Dzień Kultury Kurpiowskiej w II LO
Środa, 25 Maj 2022 12:30

24 maja b.r.  w naszej Szkole po raz kolejny zorganizowano spotkanie ze sztuką kurpiowską.
Było to swoistego rodzaju podsumowanie realizacji zagadnień edukacji regionalnej występujących  w programach niektórych przedmiotów szkolnych a także Biblioteki Szkolnej, zajęć pozalekcyjnych. Punktem kulminacyjnym było spotkanie społeczności szkolnej (uczniowie, nauczyciele) z wybitnymi twórcami i artystami kurpiowskimi. Otwierając szkolną uroczystość w sali gimnastycznej, udekorowanej po kurpiowsku, Dyrektor Szkoły Krzysztof Jankowski podkreślił znaczącą rolę edukacji regionalnej w wychowaniu młodzieży.
    Program uroczystości obejmował różne formy aktywności artystycznej młodzieży naszej Szkoły, nasycone treścią ludowej sztuki kurpiowskiej, a mianowicie:
- chóralne i solowe wykonania pieśni kurpiowskich – Chór CANTILENA i soliści: Wiktoria Drężewska i Stanisław Kubeł;
- gadki kurpiowskie – Karolina Suchecka i Maria Budniak;
- tańce kurpiowskie – Maria Gawrych i Paweł Kamiński, Wiktoria Giers i Wiktor Pabich, Maria Budniak i Jakub Jeleniewski.
    Tancerzom przygrywała jedna z najlepszych aktualnie kapel kurpiowskich w składzie: Ryszard Maniurski – harmonia pedałowa, Henryk Ćwintal – skrzypce, Barbara Nakielska – bębenek obręczowy.
    Wybitni twórcy kurpiowscy prezentowali swoje wyroby sztuki użytkowej i udzielali odpowiedzi na pytania związane z procesem twórczym swoich wyrobów, a mianowicie:
- Czesława Lewandowska i Zuzanna Suchcicka- haft, koronka;
- Wiesław Kuskowski – wyroby plecionkarskie z wikliny i korzenia.
    Prowadzący program, Henryk Gadomski przedstawiając historię i teraźniejszość Kurpiowszczyzny, zwrócił uwagę na rolę kurpiowskich towarzystw społeczno kulturalnych i artystycznych zespołów folklorystycznych w kultywowaniu tradycyjnych obrzędów a także w promocji sztuki kurpiowskiej.
    Organizatorami świątecznego spotkania ze sztuką kurpiowską byli nauczyciele: Anna Sobiech, Krystyna Kowalska wraz z uczniami kl I b  i Henryk Gadomski z Chórem CANTILENA