Miejskie obchody Dnia Niepodległości i wręczenie odznak „Za zasługi dla Miasta Ostrołęki”
Poniedziałek, 13 Listopad 2023 15:19

2 główne wwwŚwięto Odzyskania przez Polskę Niepodległości, to okazja do refleksji nad patriotyzmem oraz historią naszej Ojczyzny. To również czas, by dostrzec tych, którzy o obecnym czasie podejmują szereg działań na rzecz miasta i regionu. Po piątkowych uroczystościach, które odbyły się w naszej szkole, wraz z delegacją naszej młodzieży wzięliśmy udział w obchodach miejskich, które odbyły się w sobotę 11 listopada 2023 r.  Nasz poczet w składzie: Igor Dzikowski (3d), Zofia Próchnicka (3a) oraz Wiktoria Nasierowska (3f), reprezentował naszą szkołę podczas mszy św., która została odprawiona w Sanktuarium św. Antoniego w Ostrołęce. Celebrację rozpoczęło uroczyste wprowadzenie pocztów,  w tym sztandaru naszego miasta, służb mundurowych i ostrołęckich szkół. Po liturgii uczestnicy udali się pod Pomnik Czwartaków, by oddać cześć poległym. Honorową wartę przy pomniku sprawowali harcerze, m.in. Antonina Łaszkiewicz z kl. IV d.

Następnie poczet sztandarowy, pod opieką Pani Joanny Kukuć, wziął udział w Uroczystej Sesji Rady Miasta, która odbyła się w Ostrołęckim Centrum Kultury w Ostrołęce. Na sesji zostały wręczone odznaczenia, medale i wyróżnienia. Pośród czterech odznaczonych osób znalazł się dr hab. Pan Jan Mironczuk, Prezes Ostrołęckiego Towarzystwa Naukowego, który otrzymał odznakę „Za zasługi dla Miasta Ostrołęki”. W uzasadnieniu przytoczono liczne dokonania na polu edukacji i nauki. Wymieniono m in. znaczący dorobek naukowy, przybliżanie historii młodemu pokoleniu, przygotowanie uczniów do olimpiad oraz opracowanie kilku monografii, w tym miasta Ostrołęki, a także naszego liceum. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku (12 maja 2022)  odznaczenie „Za zasługi dla Miasta Ostrołęki” otrzymał Przemysław Świercz – absolwent naszej szkoły (patrz artykuł). Takim odznaczeniem została również uhonorowana nasza szkoła w 2005 roku.

W dalszej części zostały wręczone medale pamiątkowe PRO MAZOVIA. W gronie wyróżnionych znalazł się dr. hab. Pan Janusz Gołota, pierwszy dyrektor naszego liceum.  Podczas sesji zostały wręczone również nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.  Takie wyróżnienie otrzymał m.in. absolwent naszego liceum,  pan Radosław Jastrzębski, obecnie nauczyciel plastyki Szkoły Podstawowej nr 2 im. Stanisława Staszica w Ostrołęce.

Wśród licznych wspomnień i nawiązań do historii miasta znalazły się i te, które dotyczyły Jana Górzyńskiego i Liceum Pedagogicznego, a które miały miejsce w murach naszej szkoły, co upamiętniają tablice wmurowane przy głównym wejściu do liceum.

Po zamknięciu uroczystej sesji, uczestnicy mogli wysłuchać Mini recitalu fortepianowego w wykonaniu Ewy Kawickiej oraz koncertu pt. „Stanisław Moniuszko – Śpiewnik domowy” w wykonaniu Ostrołęckiego Chóru Kameralnego Bożeny Harasimowicz-Pęzy.

Odznaczonym i wyróżnionym składamy serdeczne gratulacje i cieszymy się, że ich dokonania zostały docenione w mieście i regionie.

Krzysztof Jankowski
Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Ostrołęce.

ZDJĘCIA

Zmieniony: Poniedziałek, 13 Listopad 2023 15:24