Konferencja naukowa pt. "Od wybuchu wojny do odzyskania wolności - Mazowsze Północne w latach 1939-1989"
Środa, 20 Listopad 2019 10:56
W dniu 16 października na sali gimnastycznej naszej szkoły odbyła się konferencja naukowa pt. "Od wybuchu wojny do odzyskania wolności - Mazowsze Północne w latach 1939-1989". Konferencja została zorganizowana przez Ostrołęckie Towarzystwo Naukowe im. Adama Chętnika.
Uczniowie kl. IBG, IIG i IIIB, a także zaproszeni goście, m.in. wiceprezydent Ostrołęki Maciej Kleczkowski, wysłuchali 8 referatów zaprezentowanych przez lokalnych historyków-badaczy, którzy przybliżyli problemy społeczno-polityczne regionu od początku kampanii wrześniowej, lata okupacji, komunizmu, po odbudowę struktur "Solidarności" wraz z przełomem politycznym w 1989 r. Wystąpili: dr Marek Niewiadomski (mówił o kampanii wrześniowej na Kurpiowszczyźnie), dr hab. Zbigniew Kudrzycki (o pograniczu mazursko-kurpiowskim), dr Jerzy Kijowski (udział ostrołęczan na frontach II wojny światowej), dr Małgorzata Lubecka (problemy młodzieży w okresie komunizmu), dr Wojciech Łukaszewski (podział powiatu ostrołęckiego w okresie okupacji), dr Dariusz Budelewski (powiat makowski po II wojnie światowej), dr Andrzej Biały (problematyka polska w archiwach białoruskich) oraz dr hab. Jan Mironczuk (odbudowa NSZZ "Solidarność" w Ostrołęce).

Konferencję prowadzili członkowie OTN - Małgorzata Lubecka i Jan Mironczuk.
Koszty konferencji zostały sfinansowane przez samorząd Województwa Mazowieckiego.
Zmieniony: Piątek, 29 Listopad 2019 10:03