II LO w Ostrołęce
BohaterOn- włącz historię!
Wpisany przez Radosław Pęksa   
Poniedziałek, 27 Listopad 2023 09:48

bohateronW tym roku, po raz pierwszy, nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej kampanii BohaterOn- włącz historię! Głównym celem akcji było upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocja historii Polski XX wieku. Szkolny projekt był realizowany od 1 października do 30 listopada w klasach I-II i skupiał się na przekazie wiedzy historycznej w atrakcyjnej dla odbiorców formie. Projekt, z wykorzystaniem metody dramy, bazując na historii Powstańców, wzmacniał poczucie tożsamości narodowej, budował wrażliwość społeczną, a także rozwijał emocje, wyobraźnię i fantazję uczestników. Zwieńczeniem projektu było napisanie i wysłanie żyjącym Powstańcom Warszawskim 77 kartek z życzeniami.

dumni z pw

Małgorzata Lubecka
Koordynator akcji BohaterOn w Twojej szkole

Zmieniony: Poniedziałek, 27 Listopad 2023 09:53
 
Stypendium Prezesa Rady Ministrów
Wpisany przez Radosław Pęksa   
Poniedziałek, 27 Listopad 2023 09:21

1Marta Kołodziejska z klasy 4d została stypendystką Prezesa Rady Ministrów na rok szkolny 2023/24. Uroczystość uhonorowania najlepszych uczniów z terenu podległego Mazowieckiemu Kuratorowi Oświaty Delegatura w Ostrołęce odbyła się 21 listopada w Zespole Szkół Nr 2 w Ostrowi Mazowieckiej.

Marta znalazła się w gronie 50 najzdolniejszych uczniów z powiatów: ostrołęckiego, ostrowskiego, makowskiego, przasnyskiego i wyszkowskiego, którym I Wicekurator MKO pani Dorota Skrzypek wręczyła tę zaszczytną nagrodę. Aby ją otrzymać, należy uzyskać najwyższą średnią w szkole lub wykazać szczególne uzdolnienia w jakiejś dziedzinie. Marta Kołodziejska ma rozległe zainteresowania i zdolności, ale szczególnie interesuje ją matematyka, m.in. jest laureatką Olimpiady Statystycznej w 2022 roku, natomiast w tegorocznej edycji Olimpiady Statystycznej w I etapie uzyskała najwyższy wynik w województwie mazowieckim i 11. w Polsce.  więcej ...

Zmieniony: Poniedziałek, 27 Listopad 2023 09:45
Więcej…
 
V Edycja Olimpiady Wiedzy o Kurpiach
Wpisany przez Radosław Pęksa   
Czwartek, 23 Listopad 2023 09:30

V OlimiadaSzkolny etap V Edycji Olimpiady Wiedzy o Kurpiach

Biblioteka szkolna zaprasza do udziału w szkolnym etapie V Edycji Olimpiady Wiedzy o Kurpiach, której tematem wiodącym jest: 650-lecie Miasta Ostrołęki. Osoby chcące zmierzyć się ze swoją wiedzą na ten temat zapraszamy do rozwiązania testu w dniu 28 listopada 2023 r. o godz. 10.30 w czytelni biblioteki szkolnej. Trzy najlepsze osoby będą reprezentowały naszą szkołę w etapie finałowym Olimpiady. Do wygrania cenne nagrody. Szczegóły w bibliotece szkolnej.

Serdecznie zapraszamy.

 
STANISŁAW SOJCZYŃSKI – NAUCZYCIEL, ŻOŁNIERZ, KONSPIRATOR
Wpisany przez Radosław Pęksa   
Środa, 22 Listopad 2023 19:51

STANISŁAW SOJCZYŃSKIW dniach 31 października do 21listopada 2023 r. w sali numer 11 uczniowie naszej szkoły mogli obejrzeć wystawę poświęconą postaci jednego z Żołnierzy Niezłomnych.

Stanisław Sojczyński „Warszyc” od 1934 r. pracował jako nauczyciel w szkole powszechnej koło Częstochowy. Po wybuchu wojny walczył w kampanii wrześniowej jako podporucznik. Uniknął niewoli i szybko włączył się w działalność konspiracyjną, najpierw w Służbie Zwycięstwu Polski, następnie w Związku Walki Zbrojnej, a od 1942 r. jako zastępca komendanta Obwodu Radomsko Armii Krajowej.

Podczas drugiej sowieckiej okupacji był poszukiwany przez aparat bezpieczeństwa. Wiosną 1945 roku zaangażował się w działalność niepodległościową tworząc oddział konspiracyjny, który przyjął nazwę „Samodzielna Grupa Konspiracyjnego Wojska Polskiego”. Aresztowanie Sojczyńskiego nastąpiło w czerwcu 1946 r. w Częstochowie. Kapitan Sojczyński przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Łodzi został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 19 lutego 1947 r. w Łodzi.  więcej ...

Zmieniony: Środa, 22 Listopad 2023 19:56
Więcej…
 
14 listopada obchodzimy w Polsce Dzień Czystego Powietrza
Wpisany przez Radosław Pęksa   
Środa, 22 Listopad 2023 08:47

dcJuż po raz kolejny nasza szkoła angażuje się w przedsięwzięcia mające na celu popularyzację wiedzy na temat, jakości powietrza i troski o klimat. Na przedmiocie edukacja dla bezpieczeństwa w klasach pierwszych zostały poruszane kwestie dotyczące przyczyn (źródeł) zanieczyszczenia powietrza, skutków dla człowieka i świata roślin oraz zwierząt, a także gospodarki kraju. Przedstawiono również sposoby zwalczania źródeł zanieczyszczenia powietrza. Uczniowie przygotowali plakaty, a także prezentacje.
P. Barbara Zaborowska
do pobrania: PREZENTACJA

Zmieniony: Środa, 22 Listopad 2023 19:49
 
« PoczątekPoprzednia12345678910NastępnaOstatnie »

Strona 2 z 271