CZYTANIE NORWIDA 2016
Czwartek, 09 Czerwiec 2016 10:41

Kolejnym gościem była pani Sylwia Kujawa – nauczycielka języka polskiego w I Liceum Ogólnokształcącym im. gen. Józefa Bema w Ostrołęce, która przeczytała utwór pt. "Epos nasza" i odniosła się do potrzeby indywidualizmu i dążenia do realizacji  marzeń w życiu człowieka.
W bardzo ciekawy sposób o swoich refleksjach na temat wiersza "Buntowniki, czyli stronnictwo - wywrotu " opowiedział pan  Jerzy Kurstak - doktor historii, przedstawiciel Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.
Zaproszenie na uroczystość przyjęła również pani  Aleksandra Gawrońska – absolwentka naszego Liceum,  ostrołęcka  poetka. Poddała ona interpretacji dwa wiersze: "Ogólniki " i " Cóż bo mózg..? rozum co...? ", na których podstawie mówiła o sercu, jako wartości człowieka i niezbędnym narzędziu poznania świata.
Swoje refleksje dotyczące twórczości C. K. Norwida przedstawił także pan Wojciech Dorobiński  - rzecznik prasowy Urzędu Miasta w  Ostrołęce . Przywołał on wiersz  pt. "Bema pamięci żałobny-rapsod " i opowiedział o nawiązaniach do dzieł  Norwida w piosenkach Czesława Niemena.
W spotkaniu wzięła również udział pani  Edyta Pliszka- Późniewska - Prezes Koła Aktywności Twórczej,  członkini grupy literackiej "Oskal "  i Stowarzyszenia Civitas Christiana w Ostrołęce, popularyzatorka kultury regionalnej. Pani Edyta przedstawiła kolaż tekstów Norwida w gwarze kurpiowskiej.
Jako ostatni wystąpił pan Grzegorz Zawrotny -  nauczyciel religii w  naszym Liceum, który opowiedział o Norwidzie i jego miłości do Stwórcy w oparciu o utwór "Krzyż i dziecko".
     Uroczystość uświetniły występy uczniów naszej szkoły: Anny Puławskiej, Bartłomieja Bemowskiego, Rafała Grzyba i Bartosza Sznytera, którzy wykonali utwory muzyczne. Adrian Kaczyński i Adrian Brzuzy recytowali wiersze C.K. Norwida. Wręczono także nagrody w dwóch międzyszkolnych konkursach związanych z twórczością poety. Uczniowie: J. Pędzich, M. Mierzejewska, N. Serafin, M. Turowska, W. Piotrowska z klasy I B oraz W. Kuśmierczyk z klasy I C pod kierunkiem p. Agnieszki Wołosz zaprezentowali wystawkę  prac konkursowych. Całą uroczystość poprowadzili: Agata Świtaj i Radosław Dąbrowski.
Spotkanie z poezją Norwida przygotowali uczniowie klasy 2 d z wychowawczynią panią Teresą Gierwicz i nauczycielką języka polskiego - Justyną Mościcką.

Zmieniony: Czwartek, 09 Czerwiec 2016 11:40