Dzień Patrona
Poniedziałek, 07 Listopad 2022 14:49

W dniach 27-28 października 2022 roku odbyły się w naszej szkole uroczystości z okazji Dnia Patrona. Klasy 3b i 3a przygotowały uroczysty apel, podczas którego mogliśmy wsłuchać się w poezję Cypriana Kamila Norwida, recytowaną przez uczennice naszej szkoły, poznać fakty z jego życia oraz wartości wypływające z jego twórczości.
Dyrektor II LO -pan Krzysztof Jankowski przypomniał, że 28 czerwca 2002 roku podjęto decyzję o nadaniu imienia II LO, od tej pory nosi ona imię Cypriana Kamila Norwida. 17 października tego samego roku podpisano akt erekcyjny.
- Gdy patrzymy na naszego patrona, Norwida, możemy podkreślić, że jest jedną z tych postaci, która nie przemija wraz ze swoją śmiercią. Jego wyrazistość i jasne widzenie rzeczywistości sprawiają, że powracał i powraca w kolejnych dekadach. Była i jest przywoływana jego osoba przez ludzi nietuzinkowych, wielkich, przez pokolenia - powiedział Krzysztof Jankowski.
Pan Dyrektor dodał, że "była w Norwidzie płodność, kreatywność, chęć tworzenia i wyrażenia siebie". Zwrócił się też do uczniów:
Jesteście na etapie odkrywania własnej drogi w życiu, co nie należy do decyzji łatwych, bo wymaga podjęcia pewnego ryzyka i kroku, który nie zawsze jest bezbolesny, podlega ocenie, a nawet krytyce. Ale nie można stać całe swoje życie za kurtyną, oglądać widowni przez małą, odsłoniętą szparę. Tą widownią dziś jest świat i lokalne społeczności, w których żyjecie. Scena waszego życia jest zarezerwowana tylko dla was, nie ma możliwości, by ktoś inny odegrał waszą rolę. Nasz patron odegrał ważną rolę budzenia u innych świadomości. Wziął na siebie zadanie uwrażliwiania sumień Polaków.
Części artystycznej towarzyszyła również oprawa muzyczna. Mogliśmy wysłuchać występu chóru szkolnego 'Cantilena'- pod kierunkiem Pana Henryka Gadomskiego oraz występów młodych muzyków z naszej szkoły. Dodatkowym punktem programu był film przygotowany przez samorząd uczniowski, w którym uczniowie oraz pracownicy szkoły, wypowiadali się na temat twórczości naszego Patrona.
Za przygotowanie uroczystości odpowiadały klasy 3a i 3b pod kierownictwem nauczycieli - Justyny Mościckiej, Joanny Kukuć i Pawła Czartoryskiego.

Zmieniony: Środa, 09 Listopad 2022 10:09
 
« PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie »

Strona 4 z 142