Wycieczka do Kazimierza Dolnego i okolic
Poniedziałek, 13 Czerwiec 2016 23:00
     W dniach 30 maja – 1 czerwca uczniowie klas Id, Ie i Ib uczestniczyli w wycieczce do Kazimierza Dolnego i okolic. W ciągu trzech dni mieli okazję poznać wiele atrakcyjnych miejsc oraz kulturalnych i naturalnych skarbów znajdujących się na Lubelszczyźnie. Oto najciekawsze z nich:

- w Kazimierzu Dolnym - Góra Trzech Krzyży, ruiny zamku i baszty, kościół farny, Mały i Duży Rynek, flora nadwiślańska (przy okazji rejsu statkiem)

- w Czarnolesie  - Muzeum Jana Kochanowskiego

- w Janowcu – zamek, punkt widokowy na dolinę przełomową Wisły

- w Kozłówce – Pałac Zamoyskich w stylu neorokokowym

- w Nałęczowie – park zdrojowy z Pałacem Małachowskich, zabytkowe obiekty uzdrowiskowe, palmiarnia z pijalnią Nałęczowianki, Muzeum Stefana Żeromskiego, drewniany kościół w stylu zakopiańskim

- w Puławach – zespół parkowo – pałacowy książąt Czartoryskich, Dom Gotycki i Świątynia Sybilli – siedziba najstarszego muzeum w Polsce, unikalny egzotyczny drzewostan w parku pałacowym i in.

Uczniowie poznali historię tych miejsc, a dzięki interesującym opowieściom przewodnika mogli wzbogacić swoją wiedzę geograficzną i kulturową. Dowiedzieli się wielu ciekawostek związanych z obyczajowością dawnych czasów, literaturą (tu: fascynujące biografie J. Kochanowskiego, B. Prusa i S. Żeromskiego), sztuką (malarstwem, architekturą, muzyką), religią (m. in. rytuałami pogrzebowymi obecnymi w judaizmie podczas zwiedzania dawnego cmentarza żydowskiego), botaniką. Nie zabrakło anegdot i legend związanych z zamkami czy innymi zabytkami.

Zwiedzającym towarzyszyła piękna – niemal wakacyjna – pogoda.

Zmieniony: Czwartek, 30 Czerwiec 2016 11:39