#KOMÓRKOMANIA
Piątek, 27 Październik 2023 09:08

W październiku po raz kolejny w naszej szkole odbyła się akcja w ramach projektu #KOMÓRKOMANIA pod patronatem Fundacji DKMS, której celem jest edukacja społeczności szkolnej w zakresie dawstwa szpiku oraz rejestracja w bazie potencjalnych Dawców szpiku.

Wolontariuszami akcji byli uczniowie klasy 4c: Maria Budniak, Hubert Gut, Jakub Bramowicz oraz Kamil Niedźwiedzki, którzy przeprowadzili akcję informacyjno-edukacyjną w klasach czwartych w zakresie idei dawstwa szpiku oraz chorób nowotworowych krwi.

Działania promocyjne zakończyły się 19.10.2023r. rejestracją osób pełnoletnich w bazie potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych.

Dziękujemy z całego serca Wolontariuszom II LO za pomoc w przygotowaniu i przeprowadzeniu #KOMÓRKOMANII, a w szczególności dziękujemy tym uczniom, którzy zdecydowali się dołączyć do międzynarodowej bazy Dawców szpiku! Udało się zarejestrować aż 21 osób!

W Polsce co 40 minut ktoś dowiaduje się, że cierpi na nowotwór krwi. Taką diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie krwiotwórczych komórek macierzystych od niespokrewnionego Dawcy. Jedynie 25% Pacjentów zakwalifikowanych do transplantacji szpiku znajduje „bliźniaka genetycznego” w rodzinie, pozostałe 75% zdanych jest na Dawców niespokrewnionych.

Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy wynosi od 1:20 000 do nawet 1 lub kilku milionów. O przeszczepieniu decyduje zgodność cech tkankowych, których jest ponad 13 000 i mogą występować w milionach kombinacji. To właśnie sprawia, że poszukiwania są tak trudne. Na całym świecie jest ponad 38 milionów potencjalnych Dawców szpiku, ale nadal nie wszyscy Pacjenci znajdują swojego „bliźniaka genetycznego”.

Im więcej zarejestrowanych potencjalnych Dawców, tym większa szansa dla chorych na znalezienie „bliźniaka genetycznego”. Dlatego tak ważne jest, aby do grona potencjalnych Dawców krwiotwórczych komórek macierzystych dołączały nowe osoby gotowe do podzielenia się cząstką siebie z chorymi na nowotwory krwi.
Zostań Dawcą szpiku | DKMS
Szkolnymi koordynatorkami akcji #KOMÓRKOMANIA są p. Katarzyna Żerańska i p. Sylwia Rochaczewska

Zmieniony: Piątek, 03 Listopad 2023 09:15