Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Jana Górzyńskiego
Poniedziałek, 13 Listopad 2023 13:16

tablica GórzyńskiW piątek, 10 listopada 2023 r. na frontonie II Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Ostrołęce została odsłonięta tablica upamiętniająca pana Jana Górzyńskiego, nauczyciela muzyki, który prowadził zajęcia w Liceum Pedagogicznym, mieszczącym się w murach naszej szkoły. Inicjatywę upamiętnienia podjęli absolwenci liceum, których Jan Górzyński nauczał. Jest to postać zasłużona dla kultury. Wg wspomnień uczestników piątkowej uroczystości, był nauczycielem wymagającym, który miał wizję i skupiał wokół siebie ludzi młodych. Prowadził chór i orkiestrę, sam tworzył i był inicjatorem wielu przedsięwzięć. W Liceum Pedagogicznym pracował od września 1959  do 1971 r. „Tu założył Zespół Pieśni i Tańca. Były lata, że zespół liczył 180 uczestników. Dawał koncerty nie tylko w Ostrołęce, ale także w różnych miastach Polski”. Zdobył wiele nagród i wyróżnień. Jan Górzyński otrzymał szereg wysokich odznaczeń np. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski” – pisze Stanisław Pajka w książce „Z dziejów Liceum Pedagogicznego w Ostrołęce”.  W sobotę 11 listopada br. podczas Uroczystej Sesji Rady Miasta, pośmiertnie została przyznana mu odznaka „Za zasługi dla Miasta Ostrołęki”.

II Liceum Ogólnokształcące było gospodarzem piątkowych uroczystości związanych z odsłonięciem tablicy i podjęło licznie zgromadzonych absolwentów Liceum Pedagogicznego i zaproszonych gości. W tym zacnym gronie znalazł się również wieloletni dyrektor naszego liceum, pan Ryszard Kaliszewski. Po odsłonięciu pamiątkowej tablicy uczestnicy wysłuchali okolicznościowego koncertu przygotowanego przez Szkolny Chór Cantilena pod dyrekcją Pana Henryka Gadomskiego (patrz artykuł). Następnie zwiedzili szkołę i miejsca, które pamiętali z okresu swej nauki.

Krzysztof Jankowski
Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Ostrołęce

ZDJĘCIA

Zmieniony: Wtorek, 14 Listopad 2023 14:34