogniewska, Martyna Pędzich, Natalia Sobocińska, Klaudia Trzcińska, Klaudia Żebrowska

Dyrygent połączonych Chórów: CANTILENY i  OChN – Henryk Gadomski

Zmieniony: Wtorek, 28 Maj 2019 08:13
 
« PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie »

Strona 3 z 16