Projekty
Wizyta gości z Usola Syberyjskiego
Piątek, 06 Grudzień 2019 12:09

W dniach 8-13 grudnia w ramach projektu "Razem dla Edukacji" społeczność naszej szkoły gościć będzie Przyjaciół - Dyrekcję, nauczycieli oraz uczniów z Usola Syberyjskiego.

Uroczyste przywitanie gości odbędzie się 9 grudnia o godz. 10.00 w sali gimnastycznej, podczas którego wystąpi m. in. chór CANTILENA z programem regionalno-patriotycznym oraz reprezentacja Zespołu Piesni i Tańca Kurpianka z Kadzidła. Ze względu na wyjątkowy czas pojawią się również akcenty świąteczne.

W trakcie kilkudniowego pobytu goście m. in. odwiedzą Warszawę, poznają nasze miasto, złożą wizytę w Urzędzie Miasta, zwiedzą Muzeum Kurpiowskie i Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Młodzież z Usola Syberyjskiego w ramach współpracy oraz integracji będzie miała okazję uczestniczyć (wspólnie z młodzieżą polską) w zajęciach historii, języka polskiego i geografii. Nie zabraknie wspólnych biesiad, warsztatów kulinarnych, rozmów, śpiewów, wymiany doświadczeń ... Mamy nadzieję, że nawiążą się nowe przyjaźnie, a przede wszystkim, że poczują się wśród nas jak w rodzinie.

 
Projekt „Razem dla Edukacji”
Piątek, 06 Grudzień 2019 11:18

logo.jpg

Projekt jest finansowany ze środków otrzymanych od MEN na realizacje zadania: „Rodzina polonijna. Współpraca szkół funkcjonujących w systemach oświaty innych państw oraz organizacji społecznych za granicą prowadzących nauczanie języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim ze szkołami w Polsce”

Projekt „Razem dla Edukacji” powstał z myślą o osobach uczęszczających do szkół w Polsce i uczących się języka polskiego, historii i kultury poza Macierzą na wszystkich szczeblach edukacyjnych. Każda szkoła w ramach przedsięwzięcia realizowała swój własny program, przygotowywała go w oparciu o specyfikę i profil pracy własnej placówki, jej mocne strony i zapotrzebowania, przez co powstały zindywidualizowane, autorskie i w pełni nowatorskie programy, ukierunkowane na rozwój współpracy polsko – polonijnej.

Najważniejszym priorytetem inicjatorów „Razem dla Edukacji” było zachęcenie młodych ludzi do nauki języka polskiego i poznania polskiego dziedzictwa narodowego.
Partnerstwa szkół to nie tylko nauka języka, kultury i tradycji, to również kuźnia młodych talentów, kuźnia polskiej tożsamości. Ważnym filarem podejmowanych w projekcie działań są dlatego zadania ukierunkowane na kształtowanie polskiej tożsamości poprzez promowanie polskiej tradycji poza granicami kraju oraz rozwijanie u młodych ludzi kompetencji humanistycznych, kognitywnywnych, językowych i artystycznych.

Zmieniony: Wtorek, 17 Grudzień 2019 09:37
 
WYJAZD MŁODZIEŻY DO NIEMIEC W RAMACH PROJEKTU ERASMUS+
Piątek, 29 Listopad 2019 10:59

 

logo erasmus

W dniach 15 - 22 listopada 2019 r. dziesięcioro uczniów z klasy 1cp przebywało w Niemczech w ramach realizacji projektu Erasmus+ "Europe's Eyes - Inspiration, Innovation, Integration". Szkołą goszczącą był Ludwig-Erhard-Berufskolleg w Paderborn (Niemcy). Oprócz II Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida w Ostrołęce, w wymianie uczestniczyli również uczniowie BERRIO-OTXOA IKASTETXEA z Hiszpanii oraz LEGT Anatole de Monzie z Bazas we Francji.

191115 NiemcyCelem wyjazdu było omówienie zagadnień związanych z tematyką Unii Europejskiej. Młodzież ze wszystkich szkół partnerskich pracowała w grupach międzynarodowych i omawiała takie tematy jak "Europa - kiedyś i teraz", "Najważniejsi politycy UE", "Historia Unii Europejskiej" oraz "Co Europa znaczy dla Ciebie?". Ponadto, uczniowie mieli okazję uczestniczenia w wybranych zajęciach lekcyjnych oraz obserwacji codziennego życia szkolnego w niemieckim Ludwig-Erhard-Berufskolleg. 

Młodzież z Polski, Hiszpanii, Francji i Niemiec została zaproszona przez burmistrza miasta Paderborn do ratusza miejskiego na uroczyste powitanie, w trakcie którego przybliżono nam historię miasta. Następnie, uczestnicy wzięli udział w grze miejskiej. Przez cały tydzień swojego pobytu, uczniowie mieszkali z rodzinami goszczącymi, dzięki czemu mogli usprawnić swoje umiejętności komunikacji w języku angielskim. Był też czas na wycieczki edukacyjno-krajoznawcze - zwiedziliśmy byłą kopalnię węgla Zeche Zollverein w Essen, fabrykę Volkswagena oraz park krajobrazowy Bergparks Wilhelmshöhe w Kassel, który wpisany jest na listę dziedzictwa narodowego UNESCO. Spacerowaliśmy również po urokliwym mieście Münster oraz odwiedziliśmy muzeum komputerów HNF w Paderborn.

Mimo, że program pobytu był intensywny, nasi uczniowie wrócili zadowoleni. Chętnie uczestniczyli we wszystkich zajęciach integracyjnych oraz projektowych. Poznali mnóstwo nowych osób i nawiązali przyjaźnie. Wykazali się dużym zaangażowaniem w realizację zadań, za co serdecznie dziękujemy! Zdobyte doświadczenie z pewnością posłuży im w przyszłości.
A. Młynarczyk i S. Rochaczewska.

Zmieniony: Piątek, 06 Grudzień 2019 09:06
 
Europe's Eyes - Inspiration - Innovation – Integration
Wtorek, 12 Listopad 2019 10:23

logo_erasmus.JPGlogo_frse.png

Po raz pierwszy w naszej szkole realizowany jest projekt Erasmus+ o nazwie Europe's Eyes - Inspiration - Innovation – Integration zaplanowany na lata 2019-2021. Szkołami partnerskimi są - Ludwig-Erhard-Berufskolleg w Paderborn (Niemcy), BERRIO-OTXOA IKASTETXEA (Hiszpania), LEGT Anatole de Monzie, Bazas (Francja) oraz II Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida w Ostrołęce. Uczestnikami projektu w naszej szkole są uczniowie z klasy 1cp z rozszerzonym programem nauczania języka angielskiego.

Młodzież biorąca udział w projekcie będzie badać następujące tematy:
- Europa: przeszłość i teraźniejszość – Czym jest dla Ciebie Europa? - Europa w naszym codziennym życiu.
- Nasze wspólne europejskie dziedzictwo kulturowe (poprzez poezję / sztukę / taniec / muzykę / architekturę / zwyczaje/ jedzenie).
- IT i sieci społecznościowe w życiu uczniów, bezpieczeństwo w Internecie, jak stać się odpowiedzialnym i kompetentnym użytkownikiem mediów cyfrowych.
- Ochrona środowiska w Europie - odnawialne źródła energii, zrównoważony rozwój, zwalczanie zmian klimatu.

W ramach realizacji projektu uczniowie wykonują zadania i prezentują efekty swojej pracy na platformie eTwinning. Ponadto, odbywają się cztery krótkoterminowe mobilności, podczas których jeden kraj gości trzech partnerów jednocześnie. Podczas tygodnia wymiany uczniowie pracują w międzynarodowych zespołach nad wyżej wspomnianymi tematami, uczęszczają na zajęcia, uczestniczą w wycieczkach krajoznawczych oraz mają wgląd w codzienne życie kraju goszczącego. Młodzież odwiedza także lokalne firmy i zapoznaje się z dziedzictwem kulturowym kraju.

Przed nami pierwszy wyjazd - już 15 listopada wyjeżdżamy do Paderborn w Niemczech, aby pracować nad zagadnieniami związanymi z Europą - Europa: przeszłość i teraźniejszość – Czym jest dla Ciebie Europa? - Europa w naszym codziennym życiu. Projekt jest współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+. Szkolnymi koordynatorami projektu są p. Agnieszka Młynarczyk oraz p. Sylwia Rochaczewska.

Zmieniony: Piątek, 13 Grudzień 2019 10:36
 
« PoczątekPoprzednia123NastępnaOstatnie »

Strona 3 z 3