Kwietniowe pożegnania CANTILENY
Poniedziałek, 06 Maj 2019 12:12

190429 Kwietniowe pozegnania Cantileny     W ciągu 37 lat od powstania Chóru,  zwykle w końcu kwietnia, było tych trudnych chwil rozstania dokładnie 31. Pożegnanie pierwszego składu było po 6 latach od założenia Chóru w Studium Nauczycielskim, w którym cykl kształcenia przyszłych nauczycielek trwał 6 lat. Rok pierwszego pożegnania, czyli  rok 1988 , był zarazem pierwszym rokiem przyjęcia w skład Chóru uczennic II LO, bowiem na bazie kończącego się Studium Nauczycielskiego rozwijało się od tego roku II LO
    Pożegnanie tegoroczne, które miało miejsce w poniedziałek 29 kwietnia, było pod wieloma względami inne. Nigdy wcześniej nie zdarzyło się, żeby odeszło naraz 17 najbardziej doświadczonych Chórzystek, co stanowi dokładnie 50% aktualnego składu.
    W 37 letniej historii Chóru zdarzyło się w tym roku coś wyjątkowego; w grupie odchodzących pożegnaliśmy dwie Chórzystki CANTILENY, a mianowicie Martynę Pędzich i Klaudię Trzcińska, które  są 2 krotnymi laureatkami ZŁOTEGO KAMERTONU za I miejsce w Finale Centralnym Ogólnopolskiego Konkursu Chórów Szkolnych w latach 2014 i 2016. Obydwie rozpoczęły przygodę z Chórem CANTILENA jeszcze jako uczennice gimnazjum. Pozostałe Chórzystki mają na swym koncie jeden ZŁOTY KAMERTON zdobyty w 2016 roku. W ciągu trzech lat darzył nas i wielu słuchaczy swoim pięknym i czystym brzmieniem duet psalmistek, który tworzyły, wspomniana wcześniej Klaudia Trzcińska i Natalia Sobocińska.
    Jak bez Was, 17 wspaniałych, mądrych i dobrze wychowanych Chórzystek , poradzą sobie w  zmniejszonym składzie o połowę, pozostające młodsze i mniej doświadczone Chórzystki ? Jeszcze do końca bieżącego roku szkolnego przed Chórem są  4 koncerty o zróżnicowanym programie. Bardzo liczę na Waszą pomoc po zakończonych egzaminach maturalnych.
    W dniu pożegnania tegorocznych 17 Chórzystek mój smutek mieszał się z radością i satysfakcją podczas Mszy Św. Dziękczynnej w Farze, na której Chór w pełnym składzie zaśpiewał utwory liturgiczne wyjątkowo pięknie i z wyjątkowym zaangażowaniem. Ten moment  zjednoczenia w pięknym śpiewie pozostanie w mojej pamięci na długo. Ostatnie wspólne zdjęcie przed pomnikiem Św. Jana Pawła II Papieża nie było przypadkowe. W roku 1991 w Łomży podczas pamiętnej pielgrzymka naszego Wielkiego Rodaka Papieża Jana Pawła II, CANTILENA wykonała 30 minutowy program bezpośrednio przed główną Mszą św koncelebrowaną pod przewodnictwem Papieża i od tego czasu dziś już Św. Jan Paweł II Papież jest Patronem naszego Chóru, obecnym w naszych programach o charakterze religijno-patriotycznym i nie tylko.
    Niech Wam Drogie Dziewczęta Chórzystki-Maturzystki Św. Jan Paweł II Papież błogosławi w Waszym długim i szczęśliwym życiu. Piękne wspólne zdjęcie przed Pomnikiem zachowajcie na pamiątkę dla swoich dzieci, wnuków i prawnuków. Będę Was mile i długo pamiętał. Dziękuję Wam bardzo. Trzymam kciuki za pomyślność na Waszej maturze. Mam nadzieje, że jeszcze niejednokrotnie zaśpiewacie z CANTILENĄ.

Dyrygent Chóru – Henryk Gadomski