Szkoła
Wycieczka edukacyjno-rekreacyjna 1f
Piątek, 27 Czerwiec 2014 07:47

12 czerwca 2014 roku klasa If wypoczywała na Mazurach. Podczas wycieczki edukacyjno -rekreacyjnej  młodzież zwiedziła rezerwat przyrody w Nadleśnictwie Pupy oraz przepłynęła Krutynią z Ukty do Iznoty. Wyprawa zakończyła się ogniskiem przygotowanym przez leśników w sercu Puszczy Piskiej.











 

Opiekunowie: Krystyna Kowalska i Renata Chodkowska.

Zmieniony: Piątek, 27 Czerwiec 2014 08:26
 
VII Samorządowa Gala Uczniowska
Czwartek, 26 Czerwiec 2014 08:50
Dnia 25 czerwca 2014 r. w Ostrołęckim Centrum Kultury odbyła się VII Samorządowa Gala Uczniowska, podczas której nagrodzono i wyróżniono uczniów ostrołęckich szkół w trzech kategoriach:
- najwyższa średnia,
- wybitny talent,pasje twórcze,
- wybitny sportowiec.
W kategorii najwyższa średnia nagrodzeni zostali uczniowie naszej szkoły:
- Karolina Pędzich, uczennica klasy Ic, średnia ocen: 5,54. Karolina jest bardzo ambitną  i pracowitą uczennicą o wszechstronnych zainteresowaniach. Chętnie bierze udział w akcjach organizowanych przez Szkołę Promocji Zdrowia. Zdobyła wyróżnienie w konkursie recytatorskim poświęconym patronowi Szkoły;
- Kacper Żerański, uczeń klasy Ie,  średnia ocen: 5,54. Interesuje się to sportem, polityką, wiedzą o społeczeństwie. Jego pasją są podróże. Kacper aktywnie działa w harcerstwie i wolontariacie WOŚP, chętnie bierze udział w konkursach matematycznych oraz zawodach sportowych.
W kategorii wybitny sportowiec została wyróżniona:
- Magdalena Żebrowska, uczennica klasy IIc. Od najmłodszych lat interesuje się sportem. Systematycznie rozwija swoją pasję i osiąga wysokie wyniki w różnych dyscyplinach lekkoatletycznych. W 2013 roku zajęła drugie miejsce w plebiscycie na Sportowca Ostrołęki oraz otrzymała wyróżnienie jako „Sportowe Odkrycie Roku”.  Największe osiągnięcia Magdy - uzyskane w roku szkolnym 2013/2014 - to: srebrny medal w skoku w dal na  Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów i Juniorów Młodszych, trzy złote medale na Mistrzostwach  Mazowsza Juniorów Młodszych,(w skoku w dal, w biegu na dystansie 100 m oraz w sztafecie 4x100 m), IV miejsce w skoku w dal oraz VIII miejsce w biegu na 100 m  na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, VI miejsce w skoku w dal na Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów, złoty medal w biegu na 100 m na  Mistrzostwach Mazowsza.
W kategorii wybitny talent,pasje twórcze wyróżniono:
Aleksandrę Bloch i Klaudię Krupkę, uczennice  klasy IIe. Aleksandra i Klaudia zdobyły III miejsce w Międzynarodowym Konkursie  INESPO (International Environment Sustainability Project Olympiad).  Uczennice pojechały  na konkurs w ramach nagrody za sukces odniesiony podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Naukowego E(x)plory w Gdyni. INESPO to prestiżowy międzynarodowy konkurs projektów naukowych z biologii, fizyki, chemii, w którym w tym roku uczestniczyli reprezentanci ponad 40 krajów.   Aleksandra i Klaudia zaprezentowały  pracę pt. „Research into the perception of personal space in aspect of claustrophobia” (Badanie przestrzeni osobistej w aspekcie klaustrofobii). Projekt dotyczył opracowanej przez nie potencjalnej nowej metody leczenia klaustrofobii. Opiekunem merytorycznym ich pracy była  Pani Anna Mynyk.
Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym uczniom oraz ich rodzicom i życzymy dalszych sukcesów.
Dyrekcja i społecznośc szkolna II LO










Zmieniony: Piątek, 27 Czerwiec 2014 11:13
 
Wyprawka szkolna 2014!!!
Środa, 25 Czerwiec 2014 10:34

Na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej ukazała się informacja dotycząca Rządowego programu pomocy uczniom „Wyprawka szkolna 2014”.
W 2014 roku pomoc w formie dofinansowania zakupu podręczników do kształcenia ogólnego lub podręczników do kształcenia w zawodach, dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania, przewidziana jest dla uczniów rozpoczynających w roku szkolnym 2014/2015 naukę w: klasach II, III lub VI szkoły podstawowej, klasie III szkoły ponadgimnazjalnej, tj. zasadniczej szkole zawodowej, liceum ogólnokształcącym lub technikum.
Ponadto, pomocą w zakresie dofinansowania zakupu podręczników do kształcenia ogólnego, w tym podręczników do kształcenia specjalnego, lub podręczników do kształcenia w zawodach, dopuszczonych do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania objęto także uczniów:
  • słabowidzących,
  • niesłyszących,
  • słabosłyszących,
  • z niepełnosprawnością ruchową, w tym afazją,
  • z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera,
  • z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym,
  • z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej,
posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, o którym mowa w art. 71b ust. 3 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.), uczęszczających w roku szkolnym 2014/2015 do szkół podstawowych – z wyjątkiem klasy I, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych, tj. zasadniczych szkół zawodowych, liceów ogólnokształcących, techników lub szkół specjalnych przysposabiających do pracy dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi lub do ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia – z wyjątkiem klasy I, ogólnokształcących szkół muzycznych II stopnia, ogólnokształcących szkół sztuk pięknych, ogólnokształcących szkół baletowych lub liceów plastycznych.
W 2014 r. do otrzymania podręczników w 2014 r. uprawnione są nowe grupy uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, tj. uczniowie:
  • słabosłyszący,
  • z niepełnosprawnością ruchową, w tym afazją,
  • z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera.

W przypadku uczniów, którzy ubiegają się o pomoc na podstawie kryterium dochodowego w 2014 r. dla uczniów z wszystkich klas objętych programem wprowadzono jednolite kryterium dochodowe, z ustawy o świadczeniach rodzinnych. Oznacza to, że w bieżącym roku kwota uprawniająca do otrzymania pomocy wynosi 539 zł na osobę w rodzinie.

Szukajcie szczegółów informacji na stronie Ministerstwa!!!

Zmieniony: Środa, 25 Czerwiec 2014 10:36
 
CZYTANIE NORWIDA 2014
Poniedziałek, 23 Czerwiec 2014 10:55
    Dnia 5 czerwca odbyła się w naszej szkole kolejna edycja akcji ‘CZYTANIE NORWIDA 2014’. Na tegoroczne spotkanie z twórczością naszego Patrona zaproszenie przyjęli goście:
P. Beata Kowalczyk – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Ostrołęce,
P. Joanna Dawidczyk – nauczyciel j.polskiego w III Liceum Ogólnokształcącym w Ostrołęce,
ksiądz Tomasz Tymiński – wikariusz parafii pw. NNMP oraz nauczyciel religii w naszym liceum,
P. Iwona Krzemińska – konsultant j. polskiego Ostrołęckiego Wydziału MSCDN,
P. Ewa Bucińska – nauczyciel j. polskiego w I Liceum Ogólnokształcącego w Ostrołęce oraz
P. Krystyna Kowalska – nauczyciel j. francuskiego w naszej szkole.

    Tegorocznemu spotkaniu towarzyszyły słowa C.K.Norwida: „Czyta się […] w  coraz głębszych głębiach – tak że czytanie […] jest nieskończone…”
Goście zaprezentowali wybrane utwory naszego Patrona i podzielili się refleksją na ich temat.
Jako pierwsza wystąpiła Pani Beata Kowalczyk.  Przeczytała wiersz „Fortepian Szopena”, którym poeta żegnał się z przyjacielem, przedstawiając jego geniusz. Wyjątkowy sposób interpretacji  utworu „Marionetki”  jako polemikę i kpinę z czytelnika, jego przyzwyczajeń i nawyków  zaprezentowała Pani Joanna Dawidczyk. Ksiądz Tomasz Tymiński podzielił się refleksją na temat wiersza „Pióro”. Ukazał pióro jako wyjątkowy przedmiot, wywyższony przez Norwida. Pani Iwona Krzemińska podkreśliła rolę dialogu, rozmowy na ważne tematy. Odczytała utwór „Ostatni despotyzm”. Pani Ewa Bucińska  dziełem „Obojętność” zwróciła uwagę na fenomen wielkości poety, a Pani Krystyna Kowalska zaprezentowała fragment utworu „Litania…”. Omówiła jego budowę oraz podkreśliła  duchową intuicję i religijność C.K. Norwida.
     
     CZYTANIE NORWIDA prowadzili Amanda Szmigiel i Kacper Żerański (kl.1e), a  urozmaiciły je muzyczne występy uczniów. Marzena Opacka (kl.2g)  przy akompaniamencie Rafała Dobrowolskiego (kl.2g)  zaśpiewała utwór „Marionetki”, Wiktoria Bolc (kl.1e) wykonała sonatę W. A. Mozarta na pianinie, zaś Marzena Opacka przy akompaniamencie Wiktorii Bolc zaśpiewała „W Weronie”.
 
 











Spotkanie przygotowały: p. Justyna Mościcka i p. Aneta Mroczkowska z klasami 1g i 1e.

    
Podczas akcji CZYTANIE NORWIDA wręczono nagrody w międzyszkolnych konkursach fotograficznym i plastycznym.  Wszyscy zebrani obejrzeli też wystawę prac konkursowych.
 
 











Zmieniony: Piątek, 27 Czerwiec 2014 10:45
 
Mój Portret Ostrołęka
Środa, 18 Czerwiec 2014 09:33

  Fotograficzny projekt społeczny w II LO w Ostrołęce Grupa ostrołęckich specjalistów od kreowania wizerunku zaprosiła uczniów liceum do wspólnej sesji zdjęciowej.

Relacja:

 

Zmieniony: Środa, 18 Czerwiec 2014 09:40
 
Wycieczka 2A Tatry 27-30 maja
Poniedziałek, 16 Czerwiec 2014 11:52
27 maja 2014, wtorek
6.00 Wyjeżdżamy z Ostrołęki ku wielkiej przygodzie.
16.00 Ruszamy na Wiktorówki i Rusinową Polanę. Zaglądamy do zabytkowego Kościoła Matki Bożej Jaworzyńskiej, Królowej Tatr.

28 maja 2014, środa, wspinaczka wysokogórska
9.30 Wyruszamy w góry. Wodogrzmoty Mickiewicza, potem niebieskim szlakiem pniemy się w górę. Mijamy Siklawę. Dalej idziemy do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Mamy piękną pogodę. Odpoczywamy podziwiając piękno Tatr. Potem dalej w górę. Zdobywamy Świstówkę (ok. 1800 m n.p.m.). Droga w dół też jest trudna, ale szczęśliwi schodzimy do Morskiego Oka

29 maja 2014, czwartek, dzień jaskiń
9.30 Spotykamy się z przewodnikiem, który poprowadzi nas Doliną Kościeliską i pokaże jaskinie. Ruszamy w deszczu. Najpierw bacówka, pokazowy wypas owiec, oscypki, potem wędrówka wzdłuż Kościeliskiego potoku. Zachwycamy się pięknem Tatr. Po około dwóch godzinach wchodzimy na szlak prowadzący do Jaskini Mylnej. Pokonanie trzystumetrowej jaskini to nie lada wyzwanie. Dostarcza wielu głębokich przeżyć. To jednak nie koniec wrażeń. Po wyjściu z Jaskini Mylnej idziemy do Smoczej Jamy. Na szczęście przestało padać. Smocza Jama jest krótsza niż Mylna (50 m), ale także piękna.
15.00 Wracamy na obiad.
17.00 Krupówki w Zakopanem.

30 maja 2014, piątek
9.30 Opuszczamy nasz hotel, ale to jeszcze nie pożegnanie z górami.
10.00 Spotykamy się z panią przewodnik pod Wielką Krokwią. Ruszamy czarnym szlakiem – ścieżką nad Reglami. Najpierw łagodnie ku górze, potem dość stromo idziemy Doliną Białego. Jest pięknie, choć wędrówkę utrudnia padający deszcz.
11.30 Zdobywamy Sarnią Skałę (1377 m n.p.m.).Niestety, chmury zasłaniają Zakopane. Nie widzimy pięknych ekspozycji, choć wspinaczka dała Nam wiele satysfakcji.
13.00 Ruszamy w podróż powrotną do domu.
 
 










Zmieniony: Wtorek, 17 Czerwiec 2014 10:30
 
Makutano Junction i gość z Kenii
Poniedziałek, 16 Czerwiec 2014 08:42
W czwartek (12.06) w ramach projektu Makutano Junction. Multimedialne metody nauczania w edukacji globalnej naszą szkołę odwiedził gość z Kenii - Peninah Kuttoh, studentka ekologii uniwersytetu w Nairobi. Penninah Kuttoh jest uczestniczką programu Wolontariat Europejski (European Voluntary Service) i pracuje dla organizacji Europejskie Forum Młodzieży. Peninah opowiedziała ucziom naszej szkoły o swoim kraju, wolontariacie międzynarodowym oraz chętnie odpowiedziała na ich pytania.
Projekt Makutano Junction. Multimedialne metody nauczania w edukacji globalnej jest dwuletnią inicjatywą realizowaną w konsorcjum czterech organizacji/instytucji: Fundacji Partners Polska, Institute of Education, University of London, estońskiej Eesti People to People oraz bułgarskiej Global Initiative on Psychiatry, we współpracy z czterema brytyjskimi ośrodkami Development Education Centres, firmą produkującą serial „Makutano Junction” - Mediae Company, a także organizacją Education Effect Africa z Kenii.
Celem projektu jest podnoszenie wiedzy pedagogów, kadry akademickiej, doradców metodycznych, edukatorów oraz uczniów w krajach partnerskich na temat współzależności pomiędzy krajami Globalnego Południa i Globalnej Północy. Zadaniem projektu jest budowanie zrozumienia pomiędzy szkołami w Kenii i Europie, aktywizowanie i angażowanie uczniów i uczennic do wspólnych działań.
 
 











Zmieniony: Poniedziałek, 16 Czerwiec 2014 09:06
 
SZANOWNI ABSOLWENCI II LO im. C.K.NORWIDA W OSTROŁĘCE
Piątek, 13 Czerwiec 2014 07:45

Informujemy o XIII  edycji Programu Stypendia Pomostowe 2014/2015. Segment A.

            Celem programu jest wspieranie młodzieży pochodzącej z rodzin byłych pracowników przedsiębiorstw gospodarki rolnej w podjęciu decyzji o kontynuowaniu nauki na dziennych studiach I stopnia realizowanych w polskich uczelniach publicznych mających uprawnienia magisterskie lub jednolitych studiach magisterskich realizowanych w polskich uczelniach publicznych.

            Nabór stypendystów odbywać się będzie ściśle według zasad określonych
w regulaminie przyznawania i przekazywania stypendiów pomostowych dla studentów
w roku akademickim 2014/2015.

            Program jest skierowany do maturzystów, którzy ukończą szkołę ponadgimnazjalną
w 2014 roku i którzy spełnią łącznie następujące kryteria:

-        dostaną się na I rok dziennych studiów I stopnia realizowanych w polskich uczelniach publicznych mających uprawnienia magisterskie lub I rok jednolitych studiów magisterskich realizowanych w polskich uczelniach publicznych;

-        osiągnęli na egzaminie maturalnym co najmniej 90 pkt. liczonych zgodnie
z algorytmem dołączonych do regulaminu. Osoba ubiegająca się o stypendium oblicza samodzielnie liczbę punktów;

-        są dziećmi byłych pracowników ppgr, którzy byli zatrudnieni w tych gospodarstwach na podstawie umowy o prace w okresie co najmniej 2 lat;

-        mieszkają na terenach wiejskich lub w miastach do 20 tys. mieszkańców, okres zameldowania nie krótszy niż 6 miesięcy od daty ogło0szenia programu na stronie: www.stypendia-pomostowe.pl;

-        pochodzą z rodzin, w których dochód netto na osobę w rodzinie albo dochód osoby uczącej się nie przekracza 1176 zł lub 1344 zł, gdy członkiem rodziny jest dziecko legitymujące się orzeczeniem o umiarkowanych lub znacznych stopniu niepełnosprawności .

Regulamin przyznawania i przekazywania stypendiów pomostowych dla studentów
w roku akademickim 2014/2015 Segment 1A. (wraz z załącznikami) dostępny jest na stronie internetowej Fundacji Edukacyjnej Przedsiębiorczości. Kandydaci do stypendium wypełniają wniosek on-line na stronie
www.stypendia-pomostowe.pl,
w terminie do dnia 18.08.2014 do godz. 16.oo

Wypełnione przez kandydatów dokumenty należy przesłać do dnia 22.08.2014 na adres:

Agencja Nieruchomości Rolnych Oddział Terenowy w Warszawie

Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa.

 

Zmieniony: Piątek, 13 Czerwiec 2014 07:47
 
Gala Finałowa Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu
Środa, 11 Czerwiec 2014 10:29

Dnia 10 czerwca 2014 r. w Krakowie , w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego , miała miejsce Gala Finałowa Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu.

Klasa II g zdobyła nagrodę główną, Weekend Zwycięzców, uzyskując 6595 głosów poparcia dla przygotowanych w ramach ANP projektów.

                  

Dziękujemy wszystkim zaangażowanym w propagowanie naszych projektów i głosującym.

Zmieniony: Środa, 11 Czerwiec 2014 10:35
 
INESPO 2014 - klaustrofobia dała międzynarodowy sukces ostrołęckim licealistkom
Wtorek, 10 Czerwiec 2014 09:05
Aleksandra Bloch i Klaudia Krupka  - uczennice naszego liceum zdobyły III miejsce podczas międzynarodowego konkursu  INESPO, który odbył się w dniach 2 - 6 czerwca br. w Amsterdamie w Holandii. Pojechały one na konkurs w ramach nagrody za sukces odniesiony w konkursie organizowanym przez Fundację Zaawansowanych Technologii podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Naukowego E(x)plory w Gdyni.                               
INESPO (International Environment Sustainability Project Olympiad) to wiodący międzynarodowy konkurs projektów naukowych z biologii, fizyki, chemii.
Podczas tego tygodniowego wydarzenia, w którym brali udział reprezentanci ponad 40 różnych krajów, nasze uczennice prezentowały  pracę
pt. "Research into the perception of personal space in aspect of claustrophobia". Projekt dotyczył nowej potencjalnej metody leczenia klaustrofobii opracowanej przez uczennice.
Dodatkowo wszyscy uczestnicy prezentowali swoje regiony z których pochodzą. Nasze dziewczyny w strojach kurpiowskich przedstawiły piękno naszego regionu; na ich stanowisku zagościło rękodzieło kurpiowskie (serwetki, wycinanki, kwiatki, palmy) oraz broszury, foldery, ulotki promujące nasz region (otrzymane z Urzędu Miasta).
Oprócz możliwości spotkania się z naukowcami specjalizującymi się w tej dziedzinie oraz innymi młodymi ludźmi reprezentującymi inne kultury, czekało na nie również szereg atrakcji. Wyjazd obejmował zwiedzanie słynnych holenderskich miast - m.in. Amsterdamu i Hagi.
Z krainy wiatraków nasze reprezentantki wróciły z brązowym medalem, statuetką, nagrodą pieniężną i niezapomnianymi wrażeniami.
 

Opiekunem ich pracy była Pani Anna Mynyk.

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów naukowych.                        
Społeczność szkolna i Dyrekcja II LO 


 
 
 










 
 
Zmieniony: Czwartek, 12 Czerwiec 2014 09:20
 
« PoczątekPoprzednia61626364656667686970NastępnaOstatnie »

Strona 68 z 85