Projekty
EUROPE’S EYES
Czwartek, 29 Październik 2020 18:09

Niestety pandemia koronawirusa pokrzyżowała nasze plany związane z realizacją projektu - wyjazd do Hiszpanii przewidziany na marzec 2020 nie mógł się odbyć. Nie poddajemy się jednak i staramy się realizować założone cele projektu on-line. Kontynuujemy współpracę ze szkołami partnerskimi wykorzystując technologie informacyjno-komunikacyjne, a efekty naszych działań systematycznie zamieszczamy na platformie Twinspace. Obecnie pracujemy nad zagadnieniem dotyczącym zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu. Nie tracimy nadziei, że wkrótce uda nam się spotkać w Bilbao!

 
Polscy badacze na ścieżkach nauki
Poniedziałek, 28 Wrzesień 2020 09:01

wystawa 1024W dniach od 21 września do 2 października możemy oglądać wystawę  „Z zesłania na wyżyny nauki. Polscy badacze Syberii”. Wystawa jest własnością Muzeum Pamięci Sybiru i została wypożyczona w ramach wzajemnej współpracy. W dniu otwarcia wystawy w naszej szkole, kurator wystawy, pani Anna Kietlińska przybliżyła uczniom tło historyczne i społeczne dokonań naukowych Polaków przebywających na zsyłce. Wystawa poświęcona polskim odkrywcom zesłanym na Syberię przedstawia reprodukcję 15 portretów, na których możemy oglądać podobizny Bronisława Piłsudskiego, Aleksandra Czekanowskiego, Jana Czerskiego, Benedykta Nałęcz-Dybowskiego, Ewy Felińskiej, Wiktora Godlewskiego, Sergiusza Jastrzębskiego, Józefa Kalinowskiego (późniejszego św. brata Rafała), Józefa  Kowalewskiego, Edwarda Piekarskiego, Wacława Sieroszewskiego, Juliana Talko-Hryncewicza, Mikołaja Witaszewskiego i Leona Barszczewskiego. Autorką portretów jest Paulina Kopestyńska, która pochodzi z dalekiej Jakucji.  Ponadto każda z plansz opisuje zakres dokonań odkrywcy. Zachęcamy do zapoznania się z wystawą i sięgnięcia głębiej do historii życia poszczególnych badaczy.

Zmieniony: Wtorek, 29 Grudzień 2020 10:56
 
Spotkanie z Prezydentem Miasta, warsztaty i pożegnanie
Czwartek, 19 Grudzień 2019 13:03
Dnia 11 grudnia 2019 r. delegacja z Usola Syberyjskiego wraz z Dyrektorem Szkoły Wojciechem Domańskim udała się na spotkanie z Prezydentem Miasta Ostrołęki. Goście i uczniowie towarzyszący zostali podjęci w ciepły sposób. W trakcie spotkania wywiązała się rozmowa na temat sytuacji Polaków zamieszkujących daleką Syberię. Pani Dyrektor Iuliia Domashenko zapewniła, że Polacy mają zapewnioną naukę języka polskiego, którego z własnej woli uczą się także dzieci niemające polskich korzeni. Poza językiem polskim wspomina się również młodzieży i mieszkańcom tamtejszych miejscowości o wkładzie polskich badaczy w badania nad Bajkałem. Pan Prezydent Łukasz Kulik spytał się, co najbardziej zapadnie młodzieży w pamięci z pobytu w Polsce. W odpowiedzi usłyszał, że polska gościnność ale przede wszystkim bliski kontakt z naszą młodzieżą.
 
Po wzajemnej wymianie upominków zaproszona młodzież udała się do ZSZ Nr 4, gdzie pod okiem p. Anny Krasnej i p. Magdaleny Kacperek brała udział w warsztatach kulinarnych. Młodzież przygotowała nasze regionalne potrawy, którymi poczęstowała opiekunów i dyrekcję.
 
Wieczorem na zaproszenie klasy I bp młodzież wybrała się wspólnie na kręgle, gdzie w atmosferze wzajemnej życzliwości mogli spróbować swoich sił w boowlingu. Instrukcji udzielał nasz uczeń Filip Terlik (kl. I bp), który ma duże osiągnięcia w tej dyscyplinie sportu.
 
Następnego dnia 12 grudnia 2019 r.  p. Jan Mironczuk i klasa 2b zabrała delegację na zwiedzanie Ostrołęki. Zwiedzający mogli dotknąć ostrołęckiej historii i miejsc ważnych dla naszego miasta. Po czym udali się do Muzeum Kultury Kurpiowskiej, gdzie zobaczyli cenne eksponaty naszej ziemi a także wzięli udział w warsztatach muzealnych poprowadzonych przez p. Agnieszkę Kowalewską.
 
Po południu goście wraz z naszą młodzieżą i nauczycielami zaangażowanymi w projekt zostali zaproszeni na uroczysty i pożegnalny posiłek w Sali bankietowej „Arkadia”. Nie zabrakło ciepłych słów refleksji i … świątecznych upominków.
 
W długą drogę powrotną młodzież wraz z opiekunami wyruszyła w piątek 13 grudnia. Na lotnisku raz jeszcze padły ciepłe słowa, wzruszające gesty i zapewnienia, że być może jeszcze się spotkamy.
Zmieniony: Czwartek, 02 Styczeń 2020 12:36
 
Regulamin wyboru uczniów na wyjazdy- ERASMUS+
Wtorek, 17 Grudzień 2019 11:53

 

projekt1.jpg Pełen tekst regulaminu

 

 

Zmieniony: Wtorek, 17 Grudzień 2019 12:02
 
Edukacyjna wycieczka do Warszawy delegacji z Usola Syberyjskiego
Wtorek, 17 Grudzień 2019 09:31
10 grudnia br. goście z Usola Syberyjskiego z uczniami naszej szkoły wybrali się na wycieczkę edukacyjną po Warszawie.
 
Głównymi punktami programu było zwiedzanie Placu Zamkowego i Starówki. Młodzież wraz z opiekunami mogła usłyszeć o ważnych wydarzeniach historycznych związanych z miastem oraz zobaczyć zabytkowe budynki. Stanęła także pod Kolumną Zygmunta III Wazy w Warszawie.
 
Następnie uczniowie wraz z gośćmi udali się do gmachu Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie zostali powitani przez profesora Krzysztofa Rączkę byłego dziekana Wydziału Prawa i Administracji oraz obecnego Sędziego Sądu Najwyższego. Na uczelni mogli m. in. zwiedzić Salę Złotą i Salę Senatu im. Wojciecha Szweykowskiego Pierwszego Rektora Uniwersytetu. Została im również przybliżona bogata oferta uczelni i jej dotychczasowe osiągnięcia na polu badań i nauki.
 
Wspólny posiłek zjedliśmy w klimatycznej restauracji na Starym Mieście po czym udaliśmy się do Królewskiego Ogrodu Światła w Wilanowie, gdzie w bajecznej scenerii mogliśmy podziwiać świetlne i muzyczne kompozycje.
 
Nasz wyjazd zakończył się wizytą w galerii handlowej, której nie mogli nie odwiedzić nasi goście. Świąteczna atmosfera i niezliczona ilość ofert były dość silną pokusą, by ominąć ten punkt programu :)
 
Opiekę nad młodzieżą sprawowali:  p. Elżbieta Mironczuk, p. Krzysztof Jankowski oraz opiekunowie z Usola Syberyjskiego:  p. Magdalena Kafara, p. Iuliia Domashenko i p. Olga Pozderina.
 
Zmieniony: Środa, 18 Grudzień 2019 10:14
 
« PoczątekPoprzednia123NastępnaOstatnie »

Strona 2 z 3