Razem dla Edukacji
Kurpiowskie Powitanie Gości z Usola Syberyjskiego
Wtorek, 17 Grudzień 2019 09:27
191209 Powitanie gosciDelegacja gości z Usola Syberyjskiego została oficjalnie przywitana przez Dyrektora Szkoły Wojciecha Domańskiego 9 grudnia 2019 r. Dyrektor wyraził swoją radość, iż pomimo tak wielkiej odległości spotkanie doszło do skutku. W imieniu młodzieży głos zabrała Klaudia Bogdańska, która podkreśliła, iż społeczność II Liceum Ogólnokształcącego jest otwarta na młodzież z „dalekiej Syberii”. W imieniu gości głos zabrała Dyrektor Szkoły Gimnazjum Nr 1 w Usolu Syberyjskim Pani Iuliia Domashenko, która podziękowała za zaproszenie i za podjęcie trudu organizacyjnego tego wydarzenia przez naszą szkołę.
 
W bogatym programie artystycznym Chór Cantilena przybliżył gościom region kurpiowski. Pan Henryk Gadomski w barwny sposób wyjaśnił, iż Kurpie zachowały swoją odrębność kulturową na regionalnej mapie Polski. Wyjaśnił, że język kurpiowski ma swój charakter i stanowi żywy pomnik kultury. Przemyślany dobór utworów zaznajomił młodzież z charakterystycznymi dla naszego regionu ale i Ojczyzny pieśniami o różnorakiej tematyce. Pojawiły się wątki patriotyczne, regionalne ale i świąteczne, które wpisały się w zbliżający się czas Bożego Narodzenia. W wystąpieniu Pana Henryka Gadomskiego nie zabrakło również opisu stroju kurpiowskiego, który swoim kolorytem i specyfiką zainteresował gości. Podczas uroczystości powitania wystąpiły również pary taneczne z Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpianka” z Kadzidła oraz zagrała kapela – artyści naszego regionu, którzy przybyli na specjalne zaproszenie Pana Henryka Gadomskiego.
 
Na uroczystość przybył również prezes Związku Kurpiów p. Mirosław Grzyb, który nawiązał do historii zsyłek Polaków na Syberię, w tym również mieszkańców naszej ziemi. Wyraził on wdzięczność, że język polski i kultura nadal są krzewione w miejscu, gdzie los rzucił naszych przodków.
 
Na koniec uroczystości wicedyrektor Krzysztof Jankowski podziękował wszystkim, którzy zaangażowali się uświetnienie tej uroczystości i przedstawił uczniom naszej szkoły i zaproszonym gościom cele projektu „Rodzina polonijna” a następnie przybliżył dalszy harmonogram pobytu zaproszonych gości w naszej szkole i mieście.
 
Po zrobieniu wspólnej fotografii  uczniowie udali się na zajęcia. Tego dnia młodzież z Usola Syberyjskiego wraz z uczniami klasy I bp mieli okazję uczestniczyć w warsztatach historycznych, geograficznych i językowych poprowadzonych przez nauczycieli naszej szkoły:  p. Elżbietę Mironczuk, p. Lidię Górską i p. Anastazję Dzwonnik-Załęską. Podczas warsztatów poznali historię i położenie naszego miasta ale musieli również zmierzyć się z językiem polskim w formie ciekawych ćwiczeń.
Zmieniony: Środa, 18 Grudzień 2019 08:05
 
Wizyta gości z Usola Syberyjskiego
Piątek, 06 Grudzień 2019 12:09

W dniach 8-13 grudnia w ramach projektu "Razem dla Edukacji" społeczność naszej szkoły gościć będzie Przyjaciół - Dyrekcję, nauczycieli oraz uczniów z Usola Syberyjskiego.

Uroczyste przywitanie gości odbędzie się 9 grudnia o godz. 10.00 w sali gimnastycznej, podczas którego wystąpi m. in. chór CANTILENA z programem regionalno-patriotycznym oraz reprezentacja Zespołu Piesni i Tańca Kurpianka z Kadzidła. Ze względu na wyjątkowy czas pojawią się również akcenty świąteczne.

W trakcie kilkudniowego pobytu goście m. in. odwiedzą Warszawę, poznają nasze miasto, złożą wizytę w Urzędzie Miasta, zwiedzą Muzeum Kurpiowskie i Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Młodzież z Usola Syberyjskiego w ramach współpracy oraz integracji będzie miała okazję uczestniczyć (wspólnie z młodzieżą polską) w zajęciach historii, języka polskiego i geografii. Nie zabraknie wspólnych biesiad, warsztatów kulinarnych, rozmów, śpiewów, wymiany doświadczeń ... Mamy nadzieję, że nawiążą się nowe przyjaźnie, a przede wszystkim, że poczują się wśród nas jak w rodzinie.

 
Projekt „Razem dla Edukacji”
Piątek, 06 Grudzień 2019 11:18

logo.jpg

Projekt jest finansowany ze środków otrzymanych od MEN na realizacje zadania: „Rodzina polonijna. Współpraca szkół funkcjonujących w systemach oświaty innych państw oraz organizacji społecznych za granicą prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim ze szkołami w Polsce”

Projekt „Razem dla Edukacji” powstał z myślą o osobach uczęszczających do szkół w Polsce i uczących się języka polskiego, historii i kultury poza Macierzą na wszystkich szczeblach edukacyjnych. Każda szkoła w ramach przedsięwzięcia realizowała swój własny program, przygotowywała go w oparciu o specyfikę i profil pracy własnej placówki, jej mocne strony i zapotrzebowania, przez co powstały zindywidualizowane, autorskie i w pełni nowatorskie programy, ukierunkowane na rozwój współpracy polsko – polonijnej.

Najważniejszym priorytetem inicjatorów „Razem dla Edukacji” było zachęcenie młodych ludzi do nauki języka polskiego i poznania polskiego dziedzictwa narodowego.
Partnerstwa szkół to nie tylko nauka języka, kultury i tradycji, to również kuźnia młodych talentów, kuźnia polskiej tożsamości. Ważnym filarem podejmowanych w projekcie działań są dlatego zadania ukierunkowane na kształtowanie polskiej tożsamości poprzez promowanie polskiej tradycji poza granicami kraju oraz rozwijanie u młodych ludzi kompetencji humanistycznych, kognitywnywnych, językowych i artystycznych.

Zmieniony: Wtorek, 17 Grudzień 2019 09:37
 
« PoczątekPoprzednia123NastępnaOstatnie »

Strona 3 z 3